0
02143000313

کمال گراها را از این ۱۱ نشانه بشناسید

کمال گرایی (perfectionism – پرفکشنیسم) شاید در معنای عام صفتی پسندیده به نظر برسد اما از نظر روانشناسانه، کمال گرایی بی دلیل و بیش از حد یک مشکل و اختلال روانی محسوب می‌شود که نشانه‌هایی همچون استانداردهای سطح بالا، سخت‌گیری، نتیجه‌گرایی و … دارد.

images/Content/life-skill/11-perfectionism-sign.jpg 

کمال گرایی چیست؟

آیا شما کمال گرا هستید؟ آیا شما تشنه یک استاندارد بی‌نقص در شغلتان هستید؟ آیا شما احساس می‌کنید برای هر چیزی باید بی نقص باشید؟ حتی اگر این بی‌نقص بودن به سلامت شما آسیب بزند باز هم آن را می‌پذیرید؟ کمال گرا کسی هستید که هر استانداردی کمتر از بی نقصی را نمی‌پذیرد. در روانشناسی کمال گرایی ویژگی شخصیتی است که اینگونه تعریف می‌شود: تلاش افراد برای عملکردی با استاندارد بسیار بالا به طوری که کاملا بی نقص باشد و با ارزیابی سنگین بر روی خود و دیگران همراه می‌شود. برای یک فرد کمال گرا هر چیزی که کمتر از حد کمال باشد، غیر قابل قبول است.

 

آیا شما کمال گرا هستید؟

 

در این مقاله به ۱۱ نشانه افراد کمال گرا اشاره می‌کنیم که می‌توانید با آن، سطح کما‌ل‌گرایی‌تان را بسنجید.

 

۱- افراد کمال گرا هیچ جایگاهی برای خطا در نظر نمی‌گیرید: زمانی که یک اشتباه ببینید اولین نفری هستید که سریعا به دنبال اصلاح آن خواهید رفت.

 

۲- شما رفتار خاص و منش خاصی دارید که بر اساس آن کار‌ها باید به سرانجام برسند: بسیاری از اوقات افراد به شما توجه نمی‌کنند چرا که روش‌هایی بسیار خاص و ویژه را برای به سرانجام رساندن کارهایتان در نظر می‌گیرید. اگر چیزی از روش شما خارج شد و از استاندارد‌های شما کمی منحرف گشت آن را نخواهید پذیرفت. از این رو، به سختی می‌توانید افراد صحیحی را برای همکاری انتخاب کنید چرا که دیگران فکر می‌کنند کار کردن با شما بسیار مشکل است.

 

۳- شما از روش صفر و صدی استفاده می‌کنید: بدین معنا که یا یک کار کامل و بدون نقص انجام می‌شود و یا اگر در سطحی کمتر از تکامل به سرانجام برسد فایده‌ای ندارد.

 

۴- برای شما همه چیز به نتیجه نهایی بر می‌گردد: برای شما اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در روند یک کار می‌افتد و بهای پرداخت شده برای رسیدن به یک هدف چه بوده است. شما فقط می‌خواهید مطمئن شوید که نتیجه نهایی به دست می‌آید در غیر این صورت احساس عصبانیت می‌کنید. در این صورت باید با ترفندهای کنترل عصبانیت نیز آشنا شوید.

 

۵- به شدت به خودتان سخت می‌گیرید: هرزمانی که اتفاق ناگواری بیفتد به شدت به خودتان سخت می‌گیرید و خودتان را مواخذه می‌کنید. اهمیتی ندارد که مشکل به وجود آمده اشتباه شما بوده و یا یک اتفاق ساده بوده که به شما هم ربطی نداشته است، شما در هر حال خودتان را محکوم می‌کنید و احساس بسیار بدی در مدت طولانی به خودتان خواهید داشت.

 

۶- زمانی که به اهدافتان نمی‌رسید افسرده می‌شوید: زمانی که کار‌ها طبق پیش‌بینیتان جلو نمی‌رود به شدت افسرده می‌شوید. همیشه در ذهنتان این سوال می‌چرخد: اگه نشه چی؟ مهم‌تر از همه شما احساس می‌کنید که اگر چیزی بی نقص به پایان نرسد بی برو برگرد اشتباه شماست.

 

۷- استاندارد‌های سطح بالایی دارید: زمانی که تصمیم می‌گیرید کاری را انجام دهید، اهداف سطح بالا در نظر می‌گیرید. گاهی اوقات این اهداف باعث می‌شود تا شما دچار استرس بی پایان شوید.  شما در این حالت به آب و آتش می‌زنید تا به اهداف مد نظرتان برسید. زمانی که رسیدن به اهدافتان با تأخیر مواجه شد عقب می‌کشید و به این نتیجه می‌رسید که نمی‌توانید به آنان دست یابید.

 

۸- موفقیت برایتان هیچ وقت کافی نیست. هرکاری که انجام می‌دهید، احساس می‌کنید چیزی بالاتر از آن برای بدست آوردن وجود دارد. زمانی که به عنوان مثال X را بدست آورید احساس می‌کنید باید ۲X را بدست آورید و زمانی که ۲X را بدست می‌آورید، می‌خواهید به ۵x برسید.ئفراتر از تمایل به بهتر شدن این است که شما بسیاری از اوقات اگر نتوانید به هدف بالاتری برسید احساس ناراحتی می‌کنید. شما به ندرت در شرایط کنونی احساس رضایت می‌کنید و به دنبال اتفاقات بهتری می‌گردید.

 

۹- کارهایتان را به تعویق می‌اندازید به خیال این که بتوانید زمان درستی را برای آن کار پیدا کنید. شما همیشه به دنبال پیدا کردن زمان صحیح برای کارکردن روی اهدافتان هستید. به عبارت دیگر می‌خواهید زمانی کارتان را آغاز کنید که آماده هستید و می‌توانید بهترین کیفیت و عملکرد خود را به نمایش بگذارید. با این حال این وضعیت آمادگی کامل شاید هیچ موقع به وجود نیاید. دلیل این که می‌گوییم شاید این زمان هیچ وقت به وجود نیاید این است که شما همیشه منتظرید تا یک کار را به سرانجام برسانید.

 

۱۰- همیشه به دنبال یافتن خطا‌هایی هستید که دیگران آن را نمی‌بینند. شاید این موضوع به جزئی نگری بازگردد، در کمال گرایی شما به دنبال اشکالات بسیار ریز می‌گردید. گاهی اوقات این اشکالات حقیقی هستند، اما گاهی نیز توهم به شمار می‌آیند.

 

۱۱- شما معمولا زمان بسیار زیادی را برای به کمال رساندن و بی نقص کردن کار‌ها قرار می‌دهید. کمال برای شما هدف نهایی است. برای شما غیر عادی نیست که از خوابتان، زمان شخصیتان و سلامتیتان برای رساندن سطح کاریتان به بالاترین حد ممکن بزنید.

 

آیا شما خود را انسانی کمال گرا می‌دانید؟ نشانه‌های دیگر کمال گرایی چیست؟ دیدگاه‌های خود را با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.

 

منبع: مجله اینترنتی ستاره ها

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *