0
02188915009

برند سازی اینترنتی (آشنایی با اصول برندسازی ۱)

برند، همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند . . .
به گونه‌ای دیگر می‌توان گفت : برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است.

بـرند تنها در ذهن مردم است

 

 برندسازی

 [yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] برند چیست؟ [/yt_heading]

این انسانها و مشتریان هستند كه به برند حیات می‌بخشند نه سازمانها ، به بیان دیگر برند دارای ماهیتی اجتماعی است و قدرتمندترین برندها آنهایی هستند كه ذینفعان نسبت به آنها احساس مالكیت داشته و آنرا متعلق به خود می‌دانند و می‌گویند ” این برند دلخواه من است ” به عبارت دیگر برند مجموعه‌ای از برداشتهائی است كه در ذهن مصرف كننده تداعی می‌گردد. از طرفی تنها یك تجربه بد مشتری از برند، حساب شده‌ترین تبلیغات شركت را به باد فنا می‌سپارد.به گفته كوين كلر: برندهاي قوي و موفق داراي دو وجه شاخص انساني هستند.

قلب و عقل. برندهاي قوي و موفق قادرند قلب و عقل مردم يا مصرف‌كنندگان را تحت تأثير خود قرار دهند.بر فرض مثال: دوستتان به شما میگوید که یک لب تاپ خریداری کرده است ، و شما از او خواهید پرسید : برند لب تاپات چیه ؟ و در پاسخ میگوید sony ؛ شاید شما از سایر محصولات سونی استفاده کرده باشید اما هیچ وقت لب تاپ سونی را ندیده‌اید ، اما همچنان حس می‌کنید که می‌توانید در مورد کیفیت ، کارایی و زیبایی لب تاپ دوستتان نظر بدهید .می‌توان گفت تمام پیش داوری‌های شما از شنیدن نام سونی ، برند سونی را تشکیل می‌دهد. نام سونی و لوگوی آن تنها یادآور برند هستند ، ذات برند ، درک و برداشت شما از شنیدن یک نام تجاری است. برند، برداشت افراد از یک نام است،نیاز به برندینگ از دیرباز توسط مشتریان نشات می‌گیرد. و مشتریان همیشه خواستار روش‌هایی راحت و مناسب برای شناسایی، به خاطر سپاری ، بحث و مقایسه‌ی برند‌ها هستند. اسم شایسته می‌تواند ارزشمندترین دارایی برند باشد که باعث تمایز شده و پذیرش را تسریع می‌بخشد .

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] برند سازی اینترنتی چیست؟ [/yt_heading]

برند‌سازی اینترنتی یعنی بهره‌برداری تخصصی از بستر اینترنت در راستای برندسازی. به عبارتی میتوان گفت برندسازی اینترنتی تعاریف متعددی دارد که هم اکنون ما به این دو گزینه زیر اشاره خواهیم کرد:
۱- ما در دنیای واقعی از تلویزیون، رادیو، روزنامه و مجلات برای تبلیغات و برند‌سازی استفاده می‌کنیم، اینترنت به تنهایی با همه این رسانه‌ها در حال رقابت بوده و به زودی همه آنها را به زانو در خواهد آورد، در اینترنت تلویزیون هست ،رادیو هست، روزنامه و مجله هم هست پس برندسازی اینترنتی یعنی فقط از اینترنت برای ساخت برند استفاده کنیم شاید خیلی‌ها فکر میکردند وقتی تلویزیون فراگیر شود ، رادیو فراموش خواهد شد، وقتی ایمیل فراگیر شود، نامه از بین می‌رود، یا وقتی لب تاپ ، تبلت فراگیر شوند دیگر کسی کتاب چاپی نمیخواند، اشتباه نکنیم ، اینترنت پدیده فوق العاده و گسترده‌ای است اما قرار نیست سایر رسانه‌ها را از بین ببرد، هر رسانه جایگاه خاص خودش را دارد، منظور از برندسازی اینترنتی این نیست که برند را با اینترنت بسازیم و دیگر هیچ، اینترنت یک جعبه ابزار بزرگ برای ساخت برند است اما نمی‌تواند مستقل از سایر ابزارها یک برند بسازد، فراموش نکنیم برند در ذهن ساخته میشود نه در اینترنت!

۲- برندسازی اینترنتی یعنی استفاده از تبلیغات بنری درسایت‌ها ،و شبکه‌های اجتماعی است. در این صورت باید گفت به معنای استفاده از تبلیغات تلویزیونی و محیطی یا داشتن یک پنل اس ام اس است که مرتباً تبلیغ کند. آیا واقعاً همین طور است؟
اینترنت را به فهرست رسانه‌ها اضافه کنید. به نظر من اینترنت بزرگتر از دیگر رسانه‌ها خواهد شد و بیشترین نفوذ را بر زندگی ما خواهد داشت. از آنجاکه هم اکنون اینترنت به بخشی از زندگی تبدیل شده، باید به بخشی از برندسازی نیز تبدیل شود.
ابزاری مانند اینترنت، ارتباط دو طرفه را تسهیل می‌بخشد. از سوی دیگر اینترنت مصرف‌کنندگان کینه توز و ناراضی را قادر می‌کند پیام‌ها و نظریه‌های خود علیه برند را منتشر کنند و این کاری است که از طریق رسانه‌های یکسویه مقدور نیست .
برندسازی استفاده از هر فرصتی است تا بگوییم چرا مردم باید یک برند یا نام تجاری را نسبت به سایر برندها انتخاب نمایند. برای این منظور هشت ابزار در اختیار مدیران بازاریابی قرار دارد تا از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرار کرده و یک برند قوی در بازار بسازند: تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، فروش شخصی، بسته بندی، رویدادها و اسپانسرینگ، خدمات مشتری .

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] برندینگ وب [/yt_heading]

بعضی از مردم فکر میکنند که برندینگ فقط به یک لوگو و گرافیک ها محدود ختم میشود اما اینگونه نیست . برندینگ چیزی است که به شما یک اسم و رسم خاص می‌دهد و تجارت برندینگ نیز خیلی بیشتر از این حرف هاست. ما برندینگ را به عنوان نمایشی نمادین برای کمپانی یا شرکت شما فرض میکنیم . در ابتدا شما محصولات خود را تولید کنید که اینکار راهی را برای پاسخ به تلفن‌هایتان باز میکند .

تمام کار‌هایی که شما باید انجام دهید این است که با مشتریان ، تامین کنندگان محصولات خود ، مخاطبان خود ، بازار و جهان خود ارتباط برقرار کنید . این بهترین و کوتاه ترین راه کسب مهارت است . برای تاثیر بیشتر ، برند شما باید در کار مفید باشید . تنها کار شما ارائه خدمات به مشتری‌هایتان می‌باشد . موقعیت و آرمان‌هایتان را به مشتریان خود بازگو کنید . ارزش‌های خود را منعکس کنید ، دقیقا بگوید شما چه کسی هستید . این کار ظاهر و باطن تجارت شما را نشان می‌دهد .این کار برای مردم و مشتریان شما در دفتر کار ، خیابان و جهان لذت بخش است . این کار نباید برای یک روز باشد بلکه باید برای سال ها و حتی ده ها سال باشد و این واقعیت برندینگ است .

 [yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] راهکار موثر برای برندسازی وب سایت شما چیست؟ [/yt_heading]

نیاز به برندسازی برای وب سایت‌های اینترنتی زمانی مشخص می‌شود که در یک موضوع خاص ؛ چند نمونه مشابه و در یک سطح کیفی وجود داشته باشد . در این میان گزینه‌ای اقبال بیشتری در بین مخاطبان مشترک خواهد داشت که بیشتر نفوذ کلامی را بین آنها داشته باشد . پیکاسو در مورد خرافات چنین نظر داده است: خلاقیت چیزی است که همه ما، وقتی آن را می بینیم درکش می نماییم. اما از تعریف آن ناتوان هستیم. شاید بتوانیم تعریف فوق را برای برند نیز بکار بریم.متخصصان برند و برند سازی هنوز هم مجبورند برای مخاطبان، از اینکه چه چیزی برند محسوب می شود و چه تفاوتی با علامت تجاری دارد صحبت نمایند.
برخی از مهمترین تفاوتها را در زیر ذکر می نماییم:
– برند با علامت تجاری متفاوت است.
– برند با حسن شهرت متفاوت است.
– برند با گران قیمت بودن متفاوت است.
– برند داشتن با شعار تبلیغاتی متفاوت است.
– برند داشتن به اینکه «همه شما را بشناسند» ربطی ندارد.
– داشتن برند شخصی با داشتن «لوگوی شخصی» متفاوت است.
– برند داشتن با «مشابه بزرگان بودن» متفاوت است.

 [yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]در ادامه به معرفی ۵ راهکار عملی و اثرگذار در راه برندسازی وب سایت خواهیم پرداخت . [/yt_heading]

۱- نشان ثابت

نقطه مشترک میان تمام صفحات سایت شما ؛ لوگوی آن خواهد بود . پس آنرا هوشمندانه و حرفه‌ای طراحی کنید . بهترین محل برای نمایش لوگو بالای سایت است . در انتخاب رنگ ؛ اندازه و محل قرارگیری زیرک باشید و سعی کنید بدون آزار مخاطب آنرا همیشه جلوی چشمانش (به طور غیر مستقیم) قرار دهید . همچون دژهای قرون وسطایی که با پرچم هایشان معرفی می‌شدند وب سایت‌ها هم با لوگوهایشان شناخته می‌شوند. مطمئن باشید هر چه برای طراحی بهتر لوگوی خود سرمایه گذاری کنید ضرر نخواهید کرد. اهمیت لوگو تا آنجاست که به عنوان اولین نقطه جلب توجه بازدیدکنندگان می‌تواند تصویر مثبتی از وب سایت شما بر ذهن آنها حک کند. به علاوه زمانی که دیگران از مطالب شما در وب سایت خود استفاده می‌کنند و از لوگوی شما به عنوان منبع مطالب مذکور نام می‌برند در واقع نشان می‌دهند که لوگوی شما به تنهایی معرفی کننده وب سایت خودتان حتی در وب سایت‌های دیگر است.

برند با علامت تجاری متفاوت است. هرکسی می تواند علامت تجاری داشته باشد هرکسی می تواند یک نشانه یا آرم گرافیکی طراحی نموده و در هر کجای دنیا که هست آن را بسادگی ثبت نماید. اما شما هنوز «برند» ندارید. فقط یک « علامت تجاری» ثبت شده دارید. برای مثال «تهران ثبت» یک نام تجاری است ولی آیابرند نیز محسوب می گردد؟
برند با حسن شهرت متفاوت می باشد. حتی یک دزد با سابقه هم می تواند صاحب برند باشد. حتی یک خودروساز ضعیف هم که تولید مناسبی ندارد می تواند صاحب برند باشد. «خفاش شب» بعنوان یک برند قدرتمند که زنان را می دزدیده و به فجیع ترین شکل به قتل می رسانده.

 

برندسازی اینترنتی 

 

 اشتالر ۴ اصل براي برندسازي را تشريح كرد:

۱ـ به دنبال هويت برند باشيد، در پي تصوير برند نباشيد. اين هويت برند است كه تعريف مي‌كند كار شما چيست.
۲ـ به برند انفرادي نينديشيد، به سبد برند بينديشيد. امروز داشتن برند انفرادي سودمند نيست، بايد سبدي از برندها داشته باشيد.
۳ـ به سازماندهي برند (Brand Organization) فكر كنيد، آراستن ظاهري برند، كم منفعت است.
۴ـ درپي ايجاد برنامه‌اي مدون براي برند باشيد، براي ساخت برند براساس تبليغات فكر نكنيد، برندسازي مستلزم تلاشي فراتر از تبليغات است.

۲- شعار مشخص
مخاطبین‌تان شما را چگونه می‌شناسند ؟ یک شعار پرمحتوا و آهنگین انتخاب کنید و از آن در محلی مناسب در سایت‌تان استفاده کنید . استفاده از شعار تبلیغاتی؛ به سایت شما هویت می‌دهد و به کاربر می‌فهماند که هدفمند کار می‌کنید.
شعار نقش مهم و تاثیر گذاری در برند سازی یک سازمان و یک بانک دارد . شعار بانک ها می بایست بیانگر وجه تمایز هر بانک باسایر بانک ها باشد بنابر این مشخصاتی مثل همه گیر بودن چندان برای شعار یک بانک چشم گیر نیست.
درضمن ادعاهای بزرگ و غیر قابل اجرا هم برای شعار بانک ها مناسب نیست و حکم سنگ بزرگی را دارد که نشانه نزدن است.

شعارهای بانک ها همچنین باید با امکانات و موقعیت های بانک هم تناسب داشته باشند مثلا شعار تجربه برای بانکی که تازه تاسیس شده حسابی به چشم می زند. مواردی که بعضا در شعار برخی بانک ها دیده می شود.
امروز كه جایگاه سازی و برندسازی بیش از گذشته اهمیت یافته است و شركتها به جای رقابت قیمتی به دنبال رقابت برندی هستند باید به انتخاب شعارهای تبلیغاتی بیش از گذشته توجه كرد و سعی نمود بهترین ادعا را كه بیانگر ارزش و قابلیت‌های سازمانمان است را مطرح كنیم.
ليست شعار بانک‌هاي دولتي و خصوصي :

نام بانک شعار؛

بانک کشاورزي: بانک همه مردم ايران

بانک سپه:بانک سپه ، نخستين بانک ايراني

بانک مسکن:بانک مسکن ، به زندگي بهتر مي انديشد

بانک ملت :بانک ملت ، بانک شما

بانک صادرات ايران:بانک صادرات ايران ، در خدمت مردم

بانک پارسيان :پارسيان ، بانک ايرانيان

بانک سامان :بانک سامان ، بانک هوشمند

شعار قدیمی بانک ملی بر اعتماد تاکید داشت، اما بعد از “فساد بزرگ مالی” اعتماد مردم به این بانک بسیار کمرنگ شد. و به همین علت دیگر بانک ملی یادآور اعتماد ایرانیان نیست و در این لیست حتی به ذکر مثال هم آورده نشده است .

۳- رنگ ثابت
مدتهاست که سایت‌ها و شرکت‌های مطرح از “ برند رنگی” برای خود استفاده می‌کنند . بهترین نمونه داخلی برای این مدعا ؛ ایرانسل است که در همه امور تبلیغی خود از رنگ زرد استفاده می‌کند . حتی اگر می‌خواهید طراحی و ظاهر سایتتان را تغییر دهید ؛ کمترین تغییر ممکن را در رنگ‌بندی آن اعمال کنید . حفظ رنگ در بلند مدت ؛ تاثیر روانی مثبتی برروی مخاطب خواهد گذاشت .

۴- قالب نگارشی
اگر در بین مطالب سایت‌تان ؛ نگارش یک دست وجود نداشته باشد ؛ مخاطب برایتان ارزش چندانی قائل نخواهد شد . اینکه یک مطلب را با نثری کتابی و دیگری را محاوره‌ای بنویسید ؛ نشان دهنده ضعف شما در مدیریت قالب محتوای وبسایت‌تان است . پس از شناخت مخاطبین‌تان ؛ سبکی درخورشان و خواست آنها انتخاب کرده و همواره از آن استفاده کنید.

۵- شبکه های اجتماعی
حضور در شبکه های اجتماعی ؛ کمک بسزایی در بیشتر دیدن شدنتان به حساب می‌آید. فیس بوک ؛ تویتتر ؛ لینکدین و غیره سرویس‌های رایگانی هستند که هرکدام میلیون‌ها کاربر فعال دارند . با حضور در آنها می‌توانید با بخشی از مخاطبین خود به صورت مستمر در ارتباط باشید .

۶- خارج از اینترنت
فعالیت‌های خود را به اینترنت محدود نکنید . استفاده از روش‌ها و ابزارهای تبلیغاتی غیر آنلاین نظیر روزنامه و مجلات ، مخاطبین جدیدی را به سوی شما خواهد کشاند . استفاده از ابزارهای ارزانی مثل کارت ویزیت ؛ خودکار ؛ برگ یادداشت و.. که نشان و آدرس سایت‌تان روی آنها درج شده باشد از بهترین اقدامات تبلیغاتی غیر آنلاینی است که می‌توانید انجام بدهید .توجه داشته باشید که برند زمانی مطرح میشود که دیده شود . پس از هیچ اقدامی برای بیشتر دیده شدن صرفه نظر نکنید . و در راستای دیده شدن خود بکوشید .

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ] اصول و مبانی برندینگ [/yt_heading]

برندینگ ، بخشی از بازاریابی است ، اصطلاحاً یک استراتژی یا یک تکنیک نام دارد که عنوان یک تجارت را مشخص می‌کند ، ولی در اصل بیشتر از یک عنوان تجاری است ، برندینگ در اصل محبوبیت یک نام تجاری است ، گوگل بهترین مثال برای برندینگ است ، امروزه افراد بسیار زیادی در دنیا هستند که این نام را می‌شناسند ، و این یعنی برندینگ…

ادامه دارد…

 

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”25″ margin=”20″ ]مطالب مرتبط [/yt_heading]

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *