0
02188915009

مهارت گوش دادن در یادگیری زبان انگلیسی

مهارت گوش دادن در یادگیری زبان انگلیسی

مهارت گوش دادن

شما به عنوان یک زبان آموز می دانید که مهارت گوش دادن در یادگیری زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.راهکار های زیادی برای تقویت این مهارت وجود دارد؛مانند گوش دادن به موسیقی،تماشای فیلم به زبان انگلیسی و یا شرکت در دوره های آموزش زبان انگلیسی.

فرقی نمی کند که زبان انگلیسی را به طور مبتدی می آموزید یا حرفه ای ؛رمز موفقیّت در پشتکار و تمرین زیاد است… شما تنها نیستید! اوّل از همه به این نکته توجه کنید که افزایش سطح در مهارت گوش دادن تنها برای شما سخت نیست.این مهارت معمولا سخت ترین مهارت برای کسانی است که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می گیرند. در آغاز راه ممکن است به علّت درک کم مکالمات احساس ناتوانی کنید!

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی شامل خواندن، شنیدن، گفتن و نوشتن می‌شود که برای سنجش سطح دانش زبانی فرد، مورد آزمون قرار می‌گیرند. اغلب افراد گمان می‌کنند که برای یادگیری زبان و یا تقویت مهارت‌های خود باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده و یا در بهترین کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی شرکت کنند. منبع

 

گوش کردن
گوش کردن

راه حل چیست؟

این حقیقت را بپذیرید که شما قرار نیست در هنگام گوش دادن همه چیز را بفهمید.
خونسرد باشید و به پشتکار خود ادامه دهید ؛ممکن است تا مدّت زمان زیادی درک کمی از مکالمات داشته باشید و شنیدن ودرک واژه ها برایتان دشوار باشد.
وقتی به یک مکالمه زبان انگلیسی گوش می دهید تمایل زیادی دارید که کلمات و عباراتی را که از مکالمه می شنوید به زبان مادری ترجمه کنید،این تمایل در هنگام شنیدن کلمات نا آشنا بیشتر می شود.این عملکرد طبیعی است. ما هر چه را می شنویم می خواهیم معنی آن را هم بفهمیم.ولی تجربه ثابت کرده است که این کار به دلیل اینکه توجه ذهن را از تمرکز بر صحبت های گوینده باز می دارد ؛از این لحاظ مانعی بین شما و شخصی که صحبت می کند محسوب می شود.
سعی کنید مطلب اصلی مکالمه را بفهمید و از تمرکز بر جزئیات خودداری کنید؛اگر کلیات یک مکالمه را بفهمید حدس زدن جزئیات کار دشواری نخواهد بود.

گوش کردن
گوش کردن

راهکارها

فیلم و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی تماشا کنید.فایده این تمرین این است که با فرهنگ ،آدلب و رسوم،اصطلاحات،تعابیر عامیانه ،ضرب المثل و لهجه مردم کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شوید.اگر مبتدی هستید فیلم های انگلیسی را با زیر نویس تماشا کنید ،و اگر سطحتان بالاتر است فیلم را بدون زیر نویس تماشا کنید.بهتر است از فیلم هایی استفاده کنید که در آنها مکالمات رایج و روزمره بیشتر است ؛مانند سریال های خانوادگی ویا فیلم های کمدی و از تماشای فیلم هایی که در آن گفت و گو ها در مورد موضوعی خاص و پیچیده است اجتناب کنید.
موزیک به زبان انگلیسی گوش کنید،این یک راه لذّت بخش برای تقویت مهارت گوش دادن خواهد بود.متن آهنگ ها را پیدا کنید و همراه با گوش دادن موزیک متن را بخوانید.
به مکالمه ای (اخبار انگلیسی،فیلم،تلویزیون …) گوش دهید و آن مکالمه را (یا حداقل آنچه را که می شنوید)روی کاغذ بنویسید .

گوش کردن
گوش کردن

نکات مهم

اگر احساس می کنید که مکالمه هایی که می شنوید برای شما آسان است،به طرف مکالمه های سخت تر بروید.
به مکالمه های که بالاتر از سطح شماست و خیلی سخت است گوش ندهید.
دامنه لغات خود را افزایش دهید؛یادگیری لغات و اصطلاحات جدید برای تقویت تمام مهارت های زبانی(گوش کردن،صحبت کردن،خواندن،نوشتن) لازم است.
از مواد آموزشی مخصوص تقویت گوش دادن استفاده کنید.نرم افزارها،فیلم ها،کارتون ها و فایل های صوتی زیادی هستند که می توانید استفاده کنید.همچنین سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که مواد آموزشی مناسب برای تقویت مهارت های شنیداری ارائه می دهند.
در کلاس های آموزش زبان ثبت نام کنید ؛ در هر سطح و سنی هستید می توانید در کلاس مناسب سن و سطح خود شرکت کنید.حتی اگر دانشجو هستید می توانید در کلاس های مبتدی موسسه های آموزش زبان که برای بزرگسالان دوره دارند ثبت نام کنید.
مهم ترین کار اینست که فقط گوش کنید حالا هر زمانی که فرصت دارید؛دومین مرحله پیدا کردن منابع مناسب برای گوش دادن به آنهاست.اینجاست که اینترنت واقعا کمک خوبی به حساب میاد؛ میتونید از اینترنت مثل رادیو استفاده کنید و یا از سایت هایی که منابع خوبی دارند بهره بگیرید.

گوش کردن
گوش کردن

زمانیکه در حال گوش دادن به یک موضوعی هستید ممکن است که متوجه صحبت های آن ها نشوید. حالا چیکار باید کرد؟ دقت به چند نکته به شما کمک خواهد کرد:

  •  این حقیقت رو قبول کنید که قرار نیست شما همه چی رو متوجه شوید
  • خونسرد باشید؛حتی اگر چند بار هم سعی کردید و متوجه نشدید؛فقط آرامش خودتونو حفظ کنید
  • به هیچ وجه اون چیزایی رو که میشنوید به زبان اصلی خودتون بر نگردونید(ترجمه نکنید)
  • به مکالمه بطور کلی گوش کنید تا موضوع کلی مکالمه رو متوجه شوید و روی جزئیات خیلی تمرکز نکنید
    وقتی یک لغت رو متوجه نشدید سعی نکنید اونو تو ذهن خودتون ترجمه کنید؛چون این کار باعث سردرگمی بیشتر شما خواهد شد
  • به موضوعاتی که به آنها علاقه دارید گوش کنید
  • به لغات کلیدی و مهم مکالمه گوش کنید؛(به لغات و جملات مهم و کلیدی گوش کنید چون به شما کمک می کنند تا متن را بهتر و راحت تر متوجه شوید)
  • به متن گوش کنید؛( وقتی گوینده عبارتی را بیان می کند که شما لغات آنرا نمی دانید سعی نکنید که حتما اون عبارت را بفهمید؛بجای اون به بقیه متن گوش کنید تا از روی آنها متوجه کل متن شوید)
گوش کردن
گوش کردن

مهارت Listening

مهارت Listening به عنوان یکی از چهار مهارتهای یادگیری زبان امری بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است. متاسفانه خیلی ها از جمله خود من زمانی این مهارت را نادیده گرفته و بعدها آسیب های جدی دیدیم. امتحاناتی مثل TOEFL و امتحانات پایان دوره محلی هستند که آنهایی که Listening را ساده تصور می کردند در دام افتاده و شکست می خورند. البته تنها آسیب محدود به این موارد نمی باشد. وقتی که شما تن، لهجه و شیوایی کلام خود را با فردی که از Listening کمال استفاده را کرده، مقایسه کنید، متوجه کلاهی که سرتان رفته می شوید. پس با در نظر گرفتن اینکه شما حساسیت و اهمیت یادگیری این مهارت را قبول دارید می رویم سراغ روشهایی برای بهبود و ارتقاء سطح کیفی آن.

گوش کردن
گوش کردن

تنوع در یادگیری

در وهله اول باید توجه داشته باشید که محدودیت اولین فاز عدم پیشرفت هست. پس خودتان را محدود به انواع Listening نکنید. اگر به کلاس زبان می روید و نوع خاصی از کاست یا CD را همراه کتاب خود دارید، و دائما از طریق آن Listening را پیگیری می کنید، دست به تنوع بزنید و به یک کتاب فروشی رفته و انواع دیگر کاست یا CD را تهیه کنید و حتی اگر بی هدف ولی باز گوش کنید. نقطه جالب توجه اینجاست که اگر با علاقه به یک فایل صوتی گوش کنید پس از مدتی تمام کلماتی را که معنایشان را می دانید متوجه خواهید شد. و خیلی جالب تر این که اکثر کلماتی را که می شنوید درک می کنید و تصویری از آن کلمه در ذهن شما نقش می بندد و در تماس های بعدی تان با زبان آن تصاویر ذهنی مثل کمک های غیبی به داد شما می رسند. پس تا جایی که می توانید گوش کنید!
بهترین نوع Listening می توانید کاست های یا CD های خوانده شده از روی کتب داستان، مجلات یا انواع کتاب ها باشد.

گوش کردن
گوش کردن

علاقه

یکی از اساسی ترین شرایط درک Listening داشتن علاقه است. این علاقه می تواند در ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. ولی موضوع کلی در دو نوع علاقه خلاصه می شود. علاقه کلی به Listening و علاقه به موضوع Listening. اگر کلا به Listening علاقه ندارید که هیچ! هرچه بیشتر گوش دهید بیشتر دانسته هایتان را فراموش می کنید. پس توصیه ام این هست که با در نظر گرفتن اهمیت Listening با شور و اشتیاق و علاقه پای Listening بنشینید و به خود بقبولانید که این Listening تاثیرات بسزایی را در آینده برروی شما خواهد گذاشت. نوع دوم علاقه که همان به موضوع Listening می باشد، خیلی آسان حل می شود، اگر احساس می کنید که Listening مربوط به مکالمه دو نفر راجع به مهمانی دیشب برایتان اصلا جذاب نیست، فوری آن را عوض کنید و به چیزهای دیگری گوش دهید. و نهایتا اینکه بعضی وقتها به خود استراحت بدهید تا قضیه برایتان لوس نشود.

گوش کردن
گوش کردن

با متن – بی‌متن؟

یکی از سوالهایی که خیلی در این زمینه پرسیده می شود، این است که آیا ما هنگام گوش دادن به Listening ها، به متن های نوشته شده از روی همین Listening نگاه کنیم یا نه. در پاسخ باید بگوییم که تا جایی که امکان دارد سعی کنید نگاه کردن به نوشته را به آخرین مرحله موکول کنید. شما فقط گوش بدهید و زیاد هم سعی نکنید که تمام جزئیات را درک کنید. در سه چهار مرتبه اول احتمال ایده کلی از Listening را دریافت کنید، اگر در آخرین مرحله درک کلی Listening برای شما ضرورت دارد، به متن نگاه کنید، مادامی که به متن نگاه نکرده اید، Listening برای شما تازگی خواهد داشت، پس می توانید چند روز بعد مجددا به همان Listening گوش کنید و چیزهای تازه ای را یاد بگیرید!

کیفیت صدا و آرامش محیط هم دو فاکتور مهم و ضروری می باشند. البته خوشبختانه امروزه CD ها و DVD های با کیفیت بالایی عرضه می شوند. پس نگرانی فقط باید بخاطر محیط آرام باشد. هرچه محیطی که در آن قرار دارید آرامش داشته باشد، شما بهتر خواهید توانست که از Listening لذت ببرید. زمانی که من تازه یادگیری زبان رو شروع کرده بودم و در آموزشگاه از اون کاست پلیرهای قدیمی برای پخش Listening ها استفاده می شد ما واقعا عذاب می دیدیم. کیفیت بد، Noise ناجور پلیر و صدها عامل دیگر دست در دست هم Listening را برای ما تبدیل به یک معضل کرده بود.

Listening در هنگام رانندگی هم ایده بسیار جالبی هست. دقت کنید مثلا سی دی های صوتی آنتونی رابینز را می توانید تهیه کنید و در هنگام رانندگی گوش کنید. از نکات بارز این نوع Listening این است که شما اصلا لازم ندارید تا تمرکز روی Listening کنید، بلکه تمرکز شما باید و الزما باید روی رانندگی باشد، و این Listening ناخودآگاه تاثیر خود را خواهد گذاشت. همچنین می توانید از گوشی موبایل خود یا MP3 Player ها هم استفاده کنید و در هرجا و هر زمان توسط هدفون ها به Listening گوش کنید، این ایده که خیلی راحت تحقق می یابد، روی چند تن از دوستان آزمایش کردیم و باور نمی کنید در عرض دو ماه چطور لهجه آنها را از انگلیسی ناجور! به انگلیسی آمریکایی تغییر داده.

تکرار کردن Listening هم ایده جالبی است مادامی که تحت نظر باشد. سعی کنید اگر کلمه ای را درک نکردید هرگز تکرار نکنید تا در ذهن شما نقش ببندد. پس تکرار Listening بهتر است در کلاس و تحت نظر استاد انجام گیرد. حال آنکه برای جملات و کلماتی که خودتان به درستی درک کرده اید، تکرار آنها یکی از بهترین و بی نقص ترین استراتژی ها در راستای یادگیری می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.