0
02188915009

۷ گام موثر در ارائه یک سخنرانی الهام‌بخش و به یادماندنی

یک سخنرانی خوب فقط فن بیان عالی نیست. سبک، زمان‌بندی، پیام و عناصر کلیدی دیگر هم مطرح هستند. اینجا نشان خواهیم داد چطور یک سخنرانی خوب را نوشته و ارائه دهید. وقتی به یک سخنرانی خسته کننده گوش می‌دهید، احساس می‌کنید زمان به سختی می‌گذرد.

در اینجا ۷ مورد از بهترین تجربیاتم در زمینه سخنرانی را به شما عرضه می‌کنم: اینها درس‌هایی هستند که من از بهترین سخنرانان جهان یاد گرفتم. اگر می‌خواهید در جمع صحبت کنید آنها را یاد گرفته و با آیندگان به اشتراک بگذارید.

7 گام موثر در ارائه یک سخنرانی الهام‌بخش و به یادماندنی

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] ۱٫ هدف داشته باشید(البته نه بیش از اندازه) [/yt_heading]

چند بار تا به حال به صحبت‌های کسی گوش داده و بعد از آن از خودتان پرسیده‌اید “در مورد چه چیزی صحبت می‌کرد؟”
این گناه کبیره سخنرانان است. حتی اگر مخاطبان شما مجبور به پرداخت پولی برای روبرو شدن با صحبت‌های شما نباشند، آنها چیز با ارزش‌تری را به شما ارائه می‌دهند: وقت‌شان را. با داشتن حداقل یک هدف اصلی به آنها احترام بگذارید. البته به خاطر داشته باشید داشتن اهداف و پیام‌های بیش از اندازه مثل وقتی هدفی ندارید عمل کرده و باعث سردرگمی مخاطبان‌تان می‌شود.

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری (سخنران نابغه)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] ۲٫ به ساختار و سبک سخنرانی‌تان فکر کنید. [/yt_heading]

این یک اصل مهم و اغلب فراموش شده است: یک داستان خوب نیاز به شروع، میانه و پایان دارد. متوجه خواهید شد اگر به مخاطبان قبل از ارائه سخنرانی بگویید چه چیزی قرار است ارائه داده شود و طول مدت هر کدام چقدر خواهد بود، واکنش بهتری نشان خواهند داد.
بنابراین، به سرعت به سراغ اصل مطلب نروید. به مخاطبان با صراحت بگویید که به چه ترتیبی قرار است صحبت کنید و حتی به نکات مهم هم اشاره کنید.(“امروز من می‌خواهم با شما درباره سه چیز کلیدی صحبت کنم”). سعی کنید تقریباً برای هر بخش زمان یکسانی صرف کنید و از زبان بدن‌تان استفاده کرده و به مخاطبان اجازه دهید بدانند کجای صحبت‌هایتان هستید.(“این اولین نکته بود. نکته دومی که می‌خواهم با شما به اشتراک بگذارام ….. است.)

10 تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان - اصول سخنرانی)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] 3. ارتباط، ارتباط، ارتباط [/yt_heading]

با اینکه بیشتر صحبت کردن به عهده شماست، خوب است به سخنرانی به عنوان یک گفتگوی دو طرفه فکر کنید. تصور کنید ارتباط شما با مخاطبان قبل از اینکه به محل سخنرانی برسید شروع شده و بعد از ترک محل سخنرانی هم ادامه خواهد داشت.
در مجموع به این معناست که شما به دو چیز نیاز دارید: انتقال اعتماد از طریق پیامتان و درک درست از مخاطبان‌. بدانید تا وقتی زمان زیادی روی انتقال پیام‌تان صرف کنید، مردمی که روی صندلی‌های تاشو نشسته‌اند زمان کمتری برای شنیدن آن خواهند داشت. طوری صحبت نکنید انگار مخاطبان چیزی نمی‌فهمند. همزمان صحبت‌هایتان را به زبانی که مخاطبان راحت‌تر هستند بیان کنید.

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری (سخنران نابغه)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] ۴٫ به جای نثر، شعر بنویسید. [/yt_heading]

متون نوشتاری به شیوه‌های متفاوتی عمل می‌کنند. بعضی از چیزها که روی کاغذ به نظر جالب می‌آید وقتی به صورت شفاهی ارائه شوند بهتر عمل می‌کنند، در حالی که متون دیگر که روی کاغذ هوشمندانه به نظر می‌رسند وقتی با صدای بلند خوانده شوند هیچ تاثیری ندارند. بنابراین، متن‌تان را مثل شعر یا متن ترانه بنویسید. اگر مشکل دیگری نبود، وقتی نسخه نهایی آماده شد، آن را طوری بازنویسی کنید که در شروع هر خط فکر جدیدی ارائه دهید. نسخه نهایی باید بیشتر شبیه شعر باشد تا متنی از یک کتاب.

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری (سخنران نابغه)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] ۵٫ داستانی تعریف کنید. [/yt_heading]

اگر چیزی درباره کودکان نمی‌دانید، من یک چیز را به شما اطمینان می‌دهم: هیچ کودکی اگر قرار باشد وقت خواب برایشان سخنرانی کنید به رختخواب نخواهد رفت. ما در واقع واکنش بهتری نسبت به شنیدن داستان داریم تا خواندن آن.
مثال‌های متعددی در این زمینه وجود دارد، امّا یکی که من همیشه به مشتریانم اشاره می‌کنم نطق استیو جابز در جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵ است. سخنرانی که با مهارت زیادی حول محور سه داستان ارائه شد: اینکه برداشتن واحد خطاطی در کالج چطور بعداً روی کامپیوترهای MacBook اثر گذاشت(داستانی در مورد اتصال نقاط به هم)، اخراج شدن و بازگشت دوباره به اپل(داستانی درباره عشق و فقدان)، و آنچه بعد از اولین تشخیص مبتلا شدن به سرطانش فهمید(داستانی درباره مرگ)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] ۶٫ متن سخنرانی را بازنویسی و دوباره تمرین کنید [/yt_heading]

کسانی که سخنرانی می‌کنند اغلب از مطالب قبلی دوباره استفاده می‌کنند. منطقی است، البته تا زمانیکه بپذیرید بازنویسی و تمرین مسئولیت شما به عنوان یک سخنران است.

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری (سخنران نابغه)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] 7. آنچه مخاطبان انتظار دارند را ارائه دهید. [/yt_heading]

وقتی ناشری با من تماس می‌گیرد و درخواست کتاب ۱۰۰هزار کلمه‌ای می‌کند، من دقیقاً یک کتاب ۱۰۰هزار کلمه به آنها ارائه می‌دهم. وقتی کسی از من درخواست یک سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای ‌کند، با این حال، معمولاً آن را طوری آماده ‌کنم که حدود ۲۰ دقیقه زمان برای ارائه نیاز باشد. این کار دلایل مختلفی دارد. اول اینکه بیشتر کنفرانس‌ها طولانی بوده و به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. پس بهتر است آماده باشید تا نکات مهم را در مدت زمان کوتاهتر از حد انتظار ارائه دهید. دوم اینکه در اغلب موارد متوجه می‌شوید تصور شما در مورد مدت زمان مورد نیاز مهم نبوده و در واقعیت زمان بیشتری خواهد برد. در نهایت، محدودیت زمان شما را مجبور می‌کند مخاطبان را هم درگیر کنید. و این بهترین راهی است که مطمئن شوید سخنرانی‌تان همانطور که انتظار داشتید پیش رفته یا نه، یعنی داشتن یک گفتگوی دو طرفه.

اینفوگرافیک زیر را از دست ندهید

[yt_buttons type=”none” style=”bubbles” link=”https://www.seminarema.com/images/Content/lecture/How-to-Overcome-Public-Speaking-Fear-Infographic.jpg” target=”_blank” color=”#FFFFFF” background=”#ef2d46″ icon=”icon: upload” icon_right=”” subtitle=””radius=”25px” animated_icon=”no” size=”lg” full=”no” center=”yes” ] اینفوگرافیک راهکارهای مقابله با ترس از سخنرانی [/yt_buttons]

منبع: seminarema.com | inc

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *