0
02143000313

هفت گام مهم که شما را به هر هدفی در زندگی می رسانند

سیستم اهداف هوشمندانه تقریباً هر هدفی را به واقعیت تبدیل می کند. همه ی ما در زندگی اهداف کوچک و بزرگ، آرزوها و امیدهای زیادی برای آینده داریم و تمام تلاش مان را در راه رسیدن به آن ها به کار میگیریم. این تلاش نه تنها برای زنده ماندن بلکه به منظور رسیدن به کمال، قبلا از طریق ژن در وجود ما نهادینه شده و در جامعه جریان یافته، به گونه ای که در واقع به جزئی از فرهنگ ما تبدیل شده است.
با وجود ابتکارات تیزبینانه، امکان تحقق یافتن غیر ممکن ها برای ما فراهم شده و توانسته ایم به اهداف باورنکردنی دست یابییم.
برای مثال بشر امروزی در آن سوی سیاره، چیزهایی ایجاد کرده و یا بدست آورده که روزی جای آن در مخیله ی انسان بوده است، اما با اینکه امروزه جامعه ی ما قدم های بزرگی در زمینه های فضایی برداشته، هنوز دست یابی به اهداف شخصی مان برای ما سخت است.
یقینا دست یابی به اهداف در زندگی آسان نیست. با عطش سیر نشدنی ما برای ارضای فوری و میل به دست یابی به چیزهایی بهتر از آن چه که امروز در دست داریم، جای تعجب نیست که در این راه خسته و نا امید شویم. زمانی که شکست صورت زشتش را به ما نشان می دهد و از تمسخر دیگران اذیت می شویم؛ چرایی سخت بودن دست یابی به اهداف مشخص می شود.
راه آسانی برای تحقق اهداف وجود دارد. مردم برای رسیدن به اهداف باید ابتدا آنها را به درستی تعیین کنند و سپس رویکرد مناسبی را اتخاذ نمایند.
 

حتما بخوانید : ترفندهای ذهنی که در سخت ترین روزهای زندگی هم کنترل اوضاع را به شما باز می گردانند


سندرم سال جدید

بیشتر مردم در روز سال نو برای این که شروع تازه ای داشته باشند، اهدافی برای خود تعیین می کنند. بر اساس تحقیقی که توسط دانشگاه اسکرانتون (واقع در پنسیلوانیای آمریکا) صورت گرفته، تنها ۸% مردم به اهدافی که در روز سال نو تعیین کرده اند، می رسند. واضح است که ۹۲% دیگر در این راه شکست می خورند. دلیل این است که نمی توان امید به تحقق پیدا کردن هدفی داشت که به درستی تعیین نمی شود. باید به دقت شرایط را بررسی کرد و سپس برنامه ریزی درستی تنظیم کرد. احتمالا به همین دلیل است که ۳۴% مردم، یک ماه بعد از آغاز سال نو از تحقق یافتن اهداف شان نا امید می شوند و پس از ۶ ماه، ۵۴% از مسیر خارج شده و تسلیم ناکامی می گردند.
 

هفت قدم برای بدست آوردن هر هدفی

بدون شک برای دست یابی به اهداف باید به شدت منضبط باشید.این نظم شامل هوشیاری از اعمال و توانایی چیره شدن بر عادت های بدی است که شما را از رسیدن به اهداف تان باز می دارد. منظم بودن به این راحتی بدست نمی آید. باید بی وقفه به اعمال تان توجه داشته باشید و تمام انرژی تان را در رسیدن به هدف بزرگ تر به کار گیرید. سیستمی برای رسیدن به هر آن چه که قلب تان می خواهد وجود دارد و نام آن، تعیین اهداف هوشمندانه و متشکل از ۷ قدم به شرح زیر است:

۱- ویژگی های هدف تان را به دقت تعیین کنید

باید از قابل اندازه گیری بودن هدف تان مطمئن شوید تا بتوانید پیشرفت تان را تحت کنترل داشته باشید و نیز باید تمام جزئیات مسیر رسیدن به آن را مشخص کنید. مثلا این که فقط بگویید می خواهم امسال پولدار شوم درست نیست. مثلا تصمیم می گیرید که طی ۲۴ ماه آینده یک میلیون دلار سرمایه ی خالص داشته باشید؛ از این رو باید ۲۰۰۰۰ دلار ماهانه از طریق یک کسب و کار خدماتی یا هر کار دیگری بدست بیاورید. این هدف خوب است اما باید در جوانب آن ریزتر شوید. زمانی که به ریز یک هدف دقت می کنید در واقع آن را از حالت خیالی به واقعی تبدیل کرده اید. برای این کار باید آن را بنویسید. چه چیزی را می خواهید بدست بیاورید؟ زندگی شما بعد از رسیدن به آن هدف به چه شکل خواهد شد؟ دوستان تان چه کسانی خواهند بود؟ در طول روز چه کارهایی خواهید کرد؟ چه عاداتی خواهید داشت؟ چه ساعتی از خواب بیدار خواهید شد؟ باید هدف و زندگی تان را با جزئیاتش کاملا توصیف کنید. برای مثال اگر هدف شما کم کردن ۲۲ کیلوگرم تا ۱۲ ماه آینده است، اندازه  قفسه ی سینه ی شما چقدر خواهد بود؟ چه لباس هایی خواهید پوشید؟ چه ساعتی به کار خواهید رفت؟ چه غذاهایی را بیشتر و یا کمتر خواهید خورد؟ هرچه بیشتر وارد جزئیات شوید، بهتر است.
 


حتما بخوانید : ۱۹ تفریحی که ثروتمندان جهان پول های خود را صرف آنها می کنند


۲- معنادار بودن اهداف، نکته ی کلیدی فرایند است

قطعا برای اهدافی که معنی خاصی برای شما دارند بیش تر تلاش می کنید تا اهدافی که سطحی باشند. مثلا اگر برای این می خواهید یک میلیون دلار بدست بیاورید که می توان با آن کارهای زیادی کرد، مطمئن باشید موفق نمی شوید.اگر شما بخواهید وزن کم کنید یا پول دار شوید چون همیشه آرزوی این ها را داشتید؛ موفق نمی شوید. باید بدانید که صرف خواستن چیزی بدست نمی آورید مگر اینکه برای شما خیلی با ارزش باشد. از خود بپرسید چرا همیشه این ها را خواسته اید؟ دقایقی را به نوشتن دلایل هدف تان اختصاص دهید. عمیقا فکر کنید. هدف شما باید چیزی باشد که شما حاضرید همه چیز را برای آن قربانی کنید. آن را روی کاغذ بنویسید. این مهم ترین قدم فرایند است.
 

۳- هدفی را انتخاب کنید که دست یافتنی باشند

اهدافی که در طولانی مدت تعیین می کنید خیلی دست یافتنی تر از آن هایی است که سالیانه هستند. مثلا در ۱۰ سال آینده با تلاش زیاد می توانید یک میلیارد دلار بدست آورید اما تعیین این هدف برای سال آینده در حالی که زیر بار بدهی ها خم شده اید، عاقلانه و دست یافتنی نیست. زمانی که اهداف دست یافتنی برای خود تعیین می کنید و آن ها تحقق می یابند؛ گویی سوخت لازم که همان شور و شوق برای ادامه ی مسیر و رسیدن به اهداف بزرگ تر دیگر است را بدست آورده اید. به دنبال اهدافی بگردید که بزرگ هستند اما دست یافتنی. اهداف کوتاه مدتی مثلا ۱۲ ماهه تعیین کنید تا سنگ محکی باشند برای اهداف بزرگ تر. سپس حتما یک برنامه ی مشخص برای رسیدن به آن تدوین کنید.


حتما بخوانید : این کلمات را از دایره لغات خود حذف کنید تا شاد شوید


۴- همرنگ وجودتان باشند

اهداف تان چقدر با عقاید و ارزش های شما تطابق دارند؟ چقدر با شخصیت شما هماهنگ اند؟ آیا کاملا خلاف اخلاقیات شما هستند؟ احتمال دست یابی به هدفی که خلاف عقاید تان باشد، کم است. چگونه می توانید اهداف مطابق با خودتان را انتخاب کنید؟ یک راه این است که هر چه برایتان ارزش دارد را روی کاغذ بیاورید. مثلا اگر صداقت برای شما مهم است و فکر شما این باشد که همه ی پولدارها با دروغ یا فریب پول در می آورند؛ ثروتمند شدن برای شما سخت می شود. عقاید افراد از چیزهایی ساخته می شوند که در مراحل رشد زندگی شان شنیده اند. پول علف خرس نیست، پول بیشتر دردسر بیشتر، همه ی مردها فریبکار و دروغگواند و … مثال هایی از عقایدی هستند که در ذهن مردم گنجانده شده اند و بر رفتار، احساسات و افکارشان تاثیر می گذارد. عقایدتان را به روی کاغذ بنویسید. سپس اهداف تان را مطابق با آن تعیین کنید. با این کار آسان تر به آن چه می خواهید می رسید.
 

۵- مهلت زمانی دهید

چه زمانی می خواهید به این هدف برسید؟ مثلا نگویید می خواهم در آینده یا چند سال آینده پولدار شوم. اگر واقعا می خواهید به هدف تان برسید، تقویم را بردارید و تاریخی برای آن تعیین کنید. روز خاصی را برای هدف تان تعیین کنید. اهدافی دست یافتنی هستند که مشخص و معین باشند. زمانی که تاریخی برای هدف تان مشخص می کنید؛ می توانید آن را به ماه یا هفته ها تقسیم کنید. از این طریق می توانید فرایند پیشرفت تان را در کنترل داشته باشید. برای مثال اگر هدف شما کم کردن ۲۲ کیلوگرم وزن تا ۱ ژوئن سال آینده باشد؛ می توانید به راحتی آن را به ۱٫۸ کیلو در ماه تبدیل کنید. و یا حتی آن را تقسیم به روزهای سال کنید تا ببینید چگونه این هدف دست یافتنی تر خواهد بود. پس برای هدف تان روزی را با دایره بر تقویم رسم کنید و بوسیله ی ساعت تلفن همراه تان یادآوری هایی برای آن تعیین کنید که روزانه، هفتگی یا ماهانه هدف تان را یادآور شوند. سپس هر آن چه در توان دارید را به کار گیرید تا به آن برسید.
 

۶- پیشرفت تان را در طول مسیر ارزیابی کنید

زمانی که اهداف محدودیت زمانی داشته باشند قابل بررسی و ارزیابی نیز خواهند بود. هر چه دقیق تر پیشرفت تان را محاسبه کنید، سریع تر به هدف تان می رسید. برای این کار سیستمی اتخاد کرده و هر روز آن را اجرا کنید. برای مثال زمانی که مبدا یک هواپیما لس آنجلس و مقصد آن نیویورک است، خلبان به خوبی می داند که در هر دقیقه ی مسیر کجا قرار دارد و چه میزان مسیر را گذرانده یا برای او باقی مانده است. او مسیر سفر، سرعت باد و هواپیما و حتی طوفان های احتمالی را نیز با جزئیات می داند. زمانی که مسیر طی شده یا پیش روی تان را ارزیابی کنید، هرگز به عادات بد قدیمی باز نمی گردید. هر روزتان را برنامه ریزی کنید تا در طولانی مدت به اهداف تان دست یابید.


حتما بخوانید : ۷ روش برای اینکه دیگران حس مهم‌ و با ارزش بودن داشته باشند


۷- رویکردتان را بازبینی کنید

اگر پس از ارزیابی پیشرفت تان، متوجه دور شدن از هدف تان شدید، رویکردتان را بازبینی و اصلاح کنید. اگر روزانه پیشرفت تان را چک نکنید ممکن است اشتباهاتی که قبلا نادیده گرفته شده را نبینید و در رسیدن به هدف تان شکست بخورید. زمانی که یک هواپیما با طوفان یا ترافیک هوایی مواجه می شود، می تواند رویکردش را برای رسیدن به هدفش تغییر دهد. او به خوبی می داند که چه اقداماتی برای رفع مشکل باید به کار گیرد تا در زمان مقرر به مقصدش برسد. اهداف ما خیلی به سفر هواپیما شباهت دارند. ما نیز برای رسیدن به اهداف مان باید مقصد را به خوبی مشخص کنیم. سپس به یک نقشه نیاز داریم و اقدامات لازم و اصلاح رویکرد در مسیری که طی می کنیم. به نظر آسان است اما در عمل مشکل می شود.
 
منبع: entrepreneur
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *