0
02143000313

راهکارهایی برای مقابله با استرس محیط کار

درمان استرس در محیط کار آنچنان سخت نیست و راه‌های ساده‌ای مانند استراحت صحیح بین کار، شکرگزاری، فضای کاری زیبا، روابط کاری خوب با همکاران، جلسات پیاده روی و … می‌تواند در حل این مشکل موثر و کارامد باشند.

راهکارهایی برای مقابله با استرس محیط کار

یکی از شایع‌ترین انواع استرس، استرس کاریست. استرس در محیط کار به دلایل گوناگونی مانند فشار کاری ایجاد می‌شود اما درمان این استرس به روش‌های بسیار ساده قابل دستیابی است. برای این منظور، توصیه‌هایی که در این مقاله آمده است را به کار ببرید.

 

در هر ۶۰ دقیقه‌ یک برنامه استراحت تنظیم کنید

روزانه یک هشدار را در گوشی همراه خود تظیم کنید به صورتی که وقتی صدای هشدار آمد از پشت میزتان، کامپیوترتان و گوشیتان بلند شوید. چند نفس عمیق بکشید، قدم بزنید، چشمهایتان را ببندید، آرامش بگیرید، یک عدد از شکلات مورد علاقه‌تان میل کنید و یا یک چایی دبش نوش جان کنید و سپس به کار خودتان برگردید. این کار به شما کمک می‌کند تا خستگیتان را از بدن خارج کنید،‌ آرامش پیدا کنید و احساس کنید که حتی در سخت‌ترین روزهای کاری کنترل اوضاع در دستتان است.

 

ایمیلتان را اول صبح چک نکنید

چک کردن ایمیل‌ها در ابتدای روز ممکن است باعث ایجاد استرس شدیدی در شما شود اما اگر پیش از چک کردن ایمیل، کارهای مهم دیگری که دارید را انجام دهید محتوای ایمیل‌ها آنچنان شما را آزرده نخواهد کرد. به عنوان مثال بر روی مقاله یا گزارشی کار کنید، نکته برداری لازم برای جلسه پیش رو را انجام دهید و لیست کارهایتان را تنظیم کنید و … در واقع منظورمان این است که پیش از چک کردن ایمیل، کاری در راستای اهداف کارهایتان انجام دهید.

 

در پایان هر روز چیزهایی را برای شکرگزاری یادداشت کنید

شاید به نظر کار بی ارزش و سبکی باشد، اما اگر کار بی ارزشی بود ۱۱۰۰۰ تحقیق نشان نمی‌دادند که شکرگزاری و سپاسگزاری برای چیز‌هایی که دارید چقدر موثر است. برای یک هفته این روش را امتحان کنید و آن را حتی در روز‌هایی که آنچنان کار‌ها خوب پیش نرفته است ترک نکنید. به پایان رساندن یک روز با یک یادداشت مثبت به شما کمک می‌کند تا از زمان استراحتتان بعد از ساعت کاری در منزل و یا هر جای دیگر لذت ببرید و همچنین به شما کمک می‌کند تا برای روز بعد آماده شوید.

 

فضای اطراف خود را تغییر دهید

از رنگ‌های مختلف برای تزئین فضای اطراف خودتان بهره بگیرید. دفترچه یادداشت‌ها و خودکارهای زیبا همیشه و حتی در دنیای مدرن و دیجیتالی امروز جذابند. همچنین خوب است تصویر کسی یا چیزی که باعث لبخندتان می‌شود همراهتان داشته باشید. فضای کاریتان را به فضایی تبدیل کنید که به شما انرژی مضاعفی دهد و به طور کلی به بهداشت روانی محل کارتان اهمیت دهید.

 

روزانه برای همکارانتان کارهای مثبتی انجام دهید

البته که مهربان بودن به طور کلی امر پسندیده‌ ایست اما تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که شما با دیگران مهربان هستید حال خودتان نیز تا حد بسیار زیادی بهتر می‌شود. به عنوان مثال یک خوراکی که مورد علاقه‌ همکارتان است را به عنوان سورپرایز روی میزش بگذارید یا همکارانتان را برای صرف یک قهوه دعوت کنید. از تعریف و تمجید از همکارانتان نگذرید؛ به عنوان مثال بگویید چه خوشتیپ شدی امروز!

 

جلسات پیاده روی ترتیب دهید

۲۰ دقیقه پیاده روی و هوای آزاد به شما کمک می‌کند تا حس بهتری داشته باشید. اگر بتوانید در بین ساعات کاری ورزش کنید نیز بسیار می‌تواند در کاهش اضطراب شما مفید واقع شود. به جای این که در اتاق کنفرانس جلسه برگزار کنید هوای آزاد را انتخاب کرده و در حال راه رفتن به صحبت درباره موضوع جلسه بپردازید. راه رفتن به شما کمک می‌کند تا ذهنتان را متمرکز کنید و به طور خلاقانه فکر کنید؛ که هر دوی آن‌ها می‌تواند باعث شود جلسه کاری شما بهتر پیش برود.

برای رهایی از استرس در محیط کار زمان را مدیریت کنید

در واقع شاید راهی وجود نداشته باشد که بتوان به تعویق انداختن کارها را به طور کامل متوقف کرد اما راه‌هایی وجود دارند که بتوان آن را به حداقل رساند (مثلا صرف نکردن زمان بسیار زیاد در شبکه‌های اجتماعی و گشت و گذار در وبسایت‌های گوناگون خرید آنلاین و …). زمان خود را بهینه کنید یعنی هدف‌گذاری کنید که در زمان‌هایی که کار نمی‌کنید، چیزهای جدید یاد بگیرید. مثلا دستور پخت‌های جدید یاد بگیرید، از وبسایت های جالب بازدید کنید و متن‌های طولانی‌تری از مطالب اینترنتی را مانند کتاب، روزنامه و یا مجله بخوانید. چیزهای جدیدی را یاد بگیرید که شما را بیشتر خوشحال می‌کند و از این حس هدر رفتن زمان خارج شوید. وقتی که احساس می‌کنید زمانتان در حال هدر رفتن است، استرس در محیط کار شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

در زمان واحد به یک کار بپردازید

زمانی که می‌خواهید همزمان چند کار را انجام دهید راندمان کاریتان ۲۵ درصد کم خواهد شد و علاوه بر این، انجام چند کار در زمان واحد باعث می‌شود حس آشفتگی به شما دست دهد. شاید سخت به نظر برسد که به طور کلی آن را ترک کنید اما می‌توانید به انجام یک کار در یک زمان عادت کنید. اگر احساس می‌کنید که باید تلفن همراهتان را خاموش کنید و یا دسترسی به ایترنت را قطع کنید این کار را انجام دهید چرا که ارزشش را دارد. در این حالت شما احساس می‌کنید راندمان و تمرکز بیشتری خواهید داشت که هر کدام از آن ها می‌تواند بیشتر باعث شادی شما شود.

 

درست بایستید و بنشینید

وقتی که شما صحیح و صاف می‌ایستید و یا می‌نشینید یعنی شانه‌هایتان به سمت عقب قرار گرفته. در این حالت احساس می‌کنید انرژی بیشتری دارید در حالیکه خمیده نشستن و یا راه رفتن (مانند قوز کردن پشت کامپیوتر) انرژی شما را می‌گیرد و شما را مضطرب می‌کند. اگر می‌توانید زمانی را برای ایستادن کنار بگذارید. به عنوان مثال وقتی می‌خواهید چایی یا قهوه نوش جان کنید، باستید و آن را بنوشید.

 

آهنگ مورد علاقه‌تان را گوش کنید

آهنگ مورد علاقه‌تان مخصوصا یک آهنگ پر انرژی که دوست دارید را همیشه دنبال خود داشته باشید و قبل از جلسات کاری، کنفرانس‌های پر استرس یا زمانی که نیاز به انرژی زیاد دارید به آن گوش دهید. گوش دادن به یک آهنگ پر انرژی که دوستش دارید، انرژی‌تان را به طور چشمگیری افزایش و استرس در محیط کارتان را کاهش می‌دهد.

 

آیا شما در محل کارتان دچار استرس می‌شوید؟ برای درمان آن چه می‌کنید؟ تجربیات خود را با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.

 

منبع: مجله اینترنتی ستاره

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *