0
02188915009

آموزش فن بیان و سخنوری – قسمت پنجم: آماده کردن متن سخنرانی

در این جلسه قصد داریم در مورد بدنه اصلی یا همان محتوای سخنرانی با شما صحبت کنیم. وقتی به شما پیشنهاد سخنرانی می دهند اولین کاری که می کنید این است که موضوع را از برگزار کننده می پرسید و وقتی که برگزار کننده موضوع سخنرانی را به شما گفت، سریعا دست به کار می شوید و شروع به آماده سازی متن سخنرانی می کنید. چون واقعا کسانی که قرار است در سمینار یا کارگاه شرکت کنند برای شما مهم هستند و همیشه سعی کنید که به بهترین و موثرترین شکل ظاهر شوید، البته ممکن است در سخنرانی که دارید اشکالاتی پیش بیاید، ولی چون از قبل آمادگی داشتید سریعا آن اشکال را برطرف کرده اید. برای آماده کردن متن سخنرانی باید تنهایی بشینید و یک قلم و کاغذ برداشته و فکر کنید که در رابطه با موضوع سخنرانی چه منابعی موجود است و تک تک منابع را بنویسید. البته می توانید بعدا از اینترنت هم کمک بگیرید و منابع بیشتری برای متن سخنرانی خود پیدا کنید.

آماده کردن متن سخنرانی

مطالعه منابع در رابطه با متن سخنرانی

وقتی منابعی را که به متن سخنرانی ما مربوط می شوند را جستجو کردیم و آنها را تهیه کردیم باید بشینیم و دقیق آنها را با دقت مطالعه و از آنها نکته برداری کنیم. البته منظور من کپی کردن آن منابع نیست. چون اگر هم کپی کرده اید یعنی غیر مستقیم به مخاطبان و آن برگزار کنند می گویید که من چیزی برای خودم ندارم و همه متن  سخنرانی کپی است. ما این منابع را مطالعه می کنیم تا ذهنمان نصبت به متن سخنرانی اطلاعات کسب کند.

نوشتن متن سخنرانی مانند داستان

هر موضوع سخنرانی یک داستان را روایت می کند. وقتی که منابع موجود در رابطه با متن سخنرانی را مطالعه و نکات مهم را یادداشت کردیم، حال موقع آن است که برای نوشتن متن سخنرانی مانند داستان دست به کار شویم. یعنی اینکه بدون هیچ ساختاری بنشینیم و داستان متن سخنرانی که قرار است موقع برگزاری بگوییم را بنویسیم. وقتی داستان متن سخنرانی را نوشتیم موقع اضافه کردن چاشنی به متن سخنرانی است، که در ادامه قصد دارم در رابطه با چاشنی هایی که به سخنرانی ما جان می بخشند صحبت کنم.

چاشنی متن سخنرانی

آماده کردن متن سخنرانی بدون چاشنی اصلا تاثیر گذار نیست و منظورم از چاشنی سخنرانی یعنی اینکه داستان یا نقل قول در رابطه با موضوع درمتن سخنران قرار دهیم تا مخاطبان خسته نشوند و همیشه توجه آنها به موضوع باشد. که در ادامه در رابطه با قرار دادن داستان و نقل قول در متن سخنرانی بیشتر صحبت می کنیم.

قرار دادن داستان در متن سخنرانی

بهترین راه برای داشتن یک متن جذاب این است تا جایی که می توانیم از داستان استفاده کنیم و البته برای استفاده از داستان در متن سخنرانی هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما بهتر است که داستانهایی که در متن سخنرانی استفاده می کنیم در رابطه با موضوع سخنرانی باشید. یعنی بی ربط نباشد و مانند زنجیر به موضوع ما وصل شود. برای این کار باید از قبل داستان در رابطه با متن سخنرانی داشته باشید، تا در حین ارائه سخنرانی مشغول فکر کردن در رابطه با چه داستانی را می خواستم بگویم گیر نکنید.

قرار دادن نقل قول در متن سخنرانی

نقل قول در سخنرانی مانند داستان بسیار قدرتمند است. نقل قول چیست؟ نقل یعنی حرف بزرگان که در زندگی دیگران بسیار تاثیر گذار بوده است و از اشخاص قدیمی به اشخاص جدید نقل شده است. مثلا: استیو جابز میگه: نحوه ارائه هر چیز اهمیت آن را مشخص می کند و……… شما هم می توانید نقل و قولهایی که به متن سخنرانی شما مربوط باشد را پیدا کنید و از آن در متن سخنرانی استفاده کنید تا بهتر و موثر تر عمل کرده باشید. اما نیاید سادگی را در متن سخنرانی فراموش کنید که در ادامه قصد دارم در رابطه با ساده بودن متن سخنرانی مطالبی را بگویم.

متن سخنرانی باید ساده باشد

بهترین راه این است که متن سخنرانی خود را بسیار ساده بنویسید. باید آنقدر ساده باشد که حتی اگر در رابطه با موضوع بسیار تخصصی هم صحبت کنید و یک فرد بی سواد در آن جمع باشد بتواند متن سخنرانی شما را متوجه شود. منظورم از بی سواد یعنی کسی که اصطلاحات علمی را نمی تواند درست متوجه شود، و این یادتان باشد که اگر کسانی که برایشان متن سخنرانی را آماده کرده باشید مهم هستند باید وقت و انرژی بگذارید تا نهایت استفاده را در حضور شما ببرند. امیدوارم که این مقاله برای شما دوستان عزیز موثر باشد و مطالب ارائه شده در آن را تکرار و تمرین کنید. شاد و سربلند باشید.

در ادامه بخشی از دوره آموزشی فن بیان و سخنوری که در همین زمینه است را به شما ارائه می دهیم. در این ویدئو استاد فرزانه سادات معصومیان به بدنه اصلی و یا همان محتوای سخنرانی می پردازد. اگر به نکات زیر دقت کنید هنر فن بیان و اصول سخنرانی بسیار آسان می شود و در موقعیت های اجتماعی با اعتماد به نفس کامل می توانید ارتباط برقرار کنید .

 

آماده کردن متن سخنرانی

{jd_file file==312}

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.