0
02188915009

نقشه راه NLP: ارتباطات در علم ان ال پی (قسمت ۲)

هر روز شما در حال ارتباط با دیگران هستید. این ارتباط می تواند از طریق سخن گفتن،نگاه کردن وحتی لبخند زدن صورت باشد.این تعاملات می تواند احساسی که به افراد و محیط

دارید را به خوبی منتقل کرده و بر دیگران تأثیر بگذارد. برنامه ریزی عصبی ـ کلامی (NLP) ، می تواند ابزارها و تکنیک هایی را برای کمک به شما در منزل و یا محیط کارتان فراهم آوردتا بدان طریق بتوانید:

 

– روابط مؤثری بادیگران داشته باشید.

– سبب تشویق خود و دیگران شوید.

– مثبت فکر کنید.

– به اقداماتی دست بزنیدکه نسبت به سایرین تفاوت کند. 

 

این ابزارها می تواندبه شما در شناسایی چگونه کار کردن کمک کرده ومهارت های لازم را برای به دست آوردن بهترین ها در زندگی شخصی وکارهایتان فراهم آورد. در زیر به مفهوم ان .ال .پی خواهیم پرداخت:

عصب: این قسمت بامغز وسایر عملکرد های آن مرتبط است.استفاده از حواس در تعبیر و تفسیر چیزهایی که در اطراف شما قرار دارند. فرایند عصب شناسی که بر افکار، احساسات و رفتار شما تأثیر می گذارد.

 

زبانی ـ کلامی: این بخش به زبان و چگونگی استفاده از آن مرتبط است. چگونگی استفاده از زبان در حین برقراری ارتباط با دیگران و نحوه تأثیرگذاری بر آنها.

برنامه ریزی: افکار درونی و قالب های رفتاری که به شما در ارزیابی شرایط،حل مشکلات و تصمیم گیری ها کمک می کند.

جان گریندر و ریچارد بندلر پایه گذاران اصلی NLP هستند که با بررسی فعالیت های «میلتون اریکسون» ـ هیپنوتیزور معروف و نابغه امریکایی ـ و همچنین بررسی روش های کسب

موفقیت بازرگانان بزرگ «ویرجینیا ساتیر» که برای نخستین بار خانواده درمانی را در سطح جهان انجام می داد و «فریتز پرلز»، مبتکر روانشناسی گشتالت به این نتیجه رسیدند که

” انسان پیوسته در حال برنامه ریزی شدن برای زندگی اش است و این برنامه ریزی را ضمیرناخودآگاه وی انجام می دهد و موفقیت یا عدم موفقیت در هر کاری را خود فرد برایخودش برنامه ریزی می کند و با ایجاد و به کارگیری سیستم های خاصی می توان این برنامه ریزی را به سمتی که مایل است، تغییر دهد”. بنابراین در دهه هفتاد میلادی بود که NLP شکل گرفت و بنیانگذاران آن، «ریچارد بندلر» و «جان گریندر» بودند؛ البته از آن جایی که برنامه ریزی عصبی ـ کلامی شامل ابزار گوناگونی برای تغییر در رفتار است واشخاصدیگری همچون: «رابرت دیلتز»، «تاد جیمز»، «استفان گلیگان»، «لسلی کامرون بندلر»، «استیو کونرا»، «دیوید گوردون»، «جودیت دولوزیر» و … هر کدام با نوآوری های خود نیز به نوعی به قوی تر شدن NLP که امروزه دارای بیش از ۳۰۰ تکنیک برای تغییر در رفتار است، کمک کردند. برنامه ریزی عصبی ـ کلامی در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ میلادی با کمک «رابرت دیلتز»، فرم استاندارد گرفت و در طول سال های دهه ۸۰ دسته بندی شد تا بتوان آن را به صورت یک رشته تحصیلی به علاقمندان معرفی کرد و در اختیار آنان قرار داد.

ان ال پی چیست؟

ان ال پی سرنام های سه کلمه «Neuro Linguistic Programming» به معنای برنامه ریزی عصبی ـ کلامی، دانشی است که توسط ریچارد بندلر (Richard Bandler) و جان گریندر (John Grinder) در دهه هفتاد میلادی بطور رسمی معرفی گردید.

این دو، با مطالعه و بررسی بر روی رفتار انسانهای موفق و نیز بهره گیری از نظریه گشتالت، هیپنوتیزم، زبان شناسی و علوم کامپیوتر این علم را پایه ریزی نمودند. در این علم که میتوان آن را ترکیبی از علوم مهندسی و علوم انسانی دانست ابعاد مختلف انسان مورد تحلیل قرار می گیرد و با توجه به دستاوردهایی که بدست آورده در حوزه های مختلف مانند ارتباطات، بازاریابی، توسعه خلاقیت، خودباوری و تحول، توسعه مهارت‌های کلامی، توسعه مهارت‌های مدیریت و رهبری، تقویت روش‌های یادگیری، تحول شغلی و تحصیلی و …مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

 

 بندلرـ پایه گذار برنامه ریزی عصبی و کلامی NLP از ذهن تعریفی دارد که می گوید: “ذهن مانند یک اتوبوس است. چون اتوبوس همیشه از مبدأ در حال حرکت به طرف مقصد است و دیگر اینکه مرتب پر و خالی می شود؛ ذهن آدمی نیز همیشه در حال هدف گذاری و هدف یابی است و در زندگی خود هر روز تصمیم می گیرد تا کار تازه ای را آغاز کند اما متأسفانه در اول و وسط راه، هدف را رها کرده و نسبت به آن دلسرد می گردد و آن نیرو و حس اولیه را نسبت به هدف ندارد. مثلاً در اول ذهنتان را متوجه ورزش می کنید ولی وسط راه منصرف شده به دنبال موسیقی می روید بعد خسته شده به دنبال درس می روید و همینطور ادامه می دهید.این بی هدفی است و شما هیچ موقع به مقصد نخواهیدرسید. در این اتوبوس که هر شخص خود باید راننده آن باشد سؤالی پیش می آید: که شما چند سال دارید؟ و در این چند سال چند هدف در زندگی‌تان انتخاب کرده‌اید؟ چه مقدار از اول زندگی تاکنون، خود راننده این اتوبوس بوده‌اید؟ یعنی آیا به اهداف خود رسیده‌اید؟ اگر جوابتان منفی است، به چند درصد آن هرگز نرسیده‌اید؟ شاید هدف گذاریتان اشتباه بوده است یا اینکه رانندگی را درست بلد نبودید؟”

 

جالب است بدانید سرنوشت و آینده شما همان برنامه ای است که توسط خودتان در ذهن شما نوشته شده، که شما با آشنایی و یادگیری دانش برنامه ریزی عصبی ـ کلامی میتوانید آنرا آنگونه که می خواهید تغییر داده و اصلاح نمایید. از آنجا که این دانش مبتنی بر روشی کاربردی می باشد بنابراین به زبانی ساده و به دور از هرگونه اصطلاحات تخصصی و غریب شما را با کارکرد ذهن، دنیای درونی و ضمیرناخودآگاهتان آشنا کرده و با ایجاد تحولی بزرگ در نظام باورهایتان این امکان را به شما میدهد تا زمام زندگی خود را در دستتان بگیرید. بدانید که سرنوشت شما چیزی نیست مگر همان برنامه ای که توسط شما در سر شما نوشته شده است. این دوره به زبانی بسیار ساده و روان و به دور از هرگونه اصطلاحات تخصصی شما را با دنیای درون و عمق ضمیرناخودآگاهتان آشنا نموده و جواب تمامی سؤالات فوق را دریافت خواهید نمود و یادگیری آنرا به دیگران نیز توصیه خواهید کرد.

این علم پایه و اساس موفقیت در جهان می باشد. در این مبحث علاقمندان با قوانین، وظایف و همچنین نحوه عملکرد ذهن و ضمیر ناخودآگاه آشنا شده و تحولی عظیم در نظام باورهای خود را بوجود می آورند. همچنین در این قسمت با قوانین و پیش فرضهای این علم آشنا شده و یاد می گیرند که قوانین ان ال پی چیزی جز اجرای عملی قوانین زندگی نمی باشد.

• آیا هیچ به نحوه اندیشیدن خود فکر کرده اید و تا به حال فکر کرده اید که چگونه فکر می کنید؟

• چرا در مدرسه درسها را خوب یاد نمی گیرید؟

• چرا بسیاری از افراد با درسهای خاص مشکل یادگیری دارند؟

• چرا بعضی از معلمین و اساتید قادر به برقراری ارتباطی مأثر نمی باشند؟

• چرا اکثریت افراد از رئیس یا مدیر خود راضی نمی باشند؟

• چرا دائم بیمار می شویم و علت را نمی توانیم جستجو نماییم؟

• چگونه می توانید خود را نسبت به مسائل گوناگون اطراف برنامه ریزی نمایید؟

• چگونه می توانید عادت ها و رفتارهای غلط و نامطلوب خود را جایگزین نمایید؟

• چگونه است که خاطرات کودکی جریانات دوران کهنسالی و جوانی شما را تحت کنترل دارد؟

• چرا از واژه ناخودآگاه در طول روز استفاده نموده و بسیاری از رفتارهای غلط و زشت خود را در پشت این واژه پنهان می نمایید؟

• تعلیم وتربیت واقعی یعنی چه؟

• باورها چه هستند و چگونه می توان آنها را تغییر داد؟

• ارتباطات مؤثر چیست و چه نیرویی در موفقیت انسانها نقش دارد؟

«جواب تمامی این سئوال ها تنها در دانش برنامه ریزی عصبی ـ کلامی یا NLP بصورت علمی پاسخ داده می شود.

 

NLP

 

ان.ال.پی چیست؟  NLP سرنام های سه کلمه Neuro Linguistic Programming (برنامه ریزی عصبی کلامی ) است که شامل سه قسمت موثر در تولید رفتار و تجارب انسان است. “ان ال پی علم و هنر رسیدن به کمال و موفقیت است و از مطالعه اشخاصی که در زمینه های مختلف به نتایج چشمگیر رسیده اند حاصل شده است.ان ال پی کاربردی مجموعه ای از الگوها، مهارت ها و شیوه هایی است برای درست اندیشیدن و درست رفتار کردن.هدف ان ال پی مفید و مؤثر واقع شدن است.هدف آن وسیع کردن دامنه انتخاب و بهبود کیفیت زندگی است.”

ان ال پی به شما نشان می دهد که چگونه موفقیت های خود را درک کنید و از آن الگو بسازید تا مجدداً موفقیت های خود را تکرار کنید. راهی برای کشف و اطلاع از نبوغ شماست، روشی است که به کمک آن شما و دیگران می توانید به حداکثر موفقیت برسید. ان ال پی مطالعه موضوعی است که تفاوت میان عالی و متوسط را رقم زده، روش های فوق العاده مؤثری برای آموزش، مشاوره، امورشغلی و روان ـ درمانی فراهم می آورد. چهار محور اصلي تمركز ان ال پي براي الگوسازي عبارتند از:

۱٫ كيفيت رابطه اي كه با ديگران برقرار مي كنيم.

۲٫ نوع نتيجه اي كه به واسطه هر عملكرد نصيب ما مي شود.

۳٫ كيفيت استفاده اي كه از حواس پنجگانه خود براي درك موقعيت هاي مختلف داريم.

۴٫ پرورش قدرت انعطاف پذيري براي پذيرش تغييرات.

اين ۴ محور، يعني روابط، نتايج، حواس و انعطاف پذيري مبناي تحليل و تعريف ساختار الگوسازي و مدلسازي عملكرد، در ان ال پي مي باشد. ان ال پي اين امكان رو در اختيار شما

ميگذارد كه هم شرايط فعلي كه با آن درگير هستيد را به خوبي درك و تحليل كنيد و هم وضعيت دروني خودتان را كه در ارتباط با آن موقعيت در نهاد شما به وجود آمده را بشناسيد

و باز هم تحليل كنيد. اکنون با شناخت كامل شرايط موجود و وضعيت دروني مرتبط خودتان، بايد به سراغ تحليل شرايط سوم بروید، يعني همان وضعيت مطلوبي كه انتظارش را مي كشيد.

 

 

چهار ستون اصلی NLP:

۱٫ همگام شدن (با خود و دیگران همگام شویم)

۲٫ شناخت هدف (به کجا می خواهیم برسیم، چه کاری می خواهیم بکنیم)

۳٫ تیزی حواس (هوشیار بودن به علائم و نشانه های دریافتی از محیط و احساس ها)

۴٫ انعطاف پذیری (ستون اول که همنوایی است می تواند همنوایی با خود یا همنوایی با دیگران باشد.)

اگر می خواهیم با کسی ارتباط داشته باشیم باید با وی هم فرکانس شویم تا روی او بتوانیم اثر بگذاریم نه اینکه سعی کنیم او را تغییر دهیم (او را به همان صورتی که هست بپذیریم).

ستون دوم: از ستون های NLP (پس از همگامی) شناخت هدف و تعیین اهداف خاص است. چیزهایی را که به دنبال آن هستیم در NLP اهداف ویژه می گویند. جان گریندر می گوید: “همیشه در پس هر رؤیایی، رؤیای دیگری داشته باشید تا پس از این که به رؤیای خود دست یافتید رؤیای دیگری در شما انگیزه بیافریند. در غیر اینصورت در گرداب سکون و عدم تحرک خواهید افتاد.”مشخص کردن هدف به تعیین مسیر برای رسیدن به آن کمک می کند.اگر از یک مسیر به نتیجه نمی رسیم جهت را تغییر می دهیم. ستون سوم: شامل تیزی حواس، هوشیاری نسبت به علایمی که دریافت می دارید، علایم بدن خود (مثل سرفه به دنبال سیگار کشیدن. آنچه برای شما خوب است به شما احساس خوب می دهد و بالعکس)واکنش های دیگران (آن فرد را بشناسیم که چه جوری است و همان طور با او برخورد کنیم).

 

نکته: برداشت های ما برآیند حواس ما هستند و بر اساس آن می توانیم تجارب خود را عوض کنیم و خاطره ها را تغییر بدهیم.

 

ستون چهارم : انعطاف پذیری، برای رسیدن به هدف قدم به قدم پیش رویمان و اگر در جایی به مشکلی برخوردیم آن را عوض کنیم. از تمام ابزارهای مختلفی که در اختیار دارید

برای حرکت به سمت آن استفاده کنید.مثال: کمردرد داریم طرز نشستن و راه رفتن را عوض کنیم. سوء هاضمه، غذایمان را عوض کنیم، نوع غذا، سرعت غذا خوردن را تغییر دهیم.

توانایی برگزیدن شیوه ای عملی برای ایجاد تغییر.

پایان قسمت دوم

همراه ما باشید

 

مطالب مرتبط :

نقشه راه NLP: ارتباطات در علم ان ال پی (قسمت اول)

پاک کردن خاطرات بد با شیوه ان ال پی appyad.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *