0
02143000313

چگونه پس از یک شب بی خوابی روزی خوب و پُر انرژی داشته باشیم؟

۱۵ دروغی که با رسیدن به سی سالگی نباید درباره پس انداز کردن به خود بگویید

اهمیت خواب

هیچ شکی نیست که خواب در زندگی افراد از اهمیت فراوانی برخوردار است. خواب به بدن نیروی تازه می‌بخشد، ذهن را تقویت می‌کند، و اگر به مدت طولانی نخوابید می‌تواند مرگ‌آور باشد. چگونه پس از یک شب بی خوابی و یا کم خوابی روزی خوب و پرانرژی داشته باشیم؟

همه ما اهمیت خواب خوب شبانه را می‌دانیم. کمبود خواب می‌تواند باعث عصبانیت و زودرنجی شود و به خاطر سپردن اطلاعات را برای شما به‌شدت سخت کند. همه‌ اینها خلاقیت شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. یا این حال، همه‌ کارآفرینان که اغلب سرشان بیش‌ازحد شلوغ است می‌دانند خیلی اوقات نمی‌شود کل شب را در کمال آرامش خوابید. چاره‌ای ندارید جز اینکه سعی کنید با استراحت کم روزی پرانرژی داشته باشید. منبع

 

کم خوابی
کم خوابی

خواب کافی

پس از یک شب کم خوابی، با این راهکارها می توانید بیشترین بهره وری را در روز داشته باشید.

بیشتر کسانی که در ادارات و شرکت های خصوصی مشغول به کار هستند باید بین ۸ تا ۹ ساعت به صورت روزانه کار کنند. این مساله در زمانی که شما خواب کافی در شب گذشته نداشته اید، می تواند تا حد زیادی آزار دهنده به نظر برسد زیرا مجبور هستید برای انجام وظایف خود تمرکز کافی داشته باشید. برای این منظور شاید بد نباشد با برخی راهکارهای لازم در این رابطه آشنا شوید تا به واسطه آن ها بتوانید بهترین کارکرد را در طول روز ارائه دهید.

برای آشنائی با این ترفندها در ادامه با سمینارما همراه باشید.

۷:۰۰ صبح: بیدار شدن

وقتی زنگ آلارم را می شنوید آن را روی حالت Snooze (تکرار آلارم در چند دقیقه بعدی) قرار ندهید زیرا دقایق اضافه ای که به این صورت برای خود در نظر می گیرید ممکن است شما را به حالت خواب عمیق فرو برده و باعث شوند که دیر در محل کارتان حاضر شوید.

کم خوابی
کم خوابی

 

۷:۰۵ صبح: قهوه بنوشید

شاید در حالت عادی یک ساعت بعد از بیدار شدن قهوه خود را بنوشید، اما در مواقعی که شب دیر خوابیده اید و صبح کمی ناهشیار هستید، بهتر است پس از بیدار شدن یک فنجان کوچک قهوه تلخ بنوشید.کاملا طبیعی است که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ابتدایی پس از بیدار شدن، کمی بی حال و سست باشید اما به تدریج به حالت عادی باز خواهید گشت.یک کارشناس اختلالات خواب از دانشگاه نیویورک نیز در این رابطه بیان داشته که نوشیدن قهوه موجب هشیاری شما نمی شود اما  محرکی برای بیداری به شمار می رود.

۷:۳۰ صبح: صرف صبحانه

دانه های خوراکی، پروتئین و میوه برای صبحانه میل کنید. خوراکی های شیرین همانند بیسکوئیت و کیک فقط برای زمان کوتاه و حداکثر ۲۰ دقیقه می توانند به شما انرژی بدهند. به همین خاطر لازم است غذاهایی برای صبحانه انتخاب کنید که در تمام طول روز انرژی و تمرکزتان را بالا نگه دارد.

کم خوابی
کم خوابی

۸:۰۰ صبح: آفتاب بگیرید

به گفته محققان قرار گرفتن زیر نور خورشید در ابتدای صبح می تواند به افزایش هوشیاری، بالا آمدن دمای بدن و بازسازی ریتم شبانه روزی بدن کمک شایانی کند. اگر به هر دلیلی قرار نیست بیرون بروید، از تلفن همراه یا تبلت خود کمک بگیرید زیرا نور آبی رنگ نمایشگر این دستگاه ها می تواند باعث بازسازی ریتم عادی بدن شده و تا اندازه کمی نقش نور خورشید را ایفا کند. این مساله موجب می شود تا مغز ترشح ملاتونین، هورمون تنظیم کننده ساعت خواب را قطع کند.

۹:۰۰ صبح: کارهای مهم را در اولویت های نخست قرار دهید

مارک تواین در این رابطه بیان داشته: «در ابتدای صبح یک قورباغه زنده را قورت دهید و پس از آن دیگر هیچ کار سخت تری برایتان وجود نخواهد داشت.» منظور از این عبارت این است که ابتدا کارهایی را انجام دهید که سخت تر هستند و به انرژی و تمرکز بیشتری نیاز دارند. دلیلش هم این است که بین یک تا سه ساعت اولیه پس از بیدار شدن از خواب، انرژی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود دارید و بهتر است که به کارهای دشوار اختصاص داده شوند.

۱۰:۰۰ صبح: یک فنجان دیگر قهوه بنوشید

کافئین می تواند به افزایش تمرکز و هوشیاری شما کمک کند.

قهوه
قهوه

۱۱:۰۰ صبح: زمان قرارهای ملاقات خود را تغییر دهید

بهتر است وقتی در بهترین حالت روحی و جسمی قرار ارید با دیگران معاشرت کرده و ارتباط برقرار کنید. وقتی خواب آلوده باشید کمتر می توانید روی زبان بدن افراد تمرکز کرده و به نکاتی که در پس صحبت هایشان پنهان است، پی ببرید.

۱۲:۰۰ ظهر: خوردن ناهار سبک

همانند صبحانه، بهتر است از غذاهای ناسالم و آماده دوری کرده و به سراغ غذاهای مفید بروید. سعی کنید وعده ناهارتان نیز سبک باشد زیرا در غیر این صورت، احساس سنگینی و خواب آلودگی بیشتری خواهید کرد.

۱۲:۳۰ ظهر: کمی راه بروید

یک روانشناس مشهور به نام «ران فریادمن» در نتیجه تحقیقات خود ثابت کرده که استراحت های کوتاه و هر چند ساعت یک بار، باعث افزایش انرژی شده و کمک می کند تا با داشتن کنترل بهتر روی افکار، تصمیمات و کارهای خود، کارکرد بهتری داشته باشیم. دانشمندان دانشگاه استنفورد نیز اعلام کرده اند که قدم زدن در طول روز می تواند تا ۶۰ درصد خلاقیت آدم ها را افزایش دهد. وقتی در طول روز احساس خستگی دارید، ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید تا از مزیت های چشمگیر آن بهره مند شوید.

پیاده روی
پیاده روی

۱:۰۰ بعدازظهر: نوشیدن قهوه

۶ تا ۸ ساعت پس از بیدار شدن، بسیاری از آدم ها احساس خمودگی و رخوت پیدا می کنند. به همین خاطر بد نیست از گزینه های جانبی برای بازگرداندن انرژی کمک گرفت. مثلا یک فنجان قهوه بنوشید.

۲:۰۰ بعدازظهر: چرت زدن

وقتی شب درست نخوابیده اید بهتر است بعد از ناهار به مدت ۲۰ دقیقه یک چرت کوتاهی بزنید تا بتوانید انرژی لازم برای ادامه کارهای خود را به دست بیاورید.
دانشمندان ثابت کرده اند که خواب نیمروزی می تواند در کاهش احساس عصبانیت و هیجانات لحظه ای و افزایش تحمل نقش مفیدی داشته باشد. هر ۱۰ دقیقه خواب نیمروزی انرژی لازم برای ۲ ساعت کار را به انسان باز می گرداند.

۳:۰۰ بعدازظهر: خوردن یک میان وعده سبک

از آنجا که مغز بیشتر انرژی خود را از گلوکز تامین می کند، صرف غذاها یا خوراکی هایی که مقدار کمی قند دارند همانند پرک سبوس، باعث می شود تا گلوکز وارد جریان خون شده و در نهایت به افزایش قدرت مغز و تمرکز انسان منتهی شود.

میان وعده
میان وعده

۳:۱۵ تا ۵:۳۰ عصر: کارهایی که به فکر و تمرکز نیاز ندارند را انجام دهید

از آن جا که در این ساعات قدرت زیادی برای تمرکزتان باقی نمانده، سعی کنید بیشتر وقت خود را برای انجام کارهایی بگذارید که به تمرکز چندانی نیاز ندارد.

منبع: businessinsider

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *