0
02143000313

چرا اضطراب موجب پرخوری می‌شود؟

یکی از علائم اضطراب شدید اختلال در عادات غذاییست که بیشتر در پرخوری عصبی نمود پیدا می‌کند. به طور کلی غذا خوردن باعث می‌شود تا افراد حتی به صورت لحظه ای احساس بد حاصل از اضطرابشان را فراموش کنند. اضطراب وحشتناک است اما اگر با پرخوری همراه شود وضعیت وخیم‌تر خواهد بود.

چرا اضطراب موجب پرخوری می‌شود؟

در مواقع اضطراب احساس می‌کنید عصبانی هستید، نمی‌توانید به خوبی نفس بکشید و سردرگمید و به طور کلی احساس می‌کنید همه چیز از کنترل شما خارج شده است. به طور طبیعی در این حالت شما هرکاری از دستتان بر می‌آید انجام می‌دهید تا این افکار منفی را از خودتان دور کنید و یا از بدتر شدن آن جلوگیری نمایید.

 

تحقیقات نشان می‌دهد حالات عصبی و اضطراب باعث پرخوری می‌شود. این پرخوری مخصوصا زمانی نمود پیدا می‌کند که شما به طور کلی میزان خوراکی خود را تحت کنترل دارید. منظور این است که اگر شما به کمک رژیم غذایی از پرخوری خود جلوگیری می‌کرده اید، زمانی که پرخوری می‌کنید، با مشاهده تغییرات بدنی خود ذهنتان درگیر شده و حتی گاهی احساس می‌کنید دیوانه شده اید. باید بدانید که شما دیوانه نیستید. با خواندن ادامه این مطلب متوجه علل تأثیر اضطراب بر روی پرخوریتان خواهید شد.

 

اضطراب و پرخوری مانند یک چرخه بی پایانند. در این مقاله خواهیم گفت که چرا شما از ابزار پرخوری برای کنار آمدن با اضطرابتان استفاده می‌کنید و چرا دجار پرخوری عصبی می‌شوید. فراموش نکنید که قرار نیست شما همیشه با اضطراب و پرخوری زندگی کنید.

 

اضطراب چیست؟

به طور کلی اضطراب احساس نگرانی، ناراحتی و ترس در یک دوره زمانیست. از آنجایی که این مشکل به سلامت ذهنی باز می‌گردد می‌تواند به صورت تطبیق‌پذیر و یا تخریبی وجود داشته باشد. در واقع پاسخ قطعی برای این سوال که چرا اضطراب ایجاد می‌شود و چه باید با آن کرد وجود ندارد.

 

اضطراب عموما از طریق علائم آن دیده می‌شود. منظور این نیست که کسی با میزان اضطراب بالا شکسته به نظر می‌رسد و یا ضعیف شده است. اضطراب به تنهایی یک مشکل مغزی به حساب نمی‌آید اما شاید ماحصل یک مشکل بزرگتر باشد. به عنوان مثال اگر بعداز ظهر یک روز به خاطر موسیقی بلند در حال اجرا توسط همسایه‌تان سردرد گرفتید یعنی سردرد شما حاصل صدای بلند موسیقی است. بسیاری از اضطراب‌ها دقیقا مانند این مثال هستند.

 

در واقع اضطراب و پرخوری تلاش شما برای مرحم گذاشتن بر یک مشکل بزرگتر هستند.

 

چرا اضطراب موجب پرخوری عصبی می‌شود؟

اضطراب احساس ناخوشایندیست که می‌تواند ترسناک، خسته کننده، رنج آور و گیج کننده باشد. به طور مشخص شما می‌خواهید این احساس بد را هرچه زودتر از بین ببرید و یکی از ابتدایی ترین راه‌ها برای کنار آمدن با مشکل خوردن غذاست. این خوردن غذا به مرور ادامه می‌یابد و بیش از هر زمان دیگری سخت می‌شود.

در ادامه به راه‌هایی که اضطراب شما را به پرخوری وا می‌دارد اشاره خواهیم کرد:

 

۱. کرختی

غذا، پرخوری و عواقب پرخوری باعث می‌شود حواستان نسبت به مشکل به وجود آمده پرت شود. در نتیجه نسبت به درد، الگوهای ذهنی منفی و مشکلات فیزیکی حاصل از آن بی حس می‌شوید و آن را با غذا و یک لذت لحظه‌ای عوض می‌کنید. زمانی که پرخوری می‌کنید این احساس کرختی به شما دست می‌دهد و در نتیجه آن احساس اضطراب شما کم می‌شود.

 

۲. جابه‌جایی

زمانی که شما مضطرب می‌شوید و به سبب آن پرخوری می‌کنید، ممکن است احساس گناه به شما دست دهد. شاید می‌خواهید احساس اضطرابتان را با احساسی عوض کنید که کمتر ترسناک باشد و بیشتر تحت کنترل شما قرار گیرد. به نظر دیوانگی می‌آید اما وقتی شما به آن درست فکر کنید متوجه می‌شوید که اضطراب شما از چیزهایی نشأت می‌گیرد که آنها را نمی‌توانید کنترل کنید و یا نمی‌دانید که از کجا می‌آیند در حالی که پرخوری عادی و احساس بد حاصل از آن حداقل قابل شناسایی بوده و می‌توانید آن را به راحتی کنترل کنید. در این حالت هم حس بدی دارید اما این حس آنچنان با ترس و نگرانی همراه نیست.

 

۳. جلوگیری

ممکن است شما ندانید که احساس بد شما ناشی از چیست و فقط بدانید فقط حالتان آنچنان بد است که موجب پرخوری عصبی شما می‌شود. از این رو، اینقدر پرخوری می‌کنید تا از این احساس بد دور شوید و جلوی آن را بگیرید. راه درک و فرار از احساسات منفی را بسیاری از ما نمی‌دانیم در حالیکه بسیاری از آنها می‌توانند به شدت عمیق، تاریک و ترسناک باشند. به همین جهت شاید آسان‌ترین راه، دسترسی به غذا به نظر آید. به عبارت خوردن می‌تواند هم از اضطراب شما و هم از هر آنچه که موجب اضطراب شما می‌شود جلوگیری کند.

 

۴. احساس آرامش

غذا احساس امنیت می‌دهد و باعث می‌شود بتوانید از کشمکش‌های روزانه فرار کنید. در روزی که با اضطراب و استرس پر شود، غذای خوب مانند یک هدیه خوب است. غذا حس آرامش و راحتی است که شما برای به وجود آوردن یک حس خوب در آن روز نیاز دارید.

 

آیا غذا خوردن برای فرار از اضطراب یک مشکل محسوب می‌شود؟

هم بله و هم خیر

 

اگر شما برای کنار آمدن با اضطرابتان غذا می‌خورید و نتیجه‌بخش است نمی‌گوییم که ترکش کنید. با این حال اگر احساس می‌کنید که به لحاظ فیزیکی و ذهنی بیش از حد خسته شده اید و اضطراب شما فراتر از موارد ساده است، و اگر اضطراب شما به وسیله غذا هم رفع نمی‌شود، شما باید به دنبال راه‌های دیگری برای حل این مشکل باشید. پیدا کردن این راه‌ها کار سختی نیست و شما می‌توانید آن را یاد بگیرید، استفاده کنید و به احساس بهتری دسترسی پیدا کنید.

 

مشکل شما، غذای شما و حتی اضطراب شما نیست بلکه مشکل این است که شما نمی‌توانید مشکلتان را ریشه یابی کرده و برای آن راه حل پیدا کنید.

 

آیا شما تا به حال دچار پرخوری عصبی شده اید؟ راه حالی که برای مشکل خودتان پیدا کردید چه بوده است؟ تجربیات خود را با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.

 

منبع: مجله اینترنتی ستاره

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *