0
02188915009

۸ اشتباه بزرگی که کارافرینان انجام می دهند و از آن آگاه نیستند

 

 

تقریبا تمام خطاها ناآگاهانه انجام می شوند تا زمانیکه شرایط، آنها را روشن می سازند- که اغلب با پیامدهای سختی همراه است. اکنون با نگاه به این قدمهای اشتباه، جلوتر از زمان، در آینده آگاهانه تر گام برداشته و از آنها بهره خواهیم برد.

کدام شیوه ی کار کردن را می پسندید؟ کار سخت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته یا کار معمول ۹ ساعته در ۵ روز هفته؟ یک کارافرین همیشه اولین مورد آن را انتخاب می کند. ولی سخت تر کار کردن به معنی هوشمندانه کار کردن نیست. به هرحال، بسیاری از کارافرینان اشتباهات غیر عقلانی انجام می دهند. در حقیقت، آنها بزرگترین اشتباه را بدون اینکه حتی از آن آگاه باشند انجام می دهند. آیا شما هم همین کار را می کنید؟ بیایید نگاهی به این اشتباهات بیاندازیم.

 

اشتباه نخست: حل مشکلاتی که وجود ندارند

حل مشکل اشتباه می تواند هر کسب و کاری را نابود کند، فرقی نمی کند بنیانگذاران آن چقدر باهوش باشند. بسیاری از کارافرینان با یک ایده شروع  می کنند. به جای آن باید با یک مشکل واقعی شروع نمایند که با حل آن بتوانند کسب وکار پایداری را آغاز کنند.

 

حل مشکلات کارافرینان مهم می باشد

 

 

 

اشتباه دوم: رشد بسیار سریع

اگر استارتاپ شما با موفقیت اولیه ای مواجه شد، وسوسه از همان جا شیوع پیدا می‌کند. ممکن است بخواهید به فروشگاه بزرگتری نقل مکان کنید. کارمندان بیشتری استخدام نمایید. پول بیشتری در بازاریابی و فروش سرمایه گذاری کنید. اما توسعه سریع با توسعه هوشمندانه بسیار متفاوت است.

توسعه پیش از موعد باعث می شود که نتوانید نیازهای مشتریانتان را رفع کنید. با هزینه‌های کلانی مواجه خواهید شد که توانایی پرداخت آنها را ندارید. گزارش و تحقیقی نشان داد که ۷۴% از دلایل شکست استارتاپ Tech برآورد زود هنگام پیشرفت آن بود. در حال حاضر برای رشد اقدامی نکنید. به جای آن، بنیاد و پایه های شرکتتان را قوی سازید، تا بعدها پیشرفتی هوشمندانه تر داشته باشید.

 

 

 

اشتباه سوم: مضایقه و کم کاری در بازاریابی

درحالیکه برخی کارافرینان خیلی زود برآورد پیشرفت و توسعه را انجام می دهند، بقیه افراد فکر می کنند که توسعه خود به خود برای آنها اتفاق می افتد. آنها فکر می کنند که مشتریانشان تنها با کلام و صحبت زبانی کسب و کارشان را درک می کنند. در اصل، شما همیشه به بازاریابی نیاز دارید. حتی بهترین ایده تولید محصول هم اگر کمی بازاریابی و علم فروش نداشته باشد با شکست مواجه می شود.

بازاریابی و علم فروش چگونگی تمایز و تفاوت شما را از دیگر رقیبان نشان می دهد. تحقیق کنید که چه چیزی باعث جذب مخاطبان مورد نظرتان به بهترین نحو می شود. متدهای مختلف بازاریابی مثل SEO، PPC و بازاریابی محتوا را استفاده نمایید. درحالیکه نباید از سرمایه گذاریهایتان خیلی کم کنید، ولی نباید از این سرمایه گذاری هم اجتناب کنید.

 

مضایقه و کم کاری در بازاریابی

 

اشتباه چهارم: برخورد با کارمندان به شیوه شرکت های بزرگ

مسئله فقط اینجا نیست که کارمندان خوبی استخدام کنید، بلکه باید با آنها برخورد خوب هم داشته باشید. باید طوری با آنها برخورد کنید که مدت طولانی با شما کار کنند. مطالعات نشان داده که پاداش کارکنان می تواند تا دو برابر حقوقشان ارزش داشته باشند.

جابجایی  زیاد کارمندان در نهایت منجر به شکست کسب و کار خواهد شد. برای اجتناب از این کار، باید کارمندانتان را رهبری کرده و فرصتهای رشد و تاثیرگذاری مناسبی را برای آنها فراهم کنید.

 

 

 

اشتباه پنجم: ارائه به جای داشتن یک نمونه اولیه

کلمات بی ارزشند. بسیاری از کارآفرینان روی ساخت پاورپوینت های پر زرق و برق، و طرح های کسب و کاری که به ندرت اتفاق می افتند تمرکز می کنند. بجای آن اگر یک نمونه کار یا نسخه نمایشی (دمو) فراهم آورید کارتان خیلی قوی تر خواهد بود. اشکالی ندارد اگر کامل و فوق العاده نباشد. فقط باید به اندازه کافی برای سرمایه گذاران و مشتریان خوب بنظر برسد که دیدگاه شما را متوجه شوند.

“ایده ی خوب یه چیزه و تبدیل آن به واقعیت یه چیز دیگه”، “من به شخصه باید چند تا نمونه کار اولیه داشته باشم” جان رامپتون.

کارافرینان باید ایده شان را ثابت کنند، تا مردم برای ایده شان پول پرداخت کنند، نه اینکه فقط سرشان را تکان دهند و تایید کنند.

 

 

اشتباه ششم: کاهش منطقی هزینه ها

بسیاری از کارافرینان از صبح تا شب پیوسته مشغول کار هستند، سخت کار می کنند و به خودشان هم خیلی سخت می گیرند. شما مجبور نیستید در همه امور و شرایط صرفه جویی کنید. گاهی اوقات هزینه کردن برای میز و صندلی های جدید، نرم افزارهای استفاده آسان، و یا یک گشت و گذار برای شما و تیم‌تان فواید نادیده ای می تواند وجود داشته باشد.

 

 

اشتباه هفتم: پذیرش پاسخ “نه”

کارافرینان موفق می دانند که پاسخ “نه” در بسیاری از سناریوها به معنی “نه هنوز” می باشد. آنها دیوارهایی که دیگران برایشان می گذارند را می شکنند. درحالیکه دیگر کارافرینان این “نه” را به عنوان نشانی برای ترک و رهایی کارشان می بینند، اما کارافرینان موفق آن را به شکل بازخوردی ارزشمند برای کارشان می پذیرند.

دریافت پاسخ “نه” از یک سرمایه گذار بدین معنی نیست که شما هیچ وقت سرمایه لازم را نخواهید یافت. در عوض، این نشانه ای برای این است که شما باید مجدد در مورد پیشنهادتان فکر کنید. به همین شکل، یک “نه” از سمت مشتری به شما اعلام می کند که باید کار بیشتری انجام دهید تا محصول خود را متفاوت کنید. استفاده از این بازخورد برای پالایش و پیشرفت محصول یا سرویستان به شما کمک خواهد کرد تا راهتان را به سمت موفقیت بپیمایید.

 

 

 

اشتباه هشتم: طرح کسب و کار به مثابه جام مقدس

اگر طرح کسب و کارتان یک کتاب بود، حتماً به عنوان یک داستان واقعی دسته بندی می شد. آیا می توانست اتفاق بیفتد؟ مطمئناً.  اما دقیقا همانطوری که توصیف کردید اتفاق می افتاد؟ نه دقیقا. بدترین کارافرینان به طرح کسب و کارشان به عنوان نقشه ای می بینند که باید قدم به قدم اجرا شود تا به موفقیت برسند. اما کارافرینان موفق متوجهند که این برنامه ها صرفا محافظی برای کسب و کارشان هستند. آنها ممکن است که بر تصمیمات آینده تاثیر گذار باشند اما آن ها را دیکته نمی کنند.

لازم است یاد بگیرید که به شکلی انعطاف پذیر با طرح کسب و کارتان برخورد کنید. کارها همیشه آنطور که برنامه ریزی شده اند پیش نمی روند. همانطور که قبلا بیان شد، ممکن است شما توسط سرمایه گذار یا مشتری نادیده گرفته شوید. حتی تکنولوژی جدید هم ممکن است در صنعت شما خلل ایجاد کند. شرکت هایی مثل Blockbuster  و Kodak متوقف شدند چون نمی خواستند تغییر کنند. اشتباهاتی که آنها کردند را تکرار نکنید. غرور خود را کنار گذاشته و شخصی باشید که همیشه در حال یادگیری است و در صورت لزوم تغییر می کند.

اجتناب از این مشکلات همیشه آسان نیست. ممکن است از ایده ای بد خوشتان بیاید. ممکن است لازم باشد برخی عاداتتان را تغییر دهید. ولی لازم نیست اشتباهات، شما را تعریف کنند. شما می توانید از آنها درس بگیرید. همچنین، می توانید تشخیص دهید کجا اشتباه رفتید و از تکرار اشتباهات در آینده پیشگیری کنید. همانطور که یاد می گیرید سخت کار کنید، کار سخت شما نتیجه خواهد داد، و شما می توانید به اهداف کارافرینانه تان دست بیابید.

سر خود را بالا بگیرید، سخت کار کنید. اکنون بهتر می دانید باید چکار کنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.