0
02188915009

راز رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل (قسمت سوم)

ایجاد تعادل راهی برای رسیدن به تناسب اندام

تعادل در رسیدن به تناسب اندام ایده آل چیست ؟ نیازی نیست غذاهای مورد علاقه‌اتان را حذف کنید ولی تعادل را رعایت کنید . در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم که به‌ خاطر بهم خوردن تعادل درونی و بیرونی بدن عارضه چاقی ایجاد می‌شود. در این قسمت این موضوع تعادل راهی برای رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل را بیشتر بررسی می‌کنیم. بحث خودمان را با این سوال آغاز می‌کنیم که تعادل یعنی چه؟ و تعادل چگونه ایجاد می‌شود؟

در لغت‌نامه دهخدا تعادل، راست آمدن و هماهنگی معنا شده است و این دقیقاً نقطه‌ای است که اگر رعایت نشود عارضه چاقی به وجود می‌آید. در توضیح این مطلب لازم است بگوییم که وقتی ارگانهای مختلف درونی ما هم راستا و هماهنگ نباشند تعادل درونی ما نیز بهم می‌خورد. ارگانهای درونی ما در رویکرد تناسب اندام به روش ذهنی عبارتند از فکر، احساس، گفتار و رفتار که هماهنگی این ارگانها باعث ایجاد تناسب اندام و عدم هماهنگی بین آنها باعث عارضه چاقی می‌شود. در ادامه به توضیح هرکدام از این ارگانها می‌پردازیم و نقش هر یک را در ایجاد تناسب اندام و چاقی بررسی می‌کنیم.

راز رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل (قسمت سوم)

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] فکر چیست؟ [/yt_heading]

اگر کمی دقت و مطالعه داشته باشیم در میابیم که هر آن‌چیزی که در زندگی به‌صورت نتیجه دریافت می‌کنیم همه ریشه در فکر ما دارد. اما فکر چیست و به چه چیزی تفکر می‌گوییم؟ در پاسخ این سوالات باید بگوییم که به  مجموعه کلمات و تصاویر ذهنی که در ذهن یک فرد وجود دارد فکر می‌گوییم و مرور این تصاویر و کلمات را تفکر می‌نامیم. کلمات و تصاویر ارتباطی دوسویه دارند. در واقع هر کلمه کد فعال کننده تصویر مورد نظر است و هر تصویر با کلمه مرتبط با آن تصویر جان می‌گیرد. حال سوال مهم این است که شما به عنوان یک فرد چاق چه تصویری از خود در ذهن دارید و چه کلماتی را در طول روز در ذهن خود در رابطه با چاقی خود مرور می‌کنید؟

اگر تصور شما از خودتان یک فرد چاق و پرخور است و این تصویر را در طول روز به‌صورت آگاهانه و یا ناخودآگاه بارها مرور می‌کنید شما نمی‌توانید به تناسب اندام برسید زیرا این تصویر حاکم بر ذهن شماست و ذهن شما هر کاری می‌کند تا شما را مانند تصویری کند که در ذهنتان از خودتان دارید. در مبحث بعدی در مورد نقش تصاویر ذهنی و باورها بیشتر توضیح داده خواهد شد.

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] احساس چیست؟ [/yt_heading]

زمانی که شما بر روی فکر خودتان تمرکز کنید احساس تولید می‌شود. در واقع احساسات ما امتداد افکار ما هستند. وقتی به یک تصویر خوشایند فکر می‌کنید ادامه این تفکر تولید احساس خوب است و وقتی به تصویر ناخوشایندی فکر می‌کنید در حال تولید احساس بد هستید. از احساسات بد مانند درد، رنج، افسردگی، یأس، ناامیدی، نگرانی، ترس، نفرت و حسادت و احساسات خوب مانند عشق، امید، احترام، لذت، امنیت، انگیزه، رضایت، با ارزش بودن، نشاط، آرامش، شادی و سربلندی می‌توان نام برد.

نکته مهم این است که بیشتر افراد چاق احساس خوبی از خودشان و یا چیزی که در آیینه می‌بینند ندارند. در واقع بیشتر افراد چاق بعد از این‌که چاق می‌شوند دیگر احساس خوب گذشته را نسبت به خود ندارند. این افراد وقتی غذا می‌خوردند نیز احساس خوبی ندارند زیرا بر این باورند که در حال زشت شدن هستند و بعد از خوردن غذا این احساس بد بیشتر می‌شود و بارها خود را با الفظ زشت مورد خطاب و نهیب قرار می‌دهند زیرا باز هم معتقد هستند که خوردن آنها را نازیباتر خواهد کرد. این احساس بد در واقع باعث بهم خوردن تعادل احساس درونی افراد می‌باشد که خود باعث چاقی و عدم تناسب اندام می‌گردد.

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] گفتار چیست؟ [/yt_heading]

امتداد تمرکز بروی احساس باعث بروز گفتار و بیان کلماتی می‌شود که خود عامل مهمی برای برنامه‌ریزی‌های ذهنی در افراد می‌شود. اولین نوع این گفتار مدل گفتار درونی است که فرد در خلوت خود با خود در مورد خود مرور می‌کند. در این حالت فرد در خلوت خود در مورد چاقی خود با احساس بد گفتگو می‌کند، خود را تشریح می‌کند، خود را قضاوت می‌کند، خود را تنبیه می‌کند، خود را سرزنش می‌کند و در این محاکمه خود را به بدترین مجازاتها محکوم می‌کند. این نوع گفتار در ایجاد احساس بد بیش‌از اندازه تاثیر دارد.

نوع بعدی گفتار نوع کلام و ادبیاتی است که فرد چاق برای معرفی خود به دیگران به کار می‌برد. در این حالت این کلام نیز دارای احساسی بد می‌باشد که فرد چاق از خود به عنوان یک مقصر یا متهم و با بدترین شیوه ممکن یاد می‌کند. و نوع آخر کلام و گفتار نوع ادبیاتی است که اطرافیان یک فرد چاق درمورد او به‌کار می‌برند که این نوع ادبیات هم تاثیر نامطلوبی بر احساس فرد و تولید احساس نامطلوب در فرد چاق تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

[yt_heading style=”modern-1-orange” align=”right” heading=”h3″ color=”#A5A8E8″ width=”100″ size=”16″ margin=”20″ ] رفتار چیست؟ [/yt_heading]

به مجموعه عادتها و رفتارها و عملکردها، حالت‌ها و ژست‌هایی که ما در طول روز با آنها درگیر هستیم و از خود نشان می‌دهیم رفتار می‌گوییم. بدون شک رفتارها مهمترین عامل برای شناسایی یک فرد هستند. رفتارها نشان دهنده باورهای ذهنی، برنامه‌ریزی‌های ذهنی، نوع تفکر و سبک زندگی افراد هستند. با بررسی رفتارهای هر فرد می‌توان به‌راحتی دلیل این‌که در حال حاضر به این شکل زندگی می‌کند را می‌توان دریافت. هرچند که رفتارهای افراد نشان دهنده باورهای آنها و مدل فکری آنها می‌باشد اما با همین ابزار می‌توان تغییرات بزرگی را در زندگی ایجاد کرد. در واقع رفتار شمشیر دولبه‌ای می‌باشد که از یک‌طرف می‌تواند زندگی شخص را ویران کند و از طرفی باعث تغییر و آبادانی زندگی افراد شود.

در ابتدا ما یک رفتار را می‌آموزیم و سپس با تکرار این رفتار یک عادت در ما شکل می‌گیرد و عادتها زندگی ما را می‌سازند. تصور کنید که شما در ابتدای زندگی و در دوران کودکی می‌آموزید روی دوپا راه بروید. با کمی تمرین و تکرار در این رفتار به مهارت می‌رسید. و بعدها این رفتار برای شما به صورت یک عادت در می‌آید.

لازم به توضیح است که به رفتاری عادت یا مهارت گفته می‌شود که فرد بدون فکر کردن آن‌را انجام دهیم. برای مثال می‌توانیم به  راه رفتن، رانندگی، دوچرخه سواری و حرف زدن اشاره کنیم.

نکته مهم این است که بیشترین دلایلی چاقی افراد به رفتارها، حالت‌ها و عادت‌ها آنها برمی‌گردد. افراد چاق معمولا با رفتارهایی که دارند به پیشواز چاقی می‌روند و روز به روز نیز چاق‌تر می‌شوند. رفتارهای چاق کننده تعدادشان بسیار زیاد است اما اگر به‌طور کلی بخواهیم در موردشان صحبت کنیم می‌توانیم بگوییم که رفتارهایی هستند که تعادل درونی بدن را در جذب و هضم غذا بهم می‌زنند. در واقع این رفتارها در جریان تجزیه، هضم و جذب غذا اختلال وارد می‌کنند. به‌طور مثال وقتی شخصی بلافاصله بعد از غذا می‌خوابد سیستم گوارشی خود را دچار آسیب جدی می‌کند و یک از عوارض این رفتار عارضه چاقی می‌باشد. یا مثلا وقتی فردی کمترین میزان تحرک را در طول روز دارد این رفتار باعث می‌شود که میزان متابولیسم بدن این فرد به حداقل خود برسد و این مسئله باعث می‌شود که انرژی اضافی در بدن از بین نرفته و به مرور به انباشت چربی در بدن بیانجامد.

در ادامه این ویدئو همراه ما باشید …

 

[yt_buttons type=”none” style=”bubbles” link=”dl/tanasob/3.mp4″ target=”_blank” color=”#FFFFFF” background=”#ef2d46″ icon=”icon: upload” icon_right=”” subtitle=””radius=”25px” animated_icon=”no” size=”lg” full=”no” center=”yes” ] دانلود با کیفیت بالا[/yt_buttons]

قسمت چهارم این ویدئو بزودی منتشر میشود …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *