0
02143000313

خودکارآمدی؛ چطور راندمان کاری خود را افزایش دهیم؟

خودکارآمدی؛ چطور راندمان کاری خود را افزایش دهیم؟

یکی از چالش های اصلی افراد در ساعات کاری این است که چگونه می‌توان از زمان موجود بهترین بهره را برد. رعایت نکات اصولی کمک می‌کند تا همگان بتوانند از زمان خود در محل کار بهترین استفاده را ببرند و خودکارآمدی را افزایش دهند. ساعات زیادی در روز و جود دارند و استفاده بهینه از آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است. دو راه برای افزایش راندمان کاری شما وجود دارد. یکی این که ساعت و زمان بیشتری برای کاری صرف کنید و یکی دیگر این که هوشمندانه تر در محل کار، زمان را مدیریت کنید. شما را نمی‌دانم اما من گزینه دوم را ترجیح می‌دهم.

افزایش بهره وری در کار موضوع آنچنان پیچیده ای نیست اما نیازمند حسابگری بیشتر در مدیریت زمان است.

شروع کردن هر بخش از کاری که سرگرم کننده نیست سخت ترین بخش آن است. به همین دلیل است که بسیاری از ترفندهای کوچک وجود دارند تا افراد را برای شروع این نوع کارها ترغیب کنند. مهم ترین چیزی که در مورد کار یا وظایف خسته کننده می توان گفت این است که این کار در ذهن ما پروژه بزرگی به نظر می‌رسد. منبع

بررسی کنید که چقدر زمان برروی کاری می‌گذارید و آن‌ را محدود کنید

شما شاید فکر کنید که در مدیریت زمان کارهایتان موفق هستید اما تحقیقات چیز دیگری می‌گویند. تحقیقات نشان داده است که فقط ۱۷ درصد افراد می‌توانند دقیقا زمان مورد نیاز برای یک کار را تخمین بزنند. امروزه ابزار های گوناگونی برای اندازه گیری زمان صرف شده برای کارها وجود دارند.

به طور منظم به خودتان استراحت بدهید

شاید به نظر استراحت دادن در بین کار، غیر ضروری باشد و وقت تلف کردن به حساب بیاید اما استراحت صحیح و به موقع می‌تواند تمرکز شما را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد استراحتی کوتاه در طول کارهای طولانی به صورت منظم می‌تواند راندمان و سطح عملکرد را حفظ نماید در حالی که فعالیت به صورت یکسره می‌تواند عملکرد شما را به مرور کاهش دهد.

خودکارآمدی
خودکارآمدی

ضرب‌الاجل تعیین کنید

بر خلاف تصور عموم استرس همیشه اتفاق بدی نیست. در واقع استرس کنترل شده ای که از طرف خودتان ایجاد شده باشد برای ایجاد تمرکز و رسیدن به اهدافتان بسیار مناسب است. برای کارهایی که زمان‌بندی خاصی ندارند یک ضرب‌الاجل تعیین کنید و به آن پایبند باشید. شما از این که چقدر می‌توانید با این روش خودکارآمدی را در خود تقویت کنید شگفت زده خواهید شد.

از قانون دو دقیقه ای استفاده کنید

استیو اولنسکی، کارآفرین مشهور معتقد است که قانون دو دقیقه ای به شما کمک می‌کند تا از لحظه‌های بسیار کوچکتان نیز در محل کار بهره ببرید. اگر کار و یا اموری دارید که می‌دانید دو دقیقه و یا کمتر زمان می‌برد آن را سریعا انجام دهید. به گفته اولنسکی کامل کردن این کار در همان لحظه زمان کمتری می‌برد تا این که بخواهید آن کار را به عقب بیندازید. ارائه این ایده او را به یک استراتژیست مشهور در جهان مبدل کرد.

اموراتتان را همزمان انجام ندهید

بسیاری ممکن است فکر کنند توانایی انجام دو کار به صورت همزمان یک توانایی مهم در افزایش خودکارآمدی است اما به نظر برعکس می‌آید. روانشناسان معتقدند تلاش برای انجام چند کار همزمان از دست رفتن زمان و کاهش شدید کارآمدی را در پی خواهد داشت. بهتر است به جای استفاده از چنین روشی تلاش کنید تا یک کار را در یک زمان به پایان رسانده وسپس به کار بعدی مشغول شوید.

خودکارآمدی
خودکارآمدی

از زمان‌های ناگهانی بهره ببرید

زمان‌هایی هستند که به صورت ناگهانی برای شما ارمغان آورده می شوند. در این زمان‌ها به جای رفتن به شبکه های اجتماعی و یا خوردن تنقلات می‌توانید به نگارش ایمیل، بررسی لیست انجام کار و تفکر بپردازید.

از توهم بی نقصی دوری کنید

برای کارآفرینان تمایل به انجام کارها بدون نقص وجود دارد اما باید این را بدانید که هیچ کاری بی نقص نخواهد بود. به جای این که در این توهم غرق شوید، بهترین عملکردتان را ارائه دهید و به سمت جلو حرکت کنید. بهتر است کارتان را به پایان برسانید و از روند آن خارج شوید اما اگر نیاز به اصلاح داشت می‌توانید بعدا برگردید و اشکالات را رفع کنید.

استراحت با ورزش

بر اساس تحقیقات گوناگون ورزش می‌تواند به طور چشمگیری خودکارآمدی را افزایش دهد. اگر بتوانید در هفته زمانی را برای پیاده روی و یا باشگاه کنار بگذارید بسیار خوب است. وقتی که بتوانید به وسیله ورزش پمپاژ خونیتان را تنظیم کنید، تمرکزتان افزایش می‌یابد.

اعلان‌ها را خاموش کنید

نمی‌توان انتظار داشت که افراد در مقابل اعلان ایمیل، پست صوتی، شبکه های اجتماعی و … مقاومت کنند و آنها را باز نکنند. در این شرایط بهترین راه این است که اعلان ها را در محل کار خاموش نمایید و زمان جداگانه ای برای بررسی ایمیل ها و پیغام ها و نیز شبکه های اجتماعی کنار بگذارید. این کار باعث می‌شود تا از انفعال درآیید و بیشتر فعال شوید.

خودکارآمدی
خودکارآمدی

در بازه‌های ۹۰ دقیقه ای کار کنید

تحقیقاتی که از سوی دانشگاه فلوریدا انجام شده است نشان می‌دهد کسانی مانند قهرمانان، شطرنج بازان، موسیقی دانان و … که در بازه های زمانی ۹۰ دقیقه ای کار می‌کنند، راندمان و کارآمدی بسیار بهتری نسبت به کسانی دارند که بیش از ۹۰ دقیقه یک سره کار می‌کنند. همچنین محققان در این دانشگاه دریافتند که برای هر موضوعی نمی‌توان بیش از ۴٫۵ ساعت در روز وقت گذاشت.

در محل کارتان به چیزهای زیبا نگاه کنید!

شاید به نظر بی ربط بیاید اما تحقیقات نشان می‌دهد تزئین محل کار با عناصر دلنشین و زیبا مانند گیاهان تا ۱۵ درصد می‌تواند کارآمدی را افزایش دهد. فضاهای خالی محل کارتان را با عناصری مانند عکس‌، قاب، شمع، گل و هرچیزی که لبخند را بر لب شما می‌آورد پر کنید.

عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانید

تصور کنید که همکاری در محل کار شما به صورت ناگهانی نکاتی به ذهنش برسد و بخواهد با شما آنها را در میان بگذارد. شاید به نظر موضوع مهمی نرسد اما حتی حواس پرتی‌های کوچک مانند این نیز می‌تواند الگوی کاری را تغییر دهد و خودکارآمدی را کاهش دهد. به حداقل رساندن عوامل حواس‌پرتی به معنی تنظیم ساعت کاری، بسته نگه داشتن در اتاق و یا کار کردن بر روی پروژه های حساس از داخل خانه است.

اگر فکر می‌کنید که باید میزان کارآمدی خود را در محل کار افزایش دهید تلاش نکنید تا ساعت کاریتان را بی جهت افزایش دهید. در عوض فکر کنید که چگونه می‌توانید هوشمندانه‌تر کار کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *