0
02143000313

۱۰ عادتی که می‌ تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

با شکل‌گیری عادات مفید، نسخه‌ی کارآمدتری از خود می‌سازید که می‌تواند زمینه‌ی موفقیت شما را فراهم کند. استفاده از قدم‌های کوچک کمک می‌کند که برای ایجاد یک عادت جدید اذیت نشوید و به استمرار آن بهتر کمک کنید. در ادامه با سمینارما همراه باشید تا با ۱۰ عادت مفید آشنا شوید.

بعضی اوقات تصمیم می‌گیریم که تکانی به زندگی خود بدهیم و عادت‌هایی را از آن حذف یا به آن اضافه کنیم. اما به دلایل متعدد، تلاش ما با شکست مواجه می‌شود و همین امر باعث می‌شود که از خود ناامید شویم.

از این رو در ادامه قصد داریم راهکارهایی را معرفی کنیم که بدون احساس فشار، عادت‌های خود را اصلاح کنیم.

 

چرا عادت‌های کوچک تاثیر بهتری دارند؟

برنامه‌ریزی برای یک سال کار خسته‌کننده‌ای به نظر می‌رسد. هر چند که هدف‌گذاری سالانه در ابتدا هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما تب داغی است که زود فروکش می‌کند. در مقابل تنظیم عادت‌های کوچک روش بهتری برای برنامه‌ریزی محسوب می‌شود. چرا که با زمان حال ارتباط بیشتری دارند و عملی شدن آن‌ها ساده‌تر است.

استمرار در انجام عادت‌های ساده می‌تواند در درازمدت به رفتار شما تبدیل شود. با این حال قبل از این که دست به کار شوید، این نکات را مد نظر قرار دهید:

۱. عادات خود را تا حد امکان ساده‌سازی کنید و مرحله به مرحله پیش بروید حتی اگر با هدف اصلی شما فاصله داشته باشند.
۲.مشاهده‌ی هر نتیجه‌ای به گذر زمان نیاز دارد. اراده هم مانند عضلات ماهیچه است که برای شکل گرفتن نیاز به تمرین‌های مداوم دارد. بنابراین انتظار نداشته باشید که بلافاصله عادت‌های جدید در شما نهادینه شوند.
۳. با کارهای ساده آغاز کنید. برای مثال برای انجام حرکات ورزشی از روزی یک شناسوئدی شروع کنید.

در اینجا هم تکنولوژی کار را برای شما ساده‌تر کرده است تا بتوانید رفتارهای مفیدی را به عادت‌های روزمره‌ی خود اضافه کنید:

 

تمرینات منظم ورزشی داشته باشید

تمرین‌های منظم ۷ دقیقه‌ای جزو یکی از محبوب‌ترین کمپین‌های فضای اینترنت است که ویدیوهای آن در یوتیوب هم منتشر شده است. به عنوان شروع یک عادت ساده بد نیست که با این ویدیوها همراه شوید.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد
دو ویژگی خاص این تمرین‌ها این است که به تجهیزات خاصی نیاز ندارند و وقت شما را بیشتر از چند دقیقه نمی‌گیرند.

با نصب اپلیکیشن ۷ دقیقه ورزش نیویورک تایمز روی گوشی یا صفحه‌ی دسکتاپ خود می‌توانید علاوه بر یادگیری نوع درست حرکات، با برخورداری از تایمر رنگی آن مدت زمان کمی را به ورزش اختصاص دهید. چنانچه این برنامه برای شما کاربردی نیست می‌توانید Hundred Push-ups را نصب کنید. این اپلیکیشن یک برنامه‌ی دو ماهه‌ی ورزشی را در نظر گرفته است که به شما کمک می‌کند پس از پایان دو ماه، ۱۰۰ حرکت شنا سوئدی را راحت و بی‌وقفه انجام دهید.

 

برای رمز عبور خود جمله‌ای الهام‌بخش انتخاب کنید

در ظاهر شاید احمقانه به نظر بیاید اما این را بدانید که شما در طول روز چندین بار با رمز عبور خود سر و کار دارید. “موریچیو استرلا” از این شیوه برای غلبه بر مشکلات ناشی از تجربه‌ی طلاق خود استفاده کرد. تکرار جملاتی مثل “او را فراموش کن” یا “دیگر سیگار نکش” توانست برای او منجر به نتیجه شود.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد
پس در مرحله‌ی اول جمله‌ی مثبت خود را طوری انتخاب کنید که رمز عبور امنی محسوب شود و از این رمز عبور برای حساب‌های کاربری مانند فیسبوک و ایمیل استفاده کنید.

 

خود را محدود به فیسبوک نکنید

اکثر افراد در فیسبوک جنبه‌های مثبت زندگی خود را به نمایش می‌گذارند. شاید همین مسئله باعث شود که زندگی خود را با آن‌ها مقایسه کنید و حس نارضایتی به شما دست دهد. از این رو بهتر است سراغ آن دسته از شبکه‌های اجتماعی بروید که محتوای آنها اثر مثبت‌تری بر احساس داشته باشند. در این زمینه شبکه‌ی اجتماعی ردیت (Reddit) انتخاب مناسبی می‌تواند باشد.

 

آب بیشتری در روز بنوشید

با ترک کافئین می‌توانید کارآیی خود را افزایش دهید و بهتر آن است که آب را جایگزین چای و قهوه کنید. اگر خیلی اهل آب نوشیدن نیستید وقت آن رسیده است که این عادت را در خود تقویت کنید. برای نوشیدن آب، زمان‌بندی قرار دهید و آلارم ساعت خود را طوری تنظیم کنید که به شما این موضوع را یادآوری کند. ضمن این که می‌توانید از اپلیکیشن‌های مخصوص این مورد در اندروید یا iOS استفاده کنید.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد


[yt_heading style=”flat-green” align=”right” heading=”h3″ color=”#fff” width=”20″ size=”18″ margin=”20″ ]  مقالات مرتبط [/yt_heading]


به تدریج از خواب زودتر بیدار شوید

طبیعتا زود بیدار شدن از خواب برای بعضی از افراد کار ساده‌ای نیست. از این رو تقویت این عادت باید به آهستگی صورت بگیرد. به همین منظور ساعت خود را طوری تنظیم کنید که هر هفته یک دقیقه زودتر بیدار شوید. برای مثال اگر عادت دارید ساعت ۸ صبح از خواب بیدار شوید هفته‌ی اول ساعت ۷:۵۹ از تختخواب بلند شوید. هفته‌ی دوم آلارم ساعت را روی ۷:۵۸ تنظیم کنید تا در نهایت بعد از دو ماه بتوانید ساعت ۷ بیدار شوید.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

 

هفته‌ای ۲۸ صفحه مطالعه کنید

اکثر افراد دوست دارند که عادت مطالعه را در خود تقویت کنند اما گاهی در بین کارهای روزانه وقت مطالعه را گم می‌کنیم. از این رو شروع این عادت می‌تواند قدم موثری باشد. این عادت به این صورت است که روز شنبه یک صفحه می‌خوانیم، یکشنبه دو صفحه و به ترتیب روزی یک صفحه اضافه می‌کنیم تا این که در روز جمعه ۷ صفحه می‌خوانیم و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. با این برنامه‌ریزی هر روز خود را درگیر مطالعه می‌کنید و آخر هفته که زمان آزاد بیشتری دارید، تعداد صفحات بیشتری را می‌خوانید. استفاده از اپلیکیشن kindle می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

 

نوشتن را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید

اکثر مردم در ذهن خود رمانی برای نوشتن دارند. گاهی اوقات افراد با اشتیاق بالا چند صفحه از آن را شروع به نوشتن می‌کنند اما با مروز زمان این انگیزه در آنها از بین می‌رود. اجازه ندهید که این اتفاق برای شما بیفتد. استفاده از برنامه‌ی رایگان ۷۵۰words می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. ۷۵۰ کلمه به سختی به سه صفحه می‌رسد از این رو عادت سبک و آسانی محسوب می‌شود.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

 

لذت بردن از زندگی را یاد بگیرید

بر خلاف شکایت کردن که کار ساده‌ای است، قدردان بود کار سختی به حساب می‌آید. چرا که در اکثر ما این خصیصه به صورت ذاتی وجود ندارد و باید برای کسب آن تلاش کنیم. عضویت در گروه‌هایی که با این موضوع شکل گرفته‌اند می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

 

به فکر پس‌انداز باشید

پس‌انداز پول عادت بسیار خوبی است که باید همیشه در برنامه‌ریزی سالانه‌ی خود آن را لحاظ کنیم. اما معمولا اسیر خرج‌های بدون فکر می‌شویم. استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص دخل و خرج می‌تواند با نمایش گراف‌ها و نمودارها، چشم‌انداز خوبی از وضعیت خرج کردن ما را نشان ‌دهند.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد

 

نظم را در برنامه‌ی خود قرار دهید

بیش از ۱۸% افراد تصمیم می‌گیرند که هر سال نظم و ترتیب بیشتری در کارهای خود داشته باشند. برای ایجاد نظم از یک حرکت کوچک شروع کنید. برای مثال در وهله‌ی اول صفحه‌ی دسکتاپ خود را مرتب کنید. استفاده از برنامه‌هایی مثل اورنوت (Evernote) یا وان نوت (OneNote)  هم می‌توانند به شما کمک کنند تا به برنامه‌های خود نظم بیشتری ببخشید.

10 عادتی که می تواند زندگی شما را در یک سال تغییر دهد
چه عادات دیگری را برای بهتر شدن زندگی خود پیشنهاد می‌دهید؟
در بخش نظرات برای ما بنویسید .

منبع : makeuseof

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *