0
02188915009

راهکارهایی فوق العاده برای تقویت مهارت حرف زدن در جمع

راهکارهایی فوق العاده برای تقویت مهارت حرف زدن در جمع

مهارت حرف زدن در جمع

مهارت حرف زدن در جمع را با افزایش اعتماد به نفس، تغییر نگرش در مورد حرف زدن، کمال‌گرا نبودن، تقویت مهارت‌های ارتباطی و… در خود تقویت کنید. حرف زدن در جمع و برقراری ارتباط با دیگران حتی در مهمانی‌های خودمانی و دورهمی‌های دوستانه برای برخی از افراد یه معضل همیشگی است. اگر مهارت صحبت کردن در جمع را در خودتان تقویت کنید مطمئنا روابط اجتماعی موفق‌تری خواهید داشت و بین دوستان و آشنایانتان محبوب‌تر و جذاب‌تر از قبل خواهید بود. با پیشنهادات ما همراه شوید.

برای اینکه بتوانید روی دیگران تاثیر بگذارید، فروش بهتری داشته باشید، فرد موفق تری نشان داده شوید و … نیاز به مهارت گفت و گو دارید و این مهارت در زندگی بسیار به کارتان خواهد آمد و موفق ترین افراد جهان، اغلب سخنوران ماهری هستند. حالا اگر بخواهید یک گفت و گوی عالی داشته باشید و به صورت خارق العاده با هر کسی حرف بزنید، اولین قدم این است که از لحاظ ذهنی مسلط باشید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید. منبع

 

حرف زدن
حرف زدن

راهکارهای تقویت مهارت حرف زدن در جمع

۱- نگرش خود را نسبت به حرف زدن تغییر دهید

مهمترین نکته‌ای که در مورد حرف زدن در جمع باید به آن توجه کنید این است که نگرشتان به حرف زدن را تغییر دهید. برخلاف آنچه که به ما یاد داده شده است، صرفا شنونده بودن بهتر از گوینده بودن نیست. برای صحبت کردن ارزش قائل شوید و سعی کنید این توانایی را در خود افزایش دهید. نگرش منفی به حرف زدن باعث می‌شود تا زمانی که اعتماد به نفس لازم برای اظهار نظر نداریم یا وقتی حوصله نداریم در برخی مباحث شرکت کنیم، خود را اینگونه توجیه کنیم: کم گوی و گزیده گوی چون در…! و این راه فراری است تا همچنان در صحبت کردن و اظهار نظر کردن ناتوان بمانیم.

حرف زدن
حرف زدن

۲- عجله نکنید

هنگام حرف زدن در جمع عجله نکنید. به خودتان فرصت بدهید تا کلمات مناسبی پیدا کرده و با آرامش آنچه در ذهن دارید را توضیح بدهید. نگران به پایان رساندن کلامتان نباشید. هنگامی که اشخاص در مورد آنچه می‌گویند نامطمئن و عصبی هستند، تمایل به سریع صحبت کردن دارند. شمرده‌تر صحبت کردن نه تنها باعث می‌شود که شنوندگان درک بهتری از گفته‌های شما داشته باشند، بلکه علائم اعتماد به نفس و خویشتن داری نیز در لحن شما نمود پیدا خواهد کرد.

حرف زدن
حرف زدن

۳- حرف زدن یک هنر و امتیاز است

رسا و بلند صحبت کردن و کلمات را درست و کامل ادا کردن نه تنها ایرادی ندارد که یک عامل مهم در برقراری ارتباط می‌باشد. اینکه ما بتوانیم در جمع حرف بزنیم و دیگران را هم به حرف بیاوریم می‌تواند به روابط اجتماعی ما کمک کرده و ما را بین اطرافیانمان محبوب کند. وقتی وارد یک جمع می‌شوید وظیفه خودتان بدانید که با حرف زدن در جمع یخ جمع را بشکنید. این باعث می‌شود آنها بیشتر شما را دوست داشته باشند.

حرف زدن
حرف زدن

۴- مهارت برقراری ارتباط را یاد بگیرید

سعی کنید مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیرید و آن را خودتان تقویت کنید. از جمله این مهارت‌ها عبارتند از:

 • خودتان را با آهنگ صدا و حالت بدن فرد مقابل هماهنگ کنید.
 • در مقابل دیگران حالت تدافعی نگیرید.
 • خوب گوش کنید و توانایی درک منظور دیگران را در خودتان تقویت کنید.
 • مهارت‌های لازم برای افزایش هوش هیجانی را بیاموزید.
 • در هنگام گفت و گو سوالاتی بپرسید که کوتاه جواب نباشد و بتوان با آن گفت و گو را ادامه داد.
 • خودتان نیز به سوال‌ها پاسخ‌های طولانی بدهید.

با تمرین و تکرار می‌توانید این موارد را به عادت و سبک زندگی خود تبدیل کنید.

حرف زدن
حرف زدن

۵- با کلمات دوست شوید

یاد بگیرید که فکر و احساستان را به کلمه تبدیل کنید. برای کلمات ارزش قائل شوید. اجازه ندهید کلمات در ذهنتان کمرنگ شوند. از نظر علمی ثابت شده است که هر چه بیشتر حرف بزنید احتمال اینکه به آلزایمر مبتلا شوید کاهش می‌یابد. در مورد کلمات، مترادف‌ها و متضادهایشان فکر کنید. اگر مطلب جالبی خوانید آن را بخاطر بسپارید تا به دیگران هم منتقل کنید. در واقع تلاش کنید با کلمه‌ها رابطه خوبی داشته باشید.

حرف زدن
حرف زدن

۶- کمال گرا نباشید

گاهی اوقات علت حرف نزدن ما در جمع کمال گرایی ماست. همیشه می‌خواهیم همه چیز بهترین باشد، کامل باشد. به همین علت در موقع حرف زدن در جمع تردید می‌کنیم تا مبادا مورد انتقاد یا تمسخر دیگران قرار بگیریم. به جای کمال گرا بودن می‌توانید فلسفه حداقل گرایی را امتحان کنید. یعنی به جای اینکه همیشه به دنبال بهترین و کاملترین باشید به حداقل‌ها رضایت بدهید. شاید در ابتدا به نظر بیاید که این نگاه مانع پیشرفت ما شود ولی وقتی که ما به دنبال بهترین هستیم مثلا وقتی می‌خواهیم حرفی که در جمع می‌زنیم کامل و بی‌عیب باشد احتمال اینکه هیچ چیزی نگویم بیشتر می‌شود. اما اگر به حداقل آنچه که قرار است انجام بدهیم راضی باشیم جرئت‌مندی ما برای اقدام کردن افزایش پیدا می‌کند. وقتی برای رسیدن به حداقل حرکت می‌کنید به خاطر احساس رضایت و آرامش در شما احتمالاً خیلی بیشتر آن هم به دست خواهید آورد.

حرف زدن
حرف زدن

۷- فی‌البداهه صحبت کردن را تمرین کنید

هنگام حرف زدن در جمع در مورد موضوعات مختلف حرف بزنید بدون اینکه از قبل در موردش فکر کرده باشید. شاید در ابتدا چیزی به ذهنتان نیا‌ید اما پس از مدتی با تمرین در این کار پیشرفت خواهید کرد و خواهید توانست که مطالب خیلی جالب و کاملی بیان کنید. از اشتباه کردن نترسید و اجازه ندهید قضاوت دیگران مانع حرکت شما شود.

حرف زدن
حرف زدن

۸- اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس واقعی به این معناست که ما مطمئن باشیم در هر موردی تمام تلاش خود را خواهیم کرد نه اینکه مطمئن باشیم در فلان کار مهارت کامل داریم. اعتماد به نفس در اقدام کردن و قدم برداشتن است. اگر قرار باشد صبر کنیم تا اعتماد به نفس کافی برای رسیدن به خواسته‌هایمان را به دست بیاوریم بعد اقدام کنیم احتمالاً باید تا ابد صبر کنیم.

اعتماد به نفس پایین مثل خیلی دیگر از عادت‌های بد ترک کردنش سخت است. اما همیشه می‌توان تغییر کرد. با برداشتن اولین قدم‌ها حرکت را آغاز کنید. قدم‌های کوچک شما را به اهداف بزرگ می‌رساند. در لحظه زندگی کنید و به خداوند توکل داشته باشید تا اعتماد به نفس معنوی شما نیز بالا برود. اعتماد به نفس معنوی یعنی باور به اینکه هر جایی که هستید همان جایی است که باید باشید و همان جایی است که نیاز دارید باشید.

حرف زدن
حرف زدن

چند نکته کاربردی در مورد حرف زدن در جمع:

 • سرعت صحبت کردن خود را با خواندن رشته طولانی از اعداد و نوشتن‌شان در هوا بسنجید.
 • در هنگام صحبت تنفس عمیق از ناحیه شکم داشته باشید.
 • ایستادن یا صاف نشستن نه تنها به شما اجازه می‌دهد که بهتر تنفس کنید، بلکه در این حالت‌ها صدای شما قدرت و وضوح عالی‌تری خواهد داشت.
 • فریاد کشیدن‌های زیاد مثلا در هنگام تشویق تیم محبوبتان فشار زیادی به تارهای صوتی شما وارد کرده و صحبت کردن را برای شما سخت خواهد کرد.
 • آب بنوشید. پر آب نگاه داشتن سلول‌های بدن نیز می‌تواند به کیفیت صدای شما کمک کند.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.