0
02143000313

چگونه از فکر بیش از حد جلوگیری کنیم؟

۱

بپذیرید که فکر و خیال هایی که دارید بی مورد هستند. همانطور که به غذاخوردن برای زنده ماندن نیاز داریم، به فکر کردن نیز نیاز داریم، لذا گاهی تشخیص اینکه فکرهای شما بی مورد هستند، کمی برایتان دشوار می شود. معیارهای چندی برای تشخیص وجود دارند که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

– آیا بارها و بارها فکرتان درگیر یک موضوع مشابه شده است؟ آیا با فکر کردن در مورد آن موضوع راه به جایی نبرده و راه حلی به ذهنتان نرسیده است؟
– آیا موضوعی خاص را از زوایای بسیاری مورد تحلیل قرار داده اید؟ آیا فکر کردن زیاد به همان موضوع، نتیجه ای معکوس را برای شما ایجاد کرده و نتوانستید آن مشکل را حل و یا مدیریت کنید؟
– آیا تمام دوستان نزدیکی که می توانند در مورد موضوعی به شما کمک کنند را در ذهن خود به صف کردید؟ آیا از آنها کمک خواسته اید؟
– آیا تمام دوستان شما به شما می گویند که فکر و خیالی که دارید بی مورد است؟ آیا دوستانتان شما را به خاطر افکار بی مورد و پوچی که دارید، دست انداخته اند؟

 

 ۲

به راه های ممکن برای رهایی از این افکار فکر کنید. حال که قبول کردید این افکار بی مورد هستند، باید در رهایی از آن ها قدمی بردارید. مطمئننا باید در این راه آزمون و خطا کنید، اما نتیجه برایتان بسیار با ارزش خواهد بود. بعضی از این راه ها عبارتند از:
– تفکر کنید. اگر فکر می کنید که نمی دانید چگونه این افکار را از خود دور کنید، می بایست با تفکر آن را فرا بگیرید و با تأمل آنها را از خود دور کنید. تصور کنید که تفکر همانند تنفس باشد. شما هر روز نفس می کشید، بدون اینکه خودتان متوجه شوید. اما اگر بخواهید روی تنفس خود کنترل داشته باشید، می توانید نفس خود را در سینه حبس کنید. با تفکر شما می توانید بیاموزید که چگونه افکار بی مورد را از خود دور کنید.
– ورزش کنید. دویدن و یا پیاده روی روزانه می تواند ذهن شما را باز کند و از این طریق، با تمرکز بر بدن خود، می توانید افکار بی مورد را از خود دور کنید. ورزش هایی چون یوگا و والیبال ساحلی می تواند به تمرکز شما کمک کند.
– نظرات خود را با صدای بلند و رسا بیان کنید. این نظرات را حتی اگر برای خودتان بازگو می کنید، سعی کنید آنها را بلند و رسا بیان کنید تا نظر و عقیده واقعی خودتان را مشخص کرده باشید.
– از دیگران مشورت بگیرید. همیشه نظرات دیگران می تواند در تصمیم گیری درست به شما کمک کند.

۳

افکار خود را دسته بندی کنید. زمانی که افکار بی مورد را از خود دور کردید، افکار باقی مانده خود را سامان دهید. دسته بندی افکار شما را در تصمیم گیری بهتر، تشخیص اولویت ها و حس رهایی از افکار مزاحم، یاری می رساند. برخی از راه های دسته بندی افکار از این قرار است:
– فهرستی از موضوعات آزاردهنده ای که همیشه در ذهنتان هستند را بنویسید. ابتدا مشکل را تعریف کنید، سپس نظر خود را درباره آن بنویسید و سرانجام بدی ها و خوبی های هر راه حلی که در مورد آن به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. اینکه مشکلات را در پیش خود ببینید، خود به افکار بی مورد پایان خواهد داد. نوشتن را تا جایی ادامه دهید که دیگر ذهنتان از آن مسئله خالی شده باشد. هیچگاه از نوشتن مایوس نشوید و به راه حل هایی که دارید فکر کنید. اگر دو و یا چند راه حل مشابه داشته اید و تفکر بیشتر مشکلی را حل نکرد، به ابزاری موثرتر نیاز دارید.
– مشکلات خود را هر روز به صورت خاطره و با تمام جزییات بنویسید و به روی بخشی خاص از آن تمرکز نکنید. آخر هر هفته نگاهی به یادداشت های خود بیاندازید و ببینید که کدام مشکل بیشتر شما را آزار داده است و ابتدا آنها را حل کنید.
– فهرستی از برنامه های روزانه خود تهیه کنید. کارهای روزانه خود را که تصمیم دارید انجام دهید، یادداشت کنید. با این کار شما به جای اینکه بنشینید و در طول روز افکار بی مورد خود را مرور کنید، خواهید دید که کارهای مهم تری نیز برای انجام دارید.

۴

وارد عمل شوید. حال که ذهن خود را به کار بردید و به افکار خود گوش کردید و راه حلی تعیین کرده اید، وقت آن رسید که دست به کار شوید. چند روش مهم برای عمل کردن عبارتند از:
– با دیگران معاشرت کنید. گپ و گفت با دوستان و آشنایان به شما کمک خواهد کرد تا کمتر افکار بی مورد داشته باشید.
– به گروهی اجتماعی،فرهنگی و یا هر نوع فعالیت تازه ای که دوست دارید، بپیوندید. در این صورت شما فعالیتی گروهی را انجام خواهید داد و روحیه ای سرزنده خواهید داشت.
– مطالعه داشته باشید. توجه به افکار و نظریات دیگران نیز می تواند به شما در ترک افکار بی مورد کمک کند و به شما دید عمیق تری خواهد بخشید. خواندن حسب و حال افراد و مشاهیر بزرگ، در این مورد بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود.

۵

در لحظه زندگی کنید. حال که مرحله تفکر را گذرانده اید و وارد عمل شده اید، توجه خود را به لحظه ای که در آن حضور دارید بدهید. با این کار ذهن شما در تصمیم گیری های بهتر شما را یاری خواهد رساند و دیگر ناراحت مسائلی که رخ داده و دیگر چاره ای در مورد آن ها ندارید، نخواهید بود. به چند روش برای نحوه زندگی در لحظه، توجه بفرمایید:
– هر روز حداقل پنج مورد از کارهای خوب و مفیدی را که انجام داده اید و با انجام آن ها از شما تشکر و قدردانی به عمل آمده، یادداشت کنید. اینگونه دیگر به جای توجه بیش از اندازه به افکار بی مورد، به افراد مختلف و کارهایی که باید انجام دهید فکر خواهید کرد.
– مقداری از روز را صرف تماشای منظره ای دلپذیر کنید. از این طریق شما به جهان پیرامون خود عشق می ورزید و امید به زندگی در شما بیشتر خواهد شد.
– به قطعه ای موسیقی گوش فرا دهید تا این موسیقی دلنشین جای افکار داخل مغزتان را بگیرد.

نکات و هشدارها

هیچگاه در افکار خود، خود را ضعیف و کوچک تصور نکنید. اتفاقاتی که باب میل تان نبوده را با پاسخ به آن ها و تصمیم به حل آن ها، فراموش کنید. با خود زمزمه کنید: “تموم شده رفته. نباید دیگه بهش فکر کنم. از این به بعد باید زندگیمو درست بسازم”. امید به زندگی در این جمله، باید مورد توجه قرار گیرد. شاید خودتان هم از فشاری که در آن زمان داشتید و یا از آن موضوع حرص می خوردید، دیگر خنده تان بگیرد.
تفکر عملی است که می تواند شما را خوشحال و یا ناراحت کند. تفکر را تنها در مورد افکاری داشته باشید که باعث خوشحالی شما شود تا بتوانید از این طریق به آن چیزی که از خود می خواهید نزدیکتر شوید.
وقتی که دیگر از فکر کردن سرشار شدید، صبر کنید، آرامش خود را بیابید و تحلیل کنید، قبل از اینکه تحلیل روید.
از اینکه درست تفکر می کنید خوشحال باشید. لازم نیست شخص دیگری از خود بسازید، تنها کافی است که افکار خود را مدیریت کنید.
حمام در وان پر از آب و روشن کردن شمع در اطراف آن، به آرام شدن شما کمک خواهد کرد.
مغز خود را در انتقال اطلاعات به دیگر افراد به کار ببرید. با کاهش ترشح آدرنالین و تغییرات هورمونی، مغز شما عملکرد بهتری خواهد داشت. لذا از افکار منفی و استرس دوری کنید.
با دوستان خود، کودکان و یا حیوانات بازی کنید. خنده و سرگرمی ذهن شما را شاداب خواهد کرد و در می یابید که این افکار آن چنان که فکر می کردید اهمیت ندارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *