0
02143000313

اگر برای خود و دیگران اهمیت قائلید، مراقب کلماتی که بر زبان می آورید باشید

خیلی از ما در میان اطرافیان خود کسانی را می شناسیم که هرچه می خواهند می گویند؛ بدون آنکه به عواقب حرف هایشان فکر کنند. یا کسانی که به یکباره نسبت به حرف یا موضوعی واکنش نشان می دهند و فوراً دست به دامان اتهام زدن به دیگران می شوند. آسیب ناشی از این نوع رفتار می تواند تا حدی عمیق باشد که تا ابد بر رابطه ی آن فرد با دیگران سایه بیافکند.

این موضوع در دنیای کسب و کار نیز می تواند تأثیری منفی بر زندگی شغلی و شخصی افراد داشته باشد.

جدای از دیگران، اگر به تعبیری خوش شانس باشید، ممکن است بتوانید این رفتار را در خودتان نیز تشخیص دهید. چه در محل کار، چه در میان دوستان یا هر جمع دیگری، خیلی ها پیدا می شوند که بدون فکر لب به سخن گفتن باز می کنند. خیلی ها هستند که به یکباره کنترل خود را از دست می دهند و لحظه ای به تبعاتی که گفته هایشان ممکن است برایشان به بار بیاورد فکر نمی کنند. در اکثریت قریب به اتفاق این موارد، حداقل یک نفر آسیب می بیند و ممکن است شخص خطاکار، بعداً از گفته های خود پشیمان شود. اما برای آسیبی که وارد شده، کاری نمی توان کرد.

زبان برای رهبران دنیای کسب و کار چقدر اهمیت دارد؟

رهبران باید به شدت مراقب واژه هایی که به کار می برند باشند؛ حتی می توان کلمات را دلیل اصلی شکست یا پیروزی رهبر یک کسب و کار دانست. البته ممکن است برخی در این میان، بدون توجه به گفته های خود به درجه ای از موفقیت برسند، اما رهبران بزرگ، با آگاهی از قدرت چشمگیر کلمات، به طور قطع سخنوران قهاری نیز هستند. بسیاری از جملات رهبران کسب و کار به همین دلیل ماندگار شده اند.

ممکن است گفته های یک مدیر در نگاه اول بدون تبعات به نظر برسند. اما هیچگاه نمی توان این موضوع را صحیح دانست. کلمات می توانند سازنده یا مخرب باشند؛ می توانند انگیزه بدهند یا دلسرد کننده باشند. همه ی ما در زندگی شخصی و شغلی خود به واسطه ی ادبیاتی که به کار می گیریم روابط خود را می سازیم. به بیان ساده، زبان قدرتی عظیم و غیر قابل انکار دارد که می تواند تغییر ایجاد کند؛ چه مثبت و چه منفی.
بنابراین شاید بهتر باشد به گونه ای صحبت کنیم که گویی هر جمله ای که به زبان می آوریم، آخرین جمله ی ماست. حتی گاهی اوقات بهترین کار سکوت است. همیشه توصیه می شود که اگر سخن خوبی نمی توانید بر زبان بیاورید، همان بهتر که سکوت کنید.


[yt_heading style=”flat-green” align=”right” heading=”h3″ color=”#fff” width=”20″ size=”18″ margin=”20″ ] مقالات مفيد [/yt_heading]


موقعیت مدیران و رهبران یک کسب و کار در این میان، از زندگی شخصی فرد بسیار فرا تر می رود و بنا بر ماهیت موقعیتی که در ان قرار دارند، بر زندگی عده ی بیشتری تأثیرگذار خواهد بود. یک انتقاد غیر سازنده می تواند کل روز یک نفر را از بین ببرد. ادامه دادن این روند در طولانی مدت می تواند زندگی شغلی و شخصی وی را برای همیشه تحت الشعاع قرار دهد.

البته همین شرایط بر نظرات سازنده و مثبت نیز حاکم است. یک سخن مثبت و سازنده می تواند برای بالا بردن مشارکت کارمندان، ایجاد فرهنگی سالم تر در میان اعضای تیم، و تغییر زندگی یک انسان کافی باشد.

نحوه ی بیان، نگرش و لحن کلام شما، آینه ی تمام نمای شخصیت شماست و بر تمام اطرافیان شما اثرگذار است. کلماتی که به کار می برید می توانند در جهت موفقیت یا شکست شما عمل کنند؛ چه در زندگی شغلی و چه در زندگی شخصی. بنابراین هر گاه احساس کردید بدون فکر ممکن است حرفی بر زبان بیاورید، بلافاصله اندکی درنگ کنید و به تبعات آن خوب بیاندیشید. اطمینان داشته باشید همین یک عادت می تواند تفاوت زیادی در زندگی تان به وجود بیاورد.

 

نظر شما در مورد اين مقاله چیست؟ آیا با نکات این نوشته موافقید؟

پیشنهادات و انتقادات خودتون رو در بخش نظرات بنویسید.

[yt_heading style=”flat-green” align=”right” heading=”h3″ color=”#ffffff” width=”25″ size=”16″ margin=”20″ ] منبع : entrepreneur [/yt_heading]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *