0
02188915009

فن بیان و راههای قوی شدن قدرت بیان

راههایی برای قوی شدن قدرت بیان و صحبت

-زیاد مطالعه كنید تا با واژه ها و كلمات و جمله بندی های مختلف بیشتر آشنا شده و هنگام نیاز از آن استفاده كنید و سطح قدرت و توان خود را بالا ببرید.

-با دوستان و نزدیكان سر سخن را باز كنید و درباره یكی از موضوعات روز و عمومی صحبت كنید و یا درباره نقطه نظرات دیگران فعال برخورد كنید و اظهار نظر نمایید تا با روش و روحیه مواجهه با دیگران آشنا شوید و توان روانی و روحی شما بالا برود.
-سعی كنید در كلاس درس درباره یكی از موضوعات رشته تحصیلی و مواد درسی خود، مطالعه بیشتری انجام داده و در قالب كنفرانس و یا سوال و جواب، مطالب گرد آوری شده را به دیگر دانشجویان منتقل كنید.

-كتاب هایی كه درباره سخن و سخنوری و فن ایراد سخنرانی، نوشته شده است مطالعه كنید. مانند ” آیین سخنرانی، دیل كارنگی ” انتشارات پیمان و نیز سخن و سخنوری، نوشته مرحوم فلسفی.
-برای سخنرانی كردن و روان صحبت كردن با دیگران، سعی كنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید كه لازمه آن تسلط داشتن بر موضوع سخن است. كه باید این اهرم را در اختیار داشته باشید و بعد از آن در برابر هر ذهنیتی كه به شما ناتوانی را القا می كند ایستادگی كرده و بلكه خود را كاملاً مسلط و توانا بشمارید و همین اوصاف را به خود تلقین كنید و با خود بگوئید من توانا، قادر، مسلط بر خود، سخنرانی ماهر و زبر دست هستم و تحت تائثیر جو و محیط و ایرادات دیگران و حتی مزاحمتهای شنوندگان قرار نمی گیرم و… .
-كارهای نخستین را از اقدامات كوچك تر آغاز كنید و سنگ بزرگ بر ندارید پر واضح است كه هر فعالیت را باید از كارهای كوچك شروع كرد تا جرائت و توانایی شما بالا برود.
-به هنگام ارائه سخن به فعالیت های دیگران (چه پسندیده چه ناپسند) توجه نكنید و تمام اهتمام خود را متوجه انجام سخنرانی خود نمائید و در همین حال كه خونسردی خود را حفظ می كنید به دیگران توجه نداشته و توجه خود را به عمل خود معطوف دارید.

– سخنرانی خود را از موضوعات كوچك، كاملاً در دسترس، آسان، مورد علاقه و رغبت خود و با سابقه علمی قبلی انتخاب كنید تا از ادامه آن احساس غربت و بیگانگی نكنید.
– قبل از پرداختن به سخنرانی مدتی با خود تمرین كنید و همان سخنان را در ذهن مرور كنید.
– همیشه از راهنمایی علمی افراد آشنا با مطلب بهره بگیرید و قبلاً از آنها مشورت بگیرید.

محاوره های  عامیانه ای  که نباید ازآن استفاده کرد

محاوره های از جان گذشتگی

حتما شما هم از جمله کسانی هستید که یا خود از اینگونه اصطلاحات در محاوره های روزمره تان استفاده میکنید یا دیگران شما را با آنها خطاب میکنند. جملاتی از قبیل: “فدات شم،” “قربونت برم،” “دورت بگردم،”… بسیار دیده میشود که این اصطلاحات حتی در بین کسانی که هیچ رابطه خاصی با هم ندارند، مانند مشتری و مغازه دار، دو همسایه و افرادی که هیچ آشنایی قبلی با هم ندارند رد و بدل میشود. این نوع جملات بسیار به ندرت حس واقعی گوینده را منتقل میکند و مخاطب به وضوح می داند که تعارفی بیش نیست و هرگز به مرحله عمل در نخواهد آمد. به عبارت دیگر وقتی کسی به دیگری میگوید “قربانت شوم،” حتی اگر رابطه بسیار نزدیکی بین آن دو باشد، اینکه واقعاً آن شخص حاضر باشد جانش را قربانی نفر دیگر کند بسیار اندک و بعید است.

محاوره های آتشین عشقی

این روزها افراد به سرعت باور نکردنی عاشق میشوند و با همان سرعت نیز فارغ!!! در این میان اصطلاحاتی که بین افراد در بدو ارتباط  رد و بدل میشود بسیار شگفت آور و بدور از واقعیت است…. در نظر بگیرید آقا و خانمی که تازه یک روز است وارد رابطه عاشقانه شده اند، همدیگر را با اصطلاحاتی از قبیل: “عشقم،” “نفسم،” “عمرم،” “عاشقتم،” “زندگیمی،” و… مورد خطاب قرار میدهند. بدیهی است که واژگان اینچنینی دارای بار معنایی سنگینی است که نباید بسادگی از آنها استفاده کرد لااقل تا زمانی که رابطه احساسی بین دو طرف ایجاد نشده باشد.

محاوره های ارادتی

اینگونه محاوره ها بسیار متداول و در عین حال بسیار غیر واقعی و تعارف گونه هستند و معمولاً برای نشان دادن ارادت و محبت افراط گونه افراد به همدیگر مورد استفاده قرار میگیرند. اصطلاحاتی مانند: “نوکرتم،” “چاکرتم،” “مخلصتم،” “غلامتم،”… طبیعی است که فرد گوینده این اصطلاحات هیچگاه در مقام عمل در این سطح از ارادت قرار نخواهد گرفت که مثلا نوکری یا غلامی طرف مقابل را انجام دهد و اگر به آن فکر کنیم اینگونه محاوره حالتی مزاح گونه دارد تا ابزاری برای انتقال خلوص نیت افراد.

محاوره های قَسَمی

چه برای اثبات وفاداری در یک رابطه عاشقانه باشد، چه اثبات اینکه فروشنده دارد جنسی را به قیمت واقعی به خریدار می فروشد، قسم خوردن، یکی از ارکان محاوره ای در فرهنگ ما تبدیل شده است. قسم یاد کردن از گذشته همیشه دارای تقدس فراوان بوده و در موارد بسیار جدی مورد استفاده قرار میگرفته است. اما امروزه می بینیم مثلا شخصی برای فروختن یک لباس ساده حاضر است به همه گونه قسم به مقدسات متوسل شود تا خریدار را قانع کند. قسم خوردن در موارد کم ارزش و سطح پایین لازم است که از محاورات روزمره حذف شود.


[yt_heading style=”flat-green” align=”right” heading=”h3″ color=”#fff” width=”40″ size=”18″ margin=”20″ ] مقالات سخنرانی و فن بیان [/yt_heading]


محاوره های باکلاسی

این نوع محاورات بیشتر میان قشری عمومیت دارد که مدتی در خارج از کشور زندگی کرده اند و یا افرادی که با برخی از اصطلاحات انگلیسی آشنا شده اند و سعی میکنند ما بین صحبت های خود از واژه های غیر فارسی استفاده کنند در حالی که معادل فارسی آنها کاملا رایج است. انگیزه های بکار بردن کلمات انگلیسی و یا گفتن بخشی از یک جمله به زبان انگلیسی میتواند این باشد که شخص گوینده مایل است به مخاطب برساند که او زندگی خارج از کشور را تجربه کرده و یا احساس میکند که با اینکار نوعی “باکلاس بودن” به محاوره خود می بخشد.

محاوره های تعارفی

تعارف های افراط گونه در فرهنگ ایرانی امری متداول است.  وقتی به میهمانی دعوت می شوید، میزبان با تعارف های مکرر هنگام صرف غذا، میوه و شیرینی و غیره شروع به پذیرایی از مهمانان میکند و گاهی این کار را آنقدر افراط گونه انجام میدهد که موجب رنجش و ناراحتی دیگران میشود. تعارفات افراط گونه در محیط کار و اماکن عمومی هم به وفور دیده میشود و زمانی به نامطلوب ترین سطح خود میرسد که با قسم دادن طرف مقابل همراه میگردد: “مرگه من اول تو برو،” “جانه من این غذارو نخوری نمیشه،”…

[yt_promotion_box type=”none” align=”center” title=”پکیج آموزشی فن بیان و اصول سخنوری” title_color=”#fff” button_text=”برای مشاهده محصول کلیک کنید” button_link=”http://www.seminarema.com/fanebayan.html#yt-shortcode” width=”100″ target=”_blank” promotion_color=”#fff” promotion_background=”#4e9e41″ promotion_radius=”0px” button_color=”#fff” button_background=”#2e6b24″ button_background_hover=”#e81f2e” button_radius=”0px” ] سخنرانی در جمع برای اغلب افراد كار دشواری است. اگر مـی خـواهـیـد انـسـان موفـقی باشید، باید بر تكنیـكهـای فن بیان و مهارت های ارتباطی تسلط پیدا نموده و یا حداقل هنگام صـحبـت در یك جمع احساس راحتی كنید.  [/yt_promotion_box]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *