0
02143000313

فیس بوک اعتماد به نفس شما را کم می کند یا زیاد ؟

چگونه فیس بوک می تواند به خود باوری و اعتماد به نفس شما کمک کرده یا صدمه بزند؟ این اتفاق برای همه ما می افتد و لازم است آگاهانه به این مسئله توجه کنیم !

فیس بوک و دیگر رسانه های اجتماعی راه های فوق العاده ای هستند که شما را در جریان اتفاقات زندگی دوستان و خانواده تان قرار می دهند.

اما آیا تا به حال با خود فکر کردید که وقت گذراندن در شبکه های اجتماعی چطور می تواند روی شما اثر بگذارد؟ نتایج تحقیقات امریکا و انگلیس نشان می دهد که بعضی از افراد –حتی شاید شما- هر چه بیشتر در فیس بوک باشند احساسات منفی بیشتر و تصویر بدتری از بدنشان دارند !

تیم تحقیق به این باور رسیده اند که زمانی که در فیس بوک سپری می شود – به طور میانگین نزدیک یک ساعت و نیم در روز – باعث می شود افراد به خصوص دختران جوان خود را با دیگران مقایسه کنند که در نتیجه منتهی به داشتن حس بدی نسبت به بدن خودشان می شود. همچنین برای خانوم هایی که نگران افزایش وزن خود هستند بودن هر چه بیشتر در فیس بوک توجه شان را به ظاهر فیزیکی مثل هیکل اندازه ولباس تشدید می کند.

پس اگر می خواهید حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید باید دور همه رسانه های اجتماعی خط بکشید ؟ قطعا اینطور نیست. حقیقت این است که اینترنت می تواند یک راه خارق العاده برای تقویت دریافت حمایت های اجتماعی مفید برای افزایش خود باوری باشد اما آنچه اهمیت دارد نحوه درست دریافت این حمایت های اجتماعی ست.

همان طور که شما خودتان را با بیکن سرشار از نیترات و سوسیس کالباس و هات داگ خفه نمی کنید یا اگر این کار را کردید با یک روز نوشیدن آب میوه های های سبز وخوردن سبزیجات سم زدایی می کنید باید حواستان به مصرف رسانه های اجتماعیتان ( آنچه از این طریق وارد ذهن و مغزتان می شود ) باشید. تصور کنید که رژیم دیجیتالی شما هم پادزهر خاص خودش را داشته باشد. روی قسمت های خوب تمرکز و اثرات منفی را محدود کنید.

در اینجا به ۴ مورد می پردازیم که هر چقدر زیاد تر به آن توجه کنید باز هم کافی نیست :

 

پشتیبانی

گفته می شود که داشتن یک گروه دوست پشتیبان عامل اصلی کاهش افسردگی و افزایش خود باوری است.

 

همدلی

برقراری یک مکالمه معنادار آنلاین با خانوم هایی که مثل شما با احساس ناامنی مواجه اند و شکل و قیافه ی خود را مورد تردید قرار می دهند می تواند ابزار خوبی برای رسیدن به احساس اطمینان و تکامل باشد.

 

مدل هایی با نقش مثبت

دوستان خیلی بیشتر از آنچه که متوجه هستند روی یکدیگر می توانند تاثیر بگذارند. برای مثال مطالعه ای که در مجله پزشکی نیو انگلند در سال ۲۰۰۷ منتشر شد به این نتیجه رسید که احتمال چاق شدن افراد ۵۷ در صد بیشتر می شود اگر دوست چاقی داشته باشند. با دوستانی در ارتباط باشید که ذهنیتی مشابه (هم فکر) و عادات و اهداف سالمی داشته باشند تا در راستای رسیدن به اهدافتان کمکتان کنند.

 

انگیزه

یک زندگی سالم تصویر بدنی سالمی را ترویج می دهد. پست های کسانی را در فیس بوک دنبال کنید که حاوی پیامهای مثبتی اند ، لبخند به لبان شما می آورند و به شما انگیزه می دهند که به خوبی بخورید ورزش کنید بخندید و استراحت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *