0
02188915009

چطور یک سخنرانی را شروع کنیم؟

6 مورد از معمول‌ترین مشکلات افراد بسیار باهوش

فهرست مطالب

بهترین روش برای شروع سخنرانی

بهترین روش برای شروع سخنرانی بستگی به نوع و موضوع سخنرانی، مخاطب شما و حال و هوای کلی مراسم خواهد داشت. بهترین روش برای اطمینان از موفقیت سخنرانی جلب توجه مخاطب در همان ابتدای سخنرانی است: اگر این کار را انجام دهید، آنها مطمئناً تا آخر با شما همراه خواهند شد. حال‌آنکه تنها یک روش برای جلب توجه مخاطب وجود نداشته و روش‌های مختلفی برای این کار موجود هست. هر کدام که مناسب شماست انتخاب و برای شروع سخنرانی از آن استفاده کنید.

شروع کردن سخنرانی به بهترین شکل ممکن، کمک می‌کند تا ترس از سخنرانی شما کمتر شود. همچنین انرژی و اعتماد به نفس بالایی بگیریم اما علاوه بر این دو مزیت، خوب شروع کردن سخنرانی فواید دیگری هم دارد . منبع

سخنرانی
سخنرانی

بخش اول: جلب توجه مخاطب

۱- با تعریف یک لطیفه شروع کنید

تا زمانی که باعث شادی و دلگرمی مخاطبان می‌شود، یک لطیفه یا میزان کمی شوخی می‌تواند روش خوبی برای شروع پذیرایی یا سخنرانی باشد. فقط مطمئن شوید شوخی‌های شما باعث رنجش هیچ کدام از مخاطبان نباشد. می‌توانید به افتخار یکی از حضار که می‌شناسید داستان جالبی که مربوط به شما و اوست را برای مخاطبان تعریف کنید. به شرطی که باعث خجالت و ناراحتی طرف مقابل نشود. سعی کنید لطیفه‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید را قبل از سخنرانی برای چند نفر تعریف و اگر دیدید خنده‌دار نبود یا باعث رنجش آنها شد از متن سخنرانی‌تان حذف کنید.

سخنرانی
سخنرانی

۲- جمله غیرمنتظره و شگفت‌انگیزی آماده کنید

یک جمله غیرمنتظره باعث شوکه شدن یا شگفتی مخاطبان و جلب توجه آنها می‌شود. چون این نوع از جملات باعث دریافت واکنش‌های احساسی قوی شده، گفتن یکی از آنها در ابتدای سخنرانی باعث همراهی هر چه سریعتر مخاطبان می‌شود. مورد ساده‌ای که به اصل مطلب اشاره کند را امتحان کنید.

۳- از جملات خبری برجسته استفاده کنید

یک جمله خبری مهم می‌تواند باعث شوکه یا حیرت‌زده شدن مخاطب و جلب توجه او به موضوع سخنرانی شود. اگر سخنرانی شما درباره اختلالات رفتاری است، شما احتمالاً شبیه این جمله را خواهید گفت:”افسردگی، بیماری دوقطبی و اختلالات رفتاری مشابه می‌توانند عوارض جانبی مرگباری داشته باشند.” اگر سخنرانی شما درباره دفاع شخصی است، می‌توانید جمله‌ای مثل این را بگویید:”اگر تنها بودید و ناگهان مورد تجاوز قرار گرفتید، تنها عکس‌العمل شما در چند ثانیه اول مشخص کننده بین مرگ و زندگی شما خواهد بود.”

سخنرانی
سخنرانی

۴- کنجکاوی مخاطب را برانگیزید

موردی را به صورت معماگونه و به اندازه‌ای توضیح دهید که مشخص نباشد. با توضیح خصوصیات آن چیز، از مخاطب درخواست کنید تا قبل از اینکه شما پاسخ آن را بدهید، آن را حل کنند.

۵- سخنرانی را با ارائه آمار یا واقعیت تکان‌دهنده‌ای آغاز کنید

یک آمار تکان‌دهنده می‌تواند مخاطب‌ را نسبت به اهمیت موضوع هوشیار و آگاه کند. در نتیجه، مخاطب تمایل بیشتری برای توجه به موضوعی که می‌خواهید بگویید خواهد داشت. آماری درباره کاهش نرخ تولد در یک ناحیه یا کشور خاص می‌تواند مردم را نسبت به مسئله جمعیت هوشیار کند.

سخنرانی
سخنرانی

۶- آمار و مدارک غیرمنتظره ارائه دهید

مدارک باید عنصر اساسی در تمامی سخنرانی‌های متقاعدکننده شما باشد، امّا اگر می‌خواهید برای خودتان در همان ابتدای سخنرانی جایگاه قدرتمندی کسب کنید، بهترین راه برای انجام آن مهیا کردن آمار و دیگر مدارک مشابه برای مخاطبان در جهت نشان دادن اهمیت موضوع‌تان است. آمار اگر مخاطبان را شگفت‌زده کند موثرتر خواهد بود. برای مثال در یک سخنرانی سعی می‌کنید مخاطبان را در زمینه پرتوهای مضر خورشید متقاعد کنید، برای این کار می‌توانید آمار مربوط به مرگ و میر سالیانه افراد بر اثر سرطان پوست را ارائه کنید.

سخنرانی
سخنرانی

۷- با تعریف یک داستان شروع کنید

داستان‌ها از طریق ترکیب اطلاعات و سرگمی به مخاطبان ارتباط پیدا می‌‌کند. داستانی که برای شروع سخنرانی انتخاب می‌کنید می‌تواند واقعی یا ساختگی باشد، امّا در هر صورت باید ارتباط مشخصی با موضوع سخنرانی داشته باشد.

۸- نقل قول مناسبی ذکر کنید

نقل قول مختصر و شوخ‌طبعانه‌ای که به موضوع سخنرانی شما ارتباط داشته باشد می‌تواند به شما کمک کند تا باقی سخنرانی‌تان را با عتماد به نفس بیشتری دنبال کنید. در خلال یک سخنرانی الهامبخش یا سرگرم‌کننده درباره یک موضوع خاص، از نقل‌قول‌هایی که مربوط به آن وضعیت خاص یا مورد علاقه‌ی مخاطبان هستند استفاده کنید. سعی کنید نقل قولی از یک منبع شناخته شده ذکر کنید. در این حالت مردم اگر بدانند این گفته از چه کسی است تمایل بیشتری به پاسخ دادن خواهند داشت. نقل قول‌های الهامبخش یکی از روش‌های خوب برای شروع یک سخنرانی در جشن فارغ‌التحصیلی است. معمولاً سخنران باید نقل قول‌هایی را که در زمینه‌ی داشتن رویا، تحصیلات، نگاه به آینده یا ساختن شخصیت باشد استفاده کند. از نقل قول‌ها معمولاً در سخنرانی‌هایی که قرار است شواهد ارائه و چیزی اثبات شود استفاده نمی‌شود.

سخنرانی
سخنرانی

۹- با ارائه نظر یک متخصص شروع کنید

سعی کنید فردی که در زمینه‌ی موضوع سخنرانی شما تخصص داشته و همنظر با شماست پیدا کنید. بعد نقل قول یا بخشی از نظر متخصص مربوطه را در سخنرانی خود بگنجانید. برای مثال اگر تلاش می‌کنید تا مخاطبان را نسبت به اهمیت غذای سالم و عادات ورزشی ترغیب کنید، احتمالاً سخنرانی را با جمله‌ای از یک متخصص به نام در این زمینه شروع کنید.

۱۰- از مواد سمعی و بصری استفاده کنید

وقتی قصد شما ارائه سخنرانی در جهت راهنمایی مخاطبان برای تولید محصولات و نتایج قابل قبول است، نشان دادن یک محصول یا نتیجه‌ای که به پایان رسیده در ابتدای سخنرانی توجه مخاطب را جذب کرده و آنها را وا می‌دارد تا در جهت کسب همان نتایج قدم بردارند. برای مثال در سخنرانی که درباره کاهش وزن است، می‌توانید تصاویر قبل و بعد از کاهش وزن افرادی که از روش‌هایی که شما ارائه می‌دهید استفاده کرده‌اند را نمایش دهید.

سخنرانی
سخنرانی

۱۱- گواهی رضایت برخی از مشتریان را ارائه کنید

اگر تلاش می‌کنید تا محصول یا ایده‌ای را بفروشید یا اگر در تلاش برای توضیح این هستید که چرا فلان عمل بخصوص مفید است، برای جلب توجه مخاطب می‌توانید با تعریف داستانی از مشتریانی که از ایده، محصول یا عمل بخصوصی که می‌خواهید معرفی کنید استفاده و رضایت داشته‌اند شروع کنید. برای مثال وقتی سعی می‌کنید مخاطبان را برای خرید یک بسته آموزشی زبان ترغیب کنید، می‌توانید مثالی از کسانی که از این برنامه استفاده و در حال حاضر هم در کشوری که زبانش را یاد گرفته زندگی می‌کنند بزنید.

سخنرانی
سخنرانی

بخش دوم: جلب مشارکت مخاطبان

۱۲- از مخاطبان سوالی برای نظرسنجی بپرسید

نظر مخاطبان درمورد موضوع سخنرانی را بپرسید تا درکی از وضعیت مخاطبان داشته باشید. این کار کمک می‌کند تا مخاطبان روی اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید توجه کنند. برای مثال وقتی می‌خواهید درباره آماده کردن ماشین در فصل زمستان صحبت کنید می‌توانید از مخاطبان سوالاتی مثل اینکه “ماشین کدوم یکی از شماها تا به حال توی خیابون لغزنده سر خورده؟ یا ماشین کدوم یکی از شماها تا حالا توی یک روز سرد زمستون کنار جاده متوقف و دیگه روشن نشده؟

سخنرانی
سخنرانی

۱۳- سوالی مرتبط با موضوع سخنرانی مطرح کنید

از طریق پرسش از مخاطبان در زمینه موضوع سخنرانی، تقریباً بلافاصله آنها را درگیر موضوع می‌کنید. مخاطبان پرسش شما را شنیده و شروع به سبک و سنگین کردن پاسخ‌هایشان می‌کنند و در نهایت با موضوع سخنرانی شما درگیر می‌شوند. اگر درباره تعطیلات سخنرانی می‌کنید از حضار بپرسید:”بهترین سنت‌های مربوط به عید نوروز که از بچگی به یاد دارید چیست؟”

۱۴- از مخاطبان بخواهید موقعیتی را تصور کنند

توجه مخاطبان را از طریق یک سری تمرینات تجسمی که مرتبط با موضوع سخنرانی‌تان است جذب کنید. آنها ممکن است در طول سخنرانی کلمات شما را به اندازه تصاویری که در ذهن‌شان تجسم می‌کنند به یاد نیاورند. برای مثال اگر سخنرانی شما درباره رزرو تعطیلات رویایی است، می‌توانید با این جمله شروع کنید:”تصور کنید در سواحل گرمسیری هستید. شن‌های زیر پاها و آفتابی که روی شانه‌هایتان می‌تابد را احساس کنید. شما می‌توانید صدای امواج اقیانوس را شنیده و وزش باد روی شاخه‌های درختان را حس کنید.”

سخنرانی
سخنرانی

۱۵- از مخاطبان پیشنهاد بگیرید

وقتی مردم به سخنرانی شما گوش می‌دهند، اغلب به دنبال پاسخ پرسش‌هایی که دارند هستند. دادن فرصت پرسش به مخاطبان کمک می‌کند سخنرانی‌تان را سر و شکل بهتری داده و مطمئن باشید آنها را در جهت درستی هدایت می‌کنید. اگر سخنرانی شما درباره تدریس کلاس‌های انلاین در مقابل کلاس‌های حضوری است، احتمالاً باید این سوال را مطرح کنید که:”دغدغه اصلی شما درباره تدریس در کلاس‌های انلاین چیه؟ برخی از مخاطبان را انتخاب و بخواهید دغدغه‌هایشان در زمینه موضوع مطرح شده را بگویند. شانس این هست که در سخنرانی‌تان به برخی از این دغدغه‌ها اشاره کرده باشید.

سخنرانی
سخنرانی

۱۶- از مخاطبان بخواهید با همدیگر گفتگو کنند

سخنرانی‌تان را با درخواست از مخاطبان برای به اشتراک‌گذاری چیزی با افراد کنار دستی‌شان شروع کنید. این یخ روابط بین حضار را شکسته، محیط یادگیری اشتراکی و دوستانه‌ای ایجاد می‌کند. ممکن است به مخاطبان‌تان بگویید:”لطفاً به سمت کناردستی‌تان برگشته و تمرین مورد علاقه‌تان را به آنها بگویید”.

۱۷- سناریویی مرتبط با موضوع سخنرانی‌تان شرح دهی

اگر نیاز دارید مخاطبان را برای خرید یک ایده یا محصول ترغیب کنید، توضیح اینکه که چرا این ایده یا محصول به زندگی آنها مرتبط است می‌تواند روش موثری برای جلب توجه آنها در مورد چیزی که می‌خواهید بگویید باشد. اگر سعی می‌کنید توضیح دهید که چرا مخاطب باید فلان لوازم آشپزخانه را بخرد، بحث را با توضیح یک سناریوی معمولی که شاید در آشپزخانه اتفاق بیافتد و برای آن می‌توان از این وسیله استفاده کرد شروع کنید.

سخنرانی
سخنرانی

بخش سوم: شخصیت خودتان را ارتقا دهید

۱۸- یک سلام و احوال‌پرسی منحصر به خودتان داشته باشید

در بیشتر سخنرانی‌های سرگرم کننده، می‌توانید لحن شخصی و بانشاطی انتخاب کنید. سخنرانان معمولاً خودشان را به مخاطبان معرفی می‌کنند. در طول معرفی، سخنران باید ارتباط خودش با موضوع مهم مطرح شده را توضیح داده و از این توضیح به عنوان پلی برای شروع سخنرانی استفاده کند. برای مثال در مراسمی که توسط یک شرکت برگزار می‌شود، سخنران باید موقعیت و مقامش در آن شرکت را عنوان کند.

سخنرانی
سخنرانی

۱۹- ارتباط خودتان با موضوع را عنوان کنید

سخنرانان معمولاً سخنرانی را با ارجاع مستقیم به موضوعی که در حال حاضر با آن درگیر هستند شروع می‌کنند.

۲۰- یک داستان شخصی تعریف کنید

وقتی ارتباط نزدیک و شخصی با موضوعی که سخنرانی می‌کنید دارید، یک راه معمول برای شروع سخنرانی اشتراک یک داستان شخصی که نشان دهنده آن ارتباط است خواهد بود.

۲۱- به رویدادی که اخیراً اتفاق افتاده اشاره کنید

اشاره به اخبار و رویدادهای جاری می‌تواند استراتژی خوبی باشد، چون به مخاطبان ثابت می‌کند که سخنرانی شما مرتبط و مناسب این شرایط است. ارتباط بین موضوع سخنرانی و رویداد جاری را با ارجاع به اتفاقی که جدیداً افتاده برقرار کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید درباره نرخ کم اشتغال زنان در حوزه فناوری اطلاعات سخنرانی کنید، می‌توانید داستانی درباره اینکه چطور دختران دبیرستانی از پیگیری مسائل علمی ناامید شده‌اند صحبت کنید.

سخنرانی
سخنرانی

۲۲- به یک شخص یا رویداد تاریخی اشاره کنید

سخنرانی‌تان را با اشاره به یک رویداد تاریخی مرتبط شروع کنید تا معیار مشترکی در اختیار مخاطبان قرار داده باشید. برای مثال، اگر سخنرانی شما درباره پشت سر گذاشتن چالش‌های بخصوصی است، می‌توانید به شخصیت‌های تاریخی که توانسته‌اند از عهده‌ی این چالش‌ها بر بیایند اشاره کنید.

۲۳- حال و هوا و زمینه کنفرانس را درک کنید

بسیاری از سخنرانی‌ها در فضای دانشگاهی و حرفه‌ای ارائه می‌شوند. این رویدادها معمولاً دارای حال و هوا و زمینه‌ای هستند که اهداف کلی کنفرانس را به شما منتقل می‌کنند. در همان ابتدای سخنرانی با آنها آشنا شده و ارتباط برقرار کنید.

سخنرانی
سخنرانی

۲۴- به موقعیت مورد نظر اشاره کنید

برای ارائه یک سخنرانی در یک موقعیت یا رویداد مشخص، سخنرانان معمولاً ارائه‌شان را با صحبت مستقیم درباره آن موقعیت یا رویداد شروع می‌کنند. چون مخاطبان احتمالاً به خاطر کسب آگاهی درباره موقعیت‌های مشابه شرکت کرده‌اند، پس صحبت کردن درباره آن موقعیت راه خوبی برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

سخنرانی
سخنرانی

بخش چهارم: شناخت انواع سخنرانی

۲۵- سخنرانی جهت ارائه اطلاعات و آموزش به مخاطبان

سخنرانی‌هایی که اطلاعات در اختیار مخاطب قرار می‌دهند خیلی اولیه بوده و فقط اطلاعات و حقایق مفید را بدون اینکه قضاوتی روی آنها صورت بگیرد به مخاطبان انتقال می‌دهند. لحن و حال و هوای سخنرانی‌های اطلاعات محور معمولاً متفاوت بوده و به موضوع سخنرانی ارتباط دارد. برای مثال، سخنرانی درباره سرطان نیاز به یک شروع و لحن جدی دارد، در حالی که سخنرانی درباره تاریخ اسباب‌بازی یویو می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

سخنرانی
سخنرانی

۲۶- سخنرانی که در آن فرآیند انجام کاری را توضیح می‌دهید

این نوع سخنرانی معمولاً طوری طراحی می‌شود تا به مخاطبان اینکه چطور کاری را انجام دهند توضیح داده می‌شود، در عوض اینکه فقط اطلاعاتی درباره آن داده شود.

۲۷- سخنرانی ترغیب‌کننده

در سخنرانی ترغیبی سعی می‌کنید مخاطب را برای تغییر ایده یا رفتاری که در ارتباط با موضوع است متقاعد کنید. در این روش باید از لحن مناسبی برای ارتباطی که منجر به ترغیب می‌شود استفاده کنید. این نوع از سخنرانی جزو سخت‌ترین نوع است، چون به عنوان سخنران مبجورید به اندازه‌ای تلاش کنید تا ایده‌تان را به شنوندگان بفروشید. این نوع از سخنرانی اغلب جدی بوده و شروع جدی هم باید داشته باشد، به خصوص اگر سخنرانی در تلاش است تا مخاطبان را برای انجام یک عمل سودمند یا کسب یک دیدگاه بخصوص در ارتباط با موضوع متقاعد کند.

سخنرانی
سخنرانی

۲۸- سخنرانی برای بزرگداشت و جشن‌ها

این نوع سخنرانی انوع متفاوتی از لحن و اهداف را پوشش می‌دهد، برای مثال سخنرانی برای عروسی، مراسم تدفین، فارغ‌التحصیلی و دیگر رویدادها. این نوع از سخنرانی روی ارزش‌ها و کیفیت‌ افرادی که در رویداد مورد نظر برجسته هستند تمرکز می‌کند. در یک موقعیت جدی و ناراحت کننده معمولاً لحن غریب و غم‌انگیزی باید داشته باشیم و برعکس در یک موقعیت شاد باید لحن سرگرم‌کننده‌ای داشته باشیم.

سخنرانی
سخنرانی

بخش پنجم: ارائه سخنرانی

۲۹- متن سخنرانی را از قبل تمرین کنید

زمانی برای اجرای سخنرانی‌تان اختصاص دهید. زمان مورد نیاز برای سخنرانی را بررسی و در صورت نیاز آن را کم یا زیاد کنید. از دوستان‌تان درخواست بازخورد کنید. با این کار مطمئن می‌شوید در حین سخنرانی راحت خواهید بود. سعی کنید عبارت اول سخنرانی‌تان را حفظ کنید. این کار باعث کاهش استرس و تنش‌های عصبی در شروع سخنرانی می‌شود. یکی نسخه کاغذی از سخنرانی‌تان همراه خود بیاورید.

۳۰- وسایل و تجهیزات را بررسی کنید

اگر از تجهیزات و فناوری‌های تصویری به طور مثال، پروژکتور یا نرم افزار پاورپوینت استفاده می‌کنید آنها را تست کنید تا مطمئن شوید همه به درستی کار خواهند کرد.

۳۱- یک لیوان آب در کنارتان داشته باشید

خیلی از افراد در حین سخنرانی دهان‌شان خشک شده و صحبت کردن برایشان سخت می‌شود. پس مطمئن شوید یک لیوان آب در نزدیک شما هست. اگر سخنرانی کوتاهی دارید احتمالاً نیازی به نوشیدن آب نخواهد بود، ولی اگر سخنرانی طولانی باشد باید هر از گاهی صحبت‌هایتان را متوقف کرده و کمی آب بنوشید.

سخنرانی
سخنرانی

۳۲- با یک صدا و زبان بدن که نشان‌دهنده اعتماد به نفس شماست شروع کنید

با یک صدای قوی سخنرانی را شروع کنید. مطمئن شوید زبان بدن‌تان اعتماد به نفس را نشان می‌دهد. صاف و با شانه‌های کشیده ایستاده و سرتان را بالا بگیرید. قبل از اینکه سخنرانی را شروع کنید برای اینکه ذهن و بدن‌تان آرام بگیرد چند نفس عمیق بکشید.

۳۳- سخنرانی را با عذرخواهی شروع نکنید

سخنرانی را با توضیحی مثل این :”اگه این سخنرانی به نظر نامرتب میاد از شما عذرخواهی می‌کنم” یا “به خاطر عصبی بودنم از شما عذر می‌خواهم”. اگر طوری رفتار کنید که به نظر آماده و منظم بیایید، مخاطبان شما هم همین فرض را خواهند کرد.

سخنرانی
سخنرانی

۳۴- ارتباط چمشی با مخاطبان را حفظ کنید

در طول سخنرانی به مخاطبان نگاه کنید.

۳۵- فقط از روی کاغذ نخوانید

وقتی مستقیماً از روی کاغذ می‌خوانید برای مخاطبان توجه کردن مشکل می‌شود. درعوض، هر از گاهی سرتان را بالا آورده و به مخاطبان نگاه کنید تا آنها با موضوع شما ارتباط برقرار کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.