0
02188915009

چگونه ذهن ناخودآگاهمان را برنامه ریزی کنیم؟

در وجود همه افرادی که ذهن هوشیار و درک کننده دارند یک شریک مخفی وجود دارد که تقریبا برای همه مسایل زندگی، پاسخی در آستین دارد. این شریک مخفی را با نام ضمیر ناخودآگاه و بینش درونی می شناسیم. راهکاری برای مشکلات، الهامی برای خلاقیت و ایده های ناب برای تغییر سبک زندگی که بینش هر فردی ارائه می دهد، از ناخودآگاه او در ترکیب یا تعادل با تمرکز و آرامش به دست می آیند. همه نویسنده ها، هنرپیشه ها، موسیقیدان ها و همه افراد موفق، ایده ها و خلاقیت های خود را فقط از تمرین و آموزش های منطقی و آکادمیک به دست نیاورده اند، بلکه موفقیت آنها در نتیجه ترکیب این موارد با احساسات درونی و بصیرت ذاتی به دست آمده است.

ضمیر ناخودآگاه دقیقاً چیست؟ ما دو نیمکره داریم: نیمکره راست و نیمکره چپ

ما باید از دو نیمکره راست و چپ همزمان استفاده کنیم.

نیمکره راست، حرکات چپ بدن را کنترل می‌کند؛ غیر عقلانی، احساسی، شهود، جایگاه سازها و آواز ها، حافظه دائم، پرتاب اشیاء، موسیقی، تخیل، تجسم، احساسات، خلاقیت و حرکات موزون است.

نیمکره چپ، حرکات راست بدن را کنترل می‌کند؛ جایگاه استدلال عقلانی است؛ ریاضیات، منطق، فلسفه، تحلیل گرایی، زبان دوم و کلام است.

به دلیل شباهتی که در ضمیر ناخودآگاه و نیمکره راست وجود دارد می‌گویند احتمالا جایگاه ضمیر ناخودآگاه در نیمکره راست می‌باشد که در اینجا مشخصات ضمیر ناخودآگاه را برایتان به مختصر توضیح می‌دهم.

  1. ضمیر ناخودآگاه ساده لوح است، مانند یک بچه.
  2. طبق آخرین اطلاعات، برنامه ریزی می‌شود.
  3. فیلتر تعریف تعمیم، حذف است.
  4. قانون، عادتهاست.
  5. هیچ کاری انجام نمی‌دهد، مگر به منظور.
  6. اطلاعاتش را از حواس پنج گانه می‌گیرد.
  7. تولید جایگاه باورها و محل ثبت اطلاعات دائمی‌ است.
  8. اطلاعات را اسکن می‌کند.
  9. قدرت پردازش افکار منفی را ندارد.
  10. به صورت غیرمستقیم برنامه ریزی می‌شود.

ضمیر ناخودآگاه مثل بچه عمل می‌کند؛ وقتی به او می‌گویید: لولو آمد، سریع می‌پذیرد. هر پیامی‌ به او بدهید، می‌پذیرد. حالا اگر بگویید: من بدبختم، او می‌پذیرد؛ چه پیام را خودتان بگویید، چه دیگری آن را به شما برساند. پس باید سعی کنید همیشه آخرین اطلاعات را خودتان به خودتان بدهید و آن را درست و کامل به ضمیر ناخودآگاه تان بفرستید. اگر به جایی رفتید که فضای آنجا منفی بود یا شخصی حرفی منفی به شما زد، باید خودتان به خودتان اطلاعات مثبت بدهید.

قانون عادت‌ها در ضمیر ناخودآگاه است؛ برای همین می‌گوییم ترک عادت موجب مرض است و نمی‌توانیم عادت هایمان را ترک کنیم. حال می‌خواهیم بدانیم برای ترک عادت چه باید کنیم؟ باید کار دیگری را جایگزین کنیم. مثال: در شرایط عصبانیت، اگر همیشه غذا می‌خورید، به جای آن از ناخودآگاهتان بپرسید که چه عملی جایگزین کنم که بهتر باشد.

بهترین راه برای درک ضمیر یا ذهن ناخودآگاه مثال فردی است که می خواهد رانندگی یاد بگیرید. در آغاز وقتی می خواهد روی حرکات مختلف برای هدایت ماشین تمرکز کند، نمی تواند در حال رانندگی صحبت کند. پس به این نتیجه می رسید که وی هنوز از ضمیر خودآگاهش برای رانندگی استفاده می کند.

ضمیر ناخودآگاه؛ خلبان خودکار!

چند روز بعد، رانندگی برایش تبدیل به یک عادت طبیعی می شود که به صورت اتوماتیک و خود به خود صورت می گیرد بدون نیاز به فکر کردن. این شخص حتی شروع به استفاده از تلفن همراه خود یا صحبت کردن با دوست خود در هنگام رانندگی می کند.

این اتفاق به این دلیل می افتد که عادت به رانندگی وارد ضمیر ناخودآگاه وی شده است و در نتیجه ضمیر خودآگاه دیگر نیازی به درگیر بودن ندارد. اتفاق به وی اجازه می دهد هنگام رانندگی کردن بتواند با تلفن همراه خود نیز صحبت کند.

البته به یاد داشته باشید مهمترین وظیفه ی ضمیر ناخودآگاه ایجاد احساس ها و عواطفی می باشد که ناگهان و به صورت خودکار ایجاد می شوند. مثلا وقتی قصد یک سخنرانی را دارید، همه ی ترس ها و نگرانی های در واقع توسط همین ضمیر ناخودآگاه شما ایجاد و کنترل می شود. از سوی دیگر ذهن خودآگاه مسئول منطق، محاسبات، و همه ی اقداماتی است که شما وقتی هوشیار هستید انجام می دهید. ذهن ناخودآگاه عملکرد های دیگری را نیز در بدن شما کنترل می کند مثل نفس کشیدن و تپش قلب.

مثال خوب دیگر برای درک بهتر مفهوم ناخودآگاه فرایند تنفس است. قبلا از اینکه جمله ی قبلی را مطالعه کنید، تنفس شما زیر نظر ناخودآگاه تان بود. اکنون از شما می خواهم تلاش کنید که نفس کشیدن خود را برای چند ثانیه کنترل کنید. مطمئنا می توانید اینکار را انجام دهید. اما این بار ضمیر خودآگاه شما است که کنترل تنفس شما را به دست گرفته است اما به محض اینکه تمرکز خود را کنار بگذارید، ناخوآگاهتان دوباره مسئولیت این کار را به عهده خواهد گرفت.

قدرت ضمير ناخودآگاه خود را درک کنيد؛ اگر واقعاً قصد داريد که در زندگي خود به موفقيت و کاميابي دست پيدا کنيد، بايد بدانيد که ذهن ناخودآگاهتان به چه صورت کار مي کند و از خود واکنش نشان مي دهد. بايد به اين امر اعتقاد داشته باشید که هيچ گاه براي دستيابي به روياها و  آرزوها دير نيست.

“هيچ گاه براي تبديل شدن به آن فردي که مي خواهيد، دير نيست.” جرج اليوت

بايد ضمير ناخودآگاه خود طوری برنامه ریزی کنید که فقط به موفقيت، شادي، کاميابي، و سلامت و عشق فکر کند. با برنامه ریزی ضمير ناخودآگاه خود مي توانيد موفقيت، ثروت، شغل مناسب، خانه زيبا، ماشين دلخواه، و هر چيز ديگري را که فکرش را بکنيد به زندگي خود وارد کنيد. ميتوانيد جملات مثبت خود را به طور روزانه تکرار کنيد. زماني هم که آنها را تکرار مي کنيد، در ذهن خود به تصوير بکشيد و آنها راحس کرده و لذت ببريد. ما با قدرت و نيروي خاصي که در ضمير ناخودآگاهمان وجود دارد، پا به دنيا مي گذاريم. فقط بايد ياد بگيريم که چگونه مي توانيم تا بيشترين حد از آن استفاده نماييم. اگر شما تمايل شديدي به موفقيت داشته باشيد، مي توانيد قدرت، نيرو و توان ضمير ناخودآگاه خود را به منصه ظهور برسانيد.

برای این منظور بخشی از صحبت های استاد فرشید پاکزاد در مورد شیوه ی برنامه ریزی ناخودآگاه که در دوره جامع موفقیت ارائه نموده اند به شما تقدیم می کنیم و امیداوریم برای شما مفید باشد.

استاد فرشید پاکذات در این ویدئو راهکارهای علمی شیوه ی برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه را به شما آموزش می دهد.

 

{jd_file file==276}

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *