0
02188915009

آموزه هایی از دکتر علی اصغر جهانگیری – قسمت سوم

آموزه های کاربردی از دکتر علی اصغر جهانگیری

قسمت سوم

بیوگرافی کوتاهی از دکتر علی اصغر جهانگیری

زادگاه وی ؛ روستای زیبای کندلوس است. دیپلمش را در تهران گرفت؛ به تگزاس رفت و در آن جا لیسانس حفاری چاه نفت خواند.

برای مدتی در یکی از کمپانی های نفتی تگزاس مشغول به کار شد. به ایران آمد و از دانشگاه پلی تکنیک، فوق لیسانس نساجی گرفت. بعد از آن فیلش یاد وین کرد و به آن جا رفت تا در دانشگاه، پلیمر بخواند. از آن جا باز عزم سفر کرد و به لندن رسید و پروفسورایش را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه لندن گرفت.

۲۲ جلد کتاب تالیف کرده و تنها موزه شخصی ایران هم مال اوست، موزه روستای کندلوس.
موزه ای با بیش از ۸۰۰۰ شیء تاریخی از ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد تا دوره قاجار. برق، تلفن، جاده، موزه، رستوران، هتل، پارک، لابراتورا، کارخانه و… همه این ها چیزهایی هستند که از پروفسور به این روستا آورده. سالانه ۶۰ هزار توریست از این روستا دیدن می کنند. جهانگیری با ایجاد مجتمع کشاورزی کندلوس، موسسه فرهنگی – انتشاراتی، کارخانه مواد شوینده، کارخانه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از طبیعت و چند مرکز دیگر ۱۰ هزار فرصت شغلی برای روستای خودش ایجاد کرده و توصیه جالبی برای جماعت جوان دارد؛ « برای رسیدن به هدف یا راهی خواهیم ساخت، یا راهی خواهیم یافت!»

چرا دسته دسته به آنها پول بدهیم

از کارآفرینانی که پول‌ها را دسته‌دسته می‌کنند و برای خارجی‌ها می‌فرستند، بدم می‌آید. این آدم‌ها جیب هم‌وطن‌های خودشان را می‌زنند و جیب خارجی‌ها را پر می‌کنند تا مواد اولیه و محصولات آنها را بفروشند. وقتی می‌خواستم محصولاتم را تولید کنم به چند کارخانه‌دار خارجی که از دوستانم بودند، زنگ زدم‌که همه‌شان گفتند پول بفرست تا مواد اولیه بفرستیم. همان‌موقع تصمیم گرفتم کاری کنم که آنها پول هم‌وطنشان را دسته‌دسته کنند و از من مواد اولیه بخرند.

ما داریم جنایت می‌کنیم

اروپایی‌هایی که بعضی از ما نوکر آنها شده‌ایم، هیچ چیز ندارند اما درکشور ما انرژی از آب ارزان‌تر است. حقوق یک ماه کارگر در اینجا حقوق یک روز آنها هم نیست. اگر نمی‌توانیم در اینجا پولدار شویم،‌ خودمان پشتکار نداریم. اینجا زمین فراوان در اختیار داریم، آفتاب عالی داریم، آب داریم اما متاسفانه پشتکار نداریم خلاقیت نداریم، فکر نداریم. با ۱۷۰۰‌دلار انرژی ۱۰۰۰دلار تولید می‌کنیم؛ درحالی که در اروپا با ۲۰۰ دلار انرژی ۱۰۰۰ دلار تولید دارند. در ژاپن با ۱۰۰ دلار و در چین با ۸۰ دلار همین‌مقدار تولید می‌کنند،‌ این‌ جنایت نیست!

با ما در ادامه قسمت های دیگری از آموزه های دکتر علی اصغر جهانگیری همراه باشید …

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *