0
02188915009

برند سازی اینترنتی (آشنایی با اصول برندسازی ۲)

شما می‌توانید برند خود را در شبکه‌های اجتماعی بر سر زبان‌ها بیندازید و این شبکه‌های اینترنتی هستند که برند شما را معروف می‌کنند زیرا افراد با دیدن سایت وصحبت از برند و محصولات سایت ، آن را به دوستان و خانواده خود که سلیقه‌ای مشابه سلیقه خود دارند معرفی می‌کنند و آنها را به محصولات و مطالب فروشگاه اینترنتی شما علاقه‌مند می‌کنند‌.امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی جزو جدایی ناپذیری در استراتژی های بازاریابی اینترنتی محسوب می شوند. شبکه اجتماعی فیس بوک در صدر شبکه های اجتماعی پرطرفدار در بازاریابی اینترنتی قرار دارد. در این مطلب به میزان محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی پرداخته می شود.

برندسازی اینترنتی2 

 برای هر شرکت حقوقی و یا هر نوع شرکتی دیگر که خدماتی را ارائه می‌دهند ،عنوان تجاری بسیار مهم است ، برای کسب محبوبیت این عنوان باید عناصر زیر را رعایت نمایید:

• ارائه‌ی پیغام متمرکز و متحد الشکل برای شرکت تجاری خود در امر جذب مشتریان جدید

• استخدام فارغ التحصیلان با استعداد برای ساخت شهرتی بهتر

• جذب مخاطبان وفادار به شرکت و ارائه خدمات خوب به آنها

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]رعایت این موارد می‌تواند شما را در برند سازی تجارت خود کمک بسزایی کند. [/yt_heading]

انتخاب مناسب یک نام تجاری باید تلفیقی از علم و هنر ، ارتباط مستقیم با نوع ارائه خدمات کمپانی شما باشد ، ایجاد برندی که سریع در حافظه مخاطبان ذخیره شود ، یکی از مهترین راه‌های برندینگ (برند سازی) می‌باشد ، و در صورت اراده خدماتی خوب علاوه بر این که ارزش برند شما افزایش پیدا می‌کند ، کاربران و مشتریان کمپانی شما افزایش پیدا خواهد کرد.  این وظیفه مدیریت نام تجاریست که استراتژی تجارت را در فرم و شکل ظاهری آرم تجاری معنا دهد .یک برند متعهد به ارائه ارزش است که مشتریان دریافت خواهند کرد، برای تبدیل شدن به یک نام تجاری موفق باید بر هر آن چه که به ارزش محصول می افزاید، کاملاً متمرکز شده و آن را به بهترین شکل ممکن اجرا نمایید.به زودي زماني خواهد رسيد كه مفهوم بازاريابي منسوخ مي‌شود و مفهوم «برند» جايگزين آن خواهد شد.

 

نام تجاري كوكاكولا داراي ارزشي بالغ بر ۸۴ ميليارد دلار است، اين ميزان سهم بزرگ ۵۹ درصدي سرمايه ها بازار شركت كوكاكولا را تشكيل مي دهد.یک برند برای کمپانی بسیار مهم است زیرا مشتریان با کار شما آشنا می‌شوند، پس از آشنایی با برند شما ، هرگاه مخاطبی لوگوی شما را مشاهده کند ، یاد کمپانی شما خواهد افتاد ، به همین دلیل برندینگ اهمیت بسیار بیشتری از یک لوگو یا یک شعار دارد.

برندینگ (برند سازی) یکی از مهمترین جنبه‌های هر نوع تجارتی از بزرگ یا کوچک ، خرده فروشی می‌باشد. استراتژی‌های موثر برندینگ ، رقابت شما را در بین رقبای خود افزایش می‌دهد، در این مقاله شما را با مبانی برندینگ آشنا خواهیم ساخت. عنوان تجاری شما (برند) نشان دهنده این است که ، مشتریان چه انتظاراتی از نوع خدمات و محصولات شما دارند ، همچنین یک برند شما را از رقبای خود متمایز می‌کند.

• آیا محصولات تجاری خود را با کیفیت و هزینه کم ارائه می‌دهید؟

• آیا با مشتریان خود تعامل دارید؟

• یا هدف شما ، ایجاد رضایت کاربران می‌باشد؟

 

همه‌ی این آیا‌ها ، در برندینگ به شدت تاثیر گذار هستند ، تنها ویژگی در برندینگ دقیقاً همین مسئله می‌باشد ، که کاری کنید مخاطبان همواره شما را به یاد داشته باشند؛

۱) ثبات در تبلیغات: فکر کنید ببینید که شرکت شما چه کاری را می‌تواند انجام دهد که شرکت‌های رقیب این کار را نمی‌توانند انجام دهند ، این کار می‌تواند فروش ویژه محصولات ، ایجاد فروشگاه اینترنتی و یا دیگر موارد باشد.

 

۲) ارائه خدمات به مشتری: سعی کنید همیشه محصولات خود را پشتیبانی نمائید ، و پاسخ مشتری های خود را بدهید ، این کار باعث جلب اعتماد آنها می‌شود سعی نکنید که فقط هدف شما فروش باشد ، و این را هم بدانید در صورت ارائه خدماتی نه چندان جالب به غیر از این مشتری مورد نظر ، بد بودن عنوان تجاری شما یا برند شما به صورت دهان به دهان سراسر کشور را خواهد گرفت و این نیز می تواند برعکس نیز باشد ، در صورتی که شما خدمات خوبی را ارائه دهید مشتریان می‌توانند تبلیغات خوبی برای شما باشند.

 

۳) روابط عمومی: به تعهدهای خود پایبند باشید ، سعی کنید هیچ وقت مشتریان خود را نا امید نکنید و همواره کاری کنید که آن ها پس از کار با شرکت شما ، همیشه لبخند بر لب داشته باشند ، در ضمن اگر شرکت شما نیز از بانک یا مراکز دیگری وام گرفته است حتماً قسط‌های خود را سر وقت پرداخت کنید ، شرکت خود را با انجام کارهای اجتماعی مشغول کنید این کار ممکن است در مطبوعات نامی از شما برده شود.

 

۴) تمایل استفاده از اینترنت داشته باشید: امروزه یک شرکت تجاری بدون یک وب سایت اینترنتی را اصطلاحاً شرکتی بدون صلاح می‌نامند ، سعی کنید همواره از سایت اینترنتی استفاده کنید و با مشتریان خود تعامل داشته باشید ، حتی اگر شما روابط حضوری را بیشتر ترجیح می‌دهید سعی کنید حتما یک وب سایت اینترنتی داشته باشید در ایجاد برندینگ برای تجارت خود باید هوشیار باشید ، تعامل خوب می‌تواند موفقیتی بزرگ را برای برند شما فراهم آورد ولی تعامل بد نیز ، برند شما را خراب خواهد کرد. برندينگ مثل كاشت يك دانه گردوست كه سالها بايد در انتظار تناوري درخت و ثمردهي آن بود. مستلزم سالها گذر زمان است تا به بار بنشيند. از اين‌رو برندينگ كاري است بلند مدت.

 

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]استراتژی برندینگ [/yt_heading]

تا بحال شطرنج بازی کرده‌اید؟

تعیین استراتژی، اولین و مهمترین گام در تعریف مجموعه خدمات یک شرکت اینتراکتیو است. هیچ کسب ‌و کاری نمی‌تواند بدون در دست داشتن نقشه راه در روند برندینگ به خوبی پیش رود و مطمئناً تفکر استراتژیک همان چیزی است که از شرکت‌های بزرگ به یادگار می‌ماند. تدوین استراتژیهای برند امر بسیار مهمی در حوزه مدیریت برند است. در این خدمت تلاش می‌شود تا از طریق شناخت دقیق کسب و کار مشتری استراتژی‌های برند شرکت تعیین گردند. استراتژی برند مسیری را از آینده اتفاقات برند و سر منزل مقصود آن مشخص می‌کند ، این استراتژی‌ها بنا به شرایط بازار و وضعیت لحظه‌ای برند می‌تواند بعد از ارزشیابی برند در هر دوره بازنگری شود و باعث استحکام و چابکی بیشتر برند در مسیر پیشرفت خود گردد.

 

استراتژی‌ شما هر قدر هم که دقیق و خلاقانه باشد باید خروجی بصری و کاربردی داشته باشد. خلاقیت هر چند واژه‌ای است که زیاد به کار برده می‌شود ولی با نگاهی به اطرافمان به کم بودن پروژه‌هایی که خروجی یک خلاقیت ناب باشند پی می‌بریم. یک برند موفق به آسانی منجر به جذب مشتریان اصلی می گردد، مشتریانی با ارزش و سودآور که موتور محرکه موفقیت هر شرکت می باشند. دستیابی به برندی موفق نیازمند استراتژی برندی منحصر به فرد، خلاق و یکپارچه بر پایه تحقیقات کارشناسانه از شرکت، مشتریان و رقبا است.

 

استراتژی برند راهبردی است که به مدیران کمک می کند تا سطح توانایی حرفه ای خود را برای کسب جایگاهی متمایز در بازار هدف ارتقا دهند. بوطیقا با بهره گیری از دانش تخصصی و تجربیات برون مرزی خود، در تدوین استراتژی برند منحصر به فرد برای شرکت ها، مسیر متمایز سودآوری را برای آنها روشن می سازد. چرا تولیدکنندگان کالاها و خدمات همیشه به دنبال این هستند که برای خود یک برند ایجاد کرده و محصولات خود را تحت آن عرضه کنند در حالیکه چنین پروسه‌ای هزینه برندینگ و مدیریت برندهای زیادی از قبیل بسته بندی، برچسب‌گذاری، مجوزها و ثبت های قانونی، تبلیغات، بازاریابی و … را برای آنها به دنبال دارد؟ در این میان ریسک عدم اقبال برند مورد نظر از جانب بازار و مصرف کنندگان را نیز نباید نادیده گرفت. به نظر می رسد که اتخاذ چنین راهبردی، که در اصطلاح به آن برندینگ گفته می‌شود، مزایایی برای صاحبان کسب و کار داشته باشد.

 

در بیان کارکردهای ویژه برند برای محصول اصطلاحاً گفته می‌شود که یک برند قوی از جانب مصرف کننده دارای ضمانت است. به این معنی که برند محصول به نقطه‌ای رسیده سهم قابل توجهی از بازار مصرف کنندۀ محصول متقاضی آن هستند و محصولات جایگزین را حتی با پیشنهاد قیمت پایین تر رد می کند. برندینگ از مباحث مهم و اصلی استراتژی‌های مدیریت محصول به شمار می‌رود. تولید یک محصول تحت یک نام تجاری، مستلزم یک سرمایه‌گذاری نسبتاً بالا و بلندمدت است به طوری که برخی تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند فقط تولید کرده و وظیفۀ برندینگ را به دیگران محول کنند. در واقع کاری که تولیدکنندگان تایوانی در مورد بسیاری از محصولات از قبیل پوشاک، کامپیوتر و لوازم خانگی الکترونیک انجام می‌دهند. عمدۀ این سرمایه‌گذاری به بحث‌های تبلیغات، پیشبرد و بسته بندی معطوف می‌گردد.

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]براساس نظر کاتلر اصولاً چهار نوع استراتژی در این رابطه وجود دارد: [/yt_heading]

۱٫ برندهای منفرد: مانند استراتژی گروه «گلرنگ» برای محصولات مختلف (گلرنگ، اوه، سافتلن، اکتیو، اویلا و…)

 

۲٫ یک نام برای همۀ محصولات: مانند استراتژی شرکت «میهن» برای انواع بستنی و در نمونه های خارجی، شکلات هرشی.

 

۳٫ نامهای جدا برای خانواده های محصولات مختلف: مشابه استراتژی کارخانۀ «صنایع غذایی بهروز» برای عرضۀ سس مایونز بهروز، مربای بهروز، رب گوجه فرنگی بهروز و… و یا استراتژی مشابه شرکت کدبانو برای محصولات غذایی خود که با برند «دلپذیر» عرضه می گردد.

 

۴٫ ترکیب نام کمپانی با نام محصول: در این استراتژی ترکیبی، شرکت برای هر محصول خود یک نام انتخاب کرده و آن را به همراه نام شرکت به کار می برد.

در گذشته، یک ساختار محکم و منسجم یک عنصر مهم برای تشکیل یک برند جهانی به شمار می‌آمد. در آن زمان بازارهای داخلی مسئولیت توسعه برندهای ملی خود را بر عهده داشتند.
به هر حال امروزه ایجاد یک فرهنگ برند قوی و قاطع که بتواند مشتریان قدیمی خود را در سرتاسر دنیا حفظ کند، تبدیل به یک اولویت مهم برای شرکت‌ها شده است. یک برند معتبر برای کسب موفقیت جهانی نیاز به داشتن نگاهی واحد به دنیا دارد.

 

توسعه رسانه‌های دیجیتالی باعث شده است تا تاکید برندها بر ساختار جای خد را به تمرکز بر روی فرهنگ بدهد. گسترش رسانه‌های ارتباط جمعی و توسعه روابط بین المللی برندهای بزرگ را متوجه این موضوع کرده است که مداومت بر عمل به شیوه‌های قدیمی امکان پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان را از آنها می‌گیرد. بازتاب فرهنگ شما در برند تجاری‌تان بسیار مهمتر از آن است که به فکر اشاره به نکات راهنمای استفاده از کالا بر روی آن باشید. این امر موفقیت شما را در عرصه تجارت جهانی تضمین می‌کند. برای اطمینان از سازگاری و مطابقت یک فرهنگ برند موفق با دیگر برندها زبان یک عنصر مهم و اساسی به شمار می‌رود. برای نمونه استفاده از اسانس‌های طبیعی در نوشابه‌های گازدار همان نشاطی را به مصرف کننده فرانسوی می‌دهد که یک انگلیسی در یک جای دیگر از آن لذت خواهد برد.

 

اگر فرهنگ شما واقعا در صورت گسترش در تمام کشورها برای دیگران نیز قابل درک باشد، پروسه جهانی شدن در مورد برندتان به آسانی انجام خواهد شد.

 

برندسازی

 

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] برندینگ و شبکه های اجتماعی [/yt_heading]

شما می‌توانید برند خود را در شبکه‌های اجتماعی بر سر زبان‌ها بیندازید و این شبکه‌های اینترنتی هستند که برند شما را معروف می‌کنند زیرا افراد با دیدن سایت وصحبت از برند و محصولات سایت ، آن را به دوستان و خانواده خود که سلیقه‌ای مشابه سلیقه خود دارند معرفی می‌کنند و آنها را به محصولات و مطالب فروشگاه اینترنتی شما علاقه‌مند می‌کنند‌. امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی جزو جدایی ناپذیری در استراتژی های بازاریابی اینترنتی محسوب می شوند. شبکه اجتماعی فیس بوک در صدر شبکه های اجتماعی پرطرفدار در بازاریابی اینترنتی قرار دارد. در این مطلب به میزان محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی پرداخته می شود.

 

این روزها کاربران و مشتریان کسب‌و‌کارهای مختلف بیشتر از این که وقت خود را در وب‌سایت‌های شرکت‌ها صرف کنند، در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند؛ پس نتیجه این که تمامی کسب‌ و‌ کارها باید در شبکه‌های اجتماعی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت و موثر بودن فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی، محتوا، زمان انتشار و زمان فعالیت است. دانستن اینکه در چه زمانی و در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی باید با مخاطبین خود در ارتباط باشید به اثربخش بودن فعالیت‌های شما منجر می‌شود.

 

هر رسانه اجتماعی به نحوی می‌تواند در تجارت شما سهیم باشد ، بعضی از بازاریابان بر این باورند که فیس بوک ، اهمیت بیشتری برای آنها دارد و بعضی دیگر ممکن است به توئیتر بیشتر علاقه‌مند باشند و حتی ممکن است برخی دیگر ، رشد تجارت خود را در اشتراک گذاشتن ویدئوها در یتویوب ببینند ، بازاریابان باید با توجه به حوزه ی کاری خود بهترین گزینه را انتخاب نمایند. حتما با مطالعه این مقاله ، دید شما نسبت به اهمیت برند تجاری در شبکه های اجتماعی بازتر شده است ، رسانه‌های اجتماعی برای اهدف بزرگ تجاری بسیار موثر و مفید هستند ، درست است که استفاده از شبکه های اجتماعی ممکن است زمان بر باشد ولی می توانند در آینده باعث رشد خارق العاده کسب و کار شما شوند.۴ نکته بسیار مهم برای ساخت برند در زمان کوتاه یه ماهی کوچک در یک حوض بزرگ بودن، می تواند خیلی ترسناک باشد. همانطور که برای تاثیر گذار بودن باید صبر، تلاش و جاه طلبی داشته باشیم.

 

برند شما همه کارهایی را که انجام می‌دهید را در بر می‌گیرد،‌ و به عنوان یک کسب و کار نیز تلقی می‌شود. در یک مرحله ملموس، نام کسب و کارتان،Tagline ، رنگ‌هایی را که استفاده می‌کنید و محتواهایی که انتشار میکنید، برندتان را رمزگذاری کرده و آنرا بصورت بصری و مفهموی ارائه می دهند. ساخت یک برند مستحکم،‌ نیازمند کلی زمان است. بهتره بر روش‌های کوچکی که می توانند برند شما را مستحکم‌تر کنند و آن را با بقیه برند ها به اشتراک بگذارند، چشم پوشی نکنید. سعی کردیم پنج روشی که وقت زیادی رو از شما نمی‌گیرند و می‌توانند به ساخت برندتان کمک کنند، ارائه دهیم.

 

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]روش های ساخت برند [/yt_heading]

۱- اطلاعات بصری خود را هم تراز کنید. عناصر بصری برندتان ، یک تقویت بسیار قوی در چیزی که شما سعی بدست آوردنش را دارید، محسوب می‌شود. مشتریان لوگوی شما را تشخیص می‌دهند و هواداران رنگ‌های برندتان را می‌شناسند. آیا از لوگوتون تو جاهایی که باید استفاده شود، استفاده می‌کنید؟آیا لوگوی شما بخشی از پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی شما هست؟ در ایمیلتون چی؟! ازش استفاده می‌کنید؟ توییتر و فیسبوکتون طرح رنگ شرکتتون رو بازتاب می‌کنند؟ اگه جواب نه هستش، در این صورت فرصت‌ بزرگی را از دست داده‌اید. همین کنار نگه دارید و کمی به این فکر کنید که می‌توانید با اضافه کردن لوگوتون به ایمیل و یا با عوض کردن رنگ Background توییترتون، باعث تبلیغ برندتان شوید.

 

۲- جواب طرفدارا، دنبال کننده‌ها و دوستانتان را بدهید. برند در دسترس، برندی هست که مردم دلشان می‌خواهد با آنها کسب و کار کنند. جواب دادن به سوالات، نظرات و بازدیدهای مشتریان می‌تواند روش خوبی باشد . کمی وقت بگذارید و به آخرین پیامی که تو یکی از صفجات اجتماعی رسانه‌اتان هست، جواب بدهید. مشتری‌ها تو سایت‌ها بررسی می‌کنند و بوسیله سایت‌های اصلی با ارتباطات جدید با base در ارتباط هستند. باعث ارتقا رابطه با بعضی از مشتریان خاص می‌شود، در حالی که می‌توانید خودتان را به عنوان یک دارنده‌ی کسب و کار وظیفه شناس و پاسخگو نیز معرفی کنید.

 

۳– از یک ابزارِ نظارت اجتماعی برای گوش دادن به روند اجتماعی استفاده کنید. ابزاری مانند Hootsuite و Tweetdeck به شما اجازه‌ی دنبال کردن گفتگو ها‌یی در رابطه با برند و Hashtag در یک مکان را می‌دهند. به حرف‌ها و گفتگو‌هایی که در رابطه با برند شما است گوش دهید. آهنگ گفتگو را بشناسید و با کلمات کلیدی با ارزش ضربان آهنگ را بدست آورید. در گفتگو‌ها نظاره‌گر باشید، مطلب رو درک کنید و قشنگ روی آن فکر کنید بعد اگه چیزی واسه اضافه کردن دارید، بصورت استراتژیکی وسطِ گفتگو ابراز کنید!!

 

۴ – نام تجاری‌اتان را با استراتژی مناسب انتخاب کنید. ما روزانه کلی وقت می‌گذاریم تا اطلاعات بسیاری را درباره‌ی چگونگی پست کردن در رابطه با پست‌هایی که دوست داریم و پست‌هایی که برای طنز و یا سرگرمی مجهز شده‌اند، بدست آوریم. وقتی نتوانیم آن پست‌ها رو به اشتراک بذاریم، دو فرصت کلیدی برای توزیع گسترده اطلاعات را از دست داده‌ایم. وقتی یکی از پست‌ها و یا محتواهای همکاران خود و یا رقبای خود را به اشتراک می‌گذارید، حمایت شما را می‌بینند و به احتمال زیاد آنها هم در آینده شما را حمایت می‌کنند. همچنین، هر دفعه که یک خواننده یک مطلب بدرد بخور از طرف شما می‌بیند و یا می‌شنود، باعث پیشرفت برندتان می‌شود. ساخت برند یکی از قسمت های مهم کسب و کار پر رونق است. وقتی شما کار سخت‌تر که مرتبط با کار آفرینی است را انجام می‌دهید، باید در نظر بگیرید که براحتی می‌توانید در این کار شکست بخورید. از تک تک لحظه‌های خود برای ارتقای برند خود استفاده کنید، دیگران را تشویق کرده، محتواهای خود را ارتقا دهید و بازار را زیر نظر بگیرید. برند شما در راهی که با فعالیت هایی که برای سرمایهگذاری انجام میدهید، ارتباط معکوس دارد به سرعت پیشرفت خواهد کرد!

 

 مغروریم اما همیشه احتیاج به تغییر را احساس می‌کنیم .

 

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]مطالب مرتبط [/yt_heading]

برند سازی اینترنتی (آشنایی با اصول برندسازی ۱)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.