0
02143000313

۸ درس موفقیت از ثروتمندترین شخص روی زمین

دیدگاه و روش فکری خاص بزوس، آمازون را همچنان در حال تکامل و بازنویسی قوانین کسب و کار حفظ کرده است.

جف بزوس مولتی بیلیونر خودساخته ایست که کتابفروشی آنلاینی را تاسیس و آن را تبدیل به بزرگترین فروشگاه تک فروشی و خرده فروشی تمام دوران ها ساخت.

داستان موفقیت وی از سال ۱۹۹۴ آغاز شد، وقتی amazon.com را در گاراژ خانه اش تاسیس کرد. این آغاز عصر دیجیتال بود و بزوس مردی بود که با دیدگاه خاص خود آن را شروع کرد. او از آغاز می دانست که فروشگاه آنلاین وی روی چیزی بیش از کتاب متمرکز خواهد شد. بنابراین، برنامه ای ریخت تا امپراطوری  فروش آنلاینش که همه چیز و هرچیزی را با هر قیمتی می فروخت آغاز کند، و در عمل می توانست فقط طی چند روز محصول را به دست مشتری برساند.

Amazon.com دنیای فروش آنلاین را برای همیشه تغییر داده و اساسا روش خرید بسیاری از مردم را متحول ساخته است. در همین راه، بزوس تبدیل به ثروتمندترین شخص دنیا شده که حدود ۱۰۸ بیلیون دلار سرمایه دارد.

چه چیزی پشت پرده ی راز موفقیت جهانی بزوس است؟

اگر آرزوی ساخت یک ابر شرکت را دارید، در اینجا ۸ درس مهم وجود دارد که می توانید درمورد کسب موفقیت از ثروتمندترین شخص روی زمین بیاموزید.

 

 

پذیرش فلسفه “روز اول”

بزوس در اولین روزهای آمازون با مفهوم “روز اول” وارد عمل شد. این مفهوم به این معنی‌ است که آمازون همیشه تلاش خواهد کرد که ذهنیت استارتاپی خود را حفظ کند- وهمیشه مقابل رضایت کاذبی قرار بگیرد که به دنبال موفقیت به وجود می آید. بزوس “روز دوم” را به عنوان حالت سکون معرفی می کند، که به دنبال آن بی تفاوتی و در نتیجه سقوط و مرگ به بار می آید. بنابراین، او می خواهد شرکت همیشه  در “روز اول” باقی بماند. بزوس در نامه ی ۱۹۹۷ خود به سهامداران در مورد مفهوم روز اول توضیح داد. با لیست کردن تمام ارقام آن سال شرکت شروع کرد، مانند سرویس دهی به ۱/۵  میلیون مشتری (آمازون اکنون به ۳۱۰ میلیون مشتری فعال سرویس می دهد)، و درآمدی بالغ بر ۱۴۷/۸  میلیون دلار (که در سال ۲۰۱۷ درامدی بالغ بر ۱۷۸ بیلیون دلار را اعلام کرد). او تا جایی سخنانش را ادامه داد که چطور شرکت باید دنبال فرصت هایی برای تکامل بازار رقابتی باشد.

این فلسفه ی ترکیب چشم انداز با عمل و قدمهای شمرده و شجاعانه، تبدیل به راهنمایی بزرگ برای این شرکت شده است.

 

 

مشتری-مداری

از آغاز بزوس غرق در نوآوری بر اساس نیازها و خواست های مشتری بوده است. او به تمرکز روی مشتری اعتقاد دارد، نه رقیبان. وقت خود را روی اینکه باید بهتر از رقیبان عمل کنید تلف نکنید! بجای آن جلوتر از بازار پیش بروید. راهی بیابید که مشتریانتان را به هیجان آورده و درنتیجه درخواست بیشتری داشته باشید .

بزوس در سال ۲۰۱۷ در نامه اش به سهامداران آمازون نوشت: “چیزی که درمورد مشتری ها دوست دارم این است که ذاتا ناراضی هستند.”، “انتظاراتشان هیچ وقت ثابت نمی ماند- همیشه بیشتر می شود. این نتیجه طبیعت بشر است.” شما نمی توانید بخاطر دستاوردهای قبلیتان آرام بمانید، مشتریان هیچ وقت راضی نمی مانند.

شما باید بازارتان و اینکه مشتریانتان چه می خواهند را خوب بشناسید. اگر چیزی که مشتریانتان می خواهند را به آنها دهید، باز به پیش شما خواهند آمد. بزوس این را تنها راه نجات و رشد در بازاری همیشه در حال تحول دید که این به عنوان مهمترین عامل پیشرفت آمازون شناخته شده است.

 

 

 

نظر شما نسبت به کسب و کارتان در ۸۰ سالگی

در دنیای سریع و خشن کسب و کار، سخت است بدانیم کدام فرصت ها درست هستند و کدام ها باید رها شوند. چطور تشخیص می دهید کدام راه را بروید؟

این شرایطی بود که بزوس وقتی می خواست فروش آنلاین خود را شروع کند با آن مواجه شد. او از قبل کاری عالی داشت و در یک صندوق سرمایه گذاری کار می کرد، اما متوجه این شد که اینترنت چقدر سریع توسعه می یابد و می دانست که چقدر ایده اش برای فروش آنلاین بالقوه بود. اما چطور از یک شغل ثابت با درآمدی خوب به یک استارتاپ تغییر شغل داد؟ او خود را بعد از ۸۰ سال فعالیت تصور کرد، اگر این شانس را امتحان نمی کرد در این سن پشیمان می شد؟ جواب بی شک بله بود.

“در اکثر موارد، پشیمانی هایمان بخاطر حذفیاتمان است.” او می دانست که همیشه به خود افتخار خواهد کرد که این کار را امتحان کرده، حتی اگر شکست بخورد.

 

 

 

ساخت بهترین تیم کسب و کار

موفقیت کسب و کار شما عمدتا به کسانی بستگی دارد که استخدام می کنید، در واقع کسانیکه برای ساخت آن کمک کنند. بزوس ساخت تیم را خیلی جدی گرفت. فلسفه ی او آوردن افراد مناسب در تیم کاری، و سپس دادن سهمی از موفقیت شرکت به آنهاست، و این انگیزه ای می شود برای دیدن موفقیت شرکت. آمازون حتی به کارمندانی که قصد ندارد دیگر در آنجا کار کنند تا ۵۰۰۰ دلار پیشنهاد می دهد تا شرکت را ترک کنند. این به شرکت کمک می کند تا کارمندان بی انگیزه و بدخلق را از شرکت بیرون بی اندازد، و بنابراین پول بیشتری را در بلند مدت صرفه جویی کرده باشد. سپس کارمندانی که باقی می مانند بیشتر و بهتر وظایفشان را انجام خواهند داد.

 

 

 

بی پروایی و نوآوری در جای مناسب

بزوس اعلام کرده است که هدف آمازون مشتری مدارترین شرکت روی زمین شدن است. پس هر کاریکه در این شرکت اتفاق می افتد در راستای همین هدف است.

بزوس در هر قدم از ساخت فروشگاه آنلاین خود ویژگی ها و عملکردهایی را اضافه کرده که در ابتدا ضمانت نشده به نظر می آمدند، اما برای مشتری مفید بوده اند. به این دلیل است که آمازون پیوسته روی بهینه سازی سیستم های لجستیک و تحویل دهی خود کار می کند تا سرویس هایش را به بهترین و کارآمدترین نحو ممکن بهبود ببخشد. آمازون منابع بسیاری را برای توسعه ی زیرساخت به کار برده است. این سرمایه گذاری ها انجام شده تا اکنون این شرکت عنوان بزرگترین خرده فروش جهان را به خود اختصاص داده باشد. بزوس به طور پیوسته خواهان جهش هایی بوده است که در کوتاه مدت احتمالا باعث از دست رفتن پول شوند، اما به شرکت کمک می کنند تا به اهداف آتی رسیده و علاوه بر این بازار آن را بهبود ببخشند.

 

 

 

 

صرفه جویی و کارآمدی: بازگشت سود شرکت به خود آن

صرفه جویی یکی از اصول اساسی آمازون است. قیمت مناسب، کارآمدی، و قابلیت رقابتی بسیار برای آمازون بیلیون ها دلار درآمد آفریده است. بزوس در تمامی سطوح شرکت از رهبری گرفته تا پایین ترین سطح آن، تمرکز دقیقی بر حفظ بهره وری و تضمین پایداری داشته است. وبسایت اصلی این شرکت، صرفه جویی را به عنوان اصل مرکزی برمی شمارد، به عنوان مثال اینگونه می نویسد: “انجام بیشترین کار با کمترین فعالیت. محدودیت ها باعث پرورش کاردانی، کارمدی و ابتکار می شوند.”

اما حرف او به این معنی نیست که پول خرج نمی کند. بلکه منابع را صرف کارهایی خواهد کرد که برای مشتری مهمند. بزوس اینگونه به آن می نگرد که کاهش هزینه های غیر ضروری از جمله هزینه های کارمندان، منجر به کاهش قیمت و هزینه مشتری می شود.

حتی با این تمرکز روی صرفه جویی، آمازون تفاوت های منفعتی بسیار کمی را مشاهده کرده است. در حالی که ارزش بازار سهام آن به تازگی ۹۰۰ میلیارد دلار بوده است، طی دو دهه فعالیت تحت عنوان یک شرکت سهامی عام، آمازون سودی بالغ بر ۵/۷ میلیارد دلار بدست آورده است، فقط به این دلیل که آمازون به طور پیوسته سود خود را در ساخت کسب و کارو افزایش سهم بازار مجددا سرمایه گذاری می کند. به طور خلاصه، او ترجیح می دهد مشتری مدار باشد تا سود نقدی کسب کند.

 

 

 

 

ریسک کردن شکست برای کسب موفقیت

یکی از استراتژی های موفقیت بزوس، رویکرد شکست اوست. بزوس درحالیکه می داند به هر حال برخی پروژه ها با شکست مواجه می شوند، اعتقاد به تست تعداد زیادی ایده دارد. مدام بر نیاز به انجام ریسک های حساب شده تاکید داشته و اعتقاد دارد که بدون انجام این جهش، هیچ وقت متوجه نخواهید شد که چه چیزی کار خواهد کرد و چه چیزی کار نخواهد کرد. درواقع، پذیرش امکان شکست، به او کمک کرد تا کسب و کار خود را در مکان نخست جهان قرار دهد.

هنگامیکه بزوس آمازون را آغاز کرد، به خود فقط ۳۰ درصد شانس موفقیت می داد. او در کتاب یک کلیک: جف بزوس و ظهور آمازون می گوید: “در حقیقت انتظار شکست انتظاری روشن فکرانه است.” بزوس کسب و کار خود را با ریسک و پذیرش این حقیقت که گاهی انجام کارهای بسیار به معنی از دست دادن سرمایه برای درس گرفتن است آغاز کرد. بزوس به شوخی می گوید بدست آوردن “بیلیون ها دلار از شکست”.

اما در بلند مدت تمام آن آزمایشات نتیجه داده اند که در پایان، فقط تعداد کمی موفقیت به کل آن شکست ها می ارزد.

 

 

 

 

نگاهی به آینده و فرای آن برای همیشه

بزوس همیشه در مورد آمازون روی تفکر و استراتژی بلند مدت متمرکز بوده است. همچنین امیدوار است که دیگران را به تفکر فرای اینجا و اکنون سوق دهد. این اصل در پروژه های دیگری که انجام می دهد نیز صدق می کند. در سال ۲۰۰۰Blue Origin ، شرکت تولید کننده هوافضا و پرواز فضایی، را تاسیس کرد. شرکتی که در حال توسعه تکنولوژی پروازهای فضایی با قیمت مناسب برای قشر متوسط جامعه می باشد. زندگی دایمی در فضا یکی از اهداف بلند مدت اوست. او همچنین در Long Now فعالیت می کند که در حال ساخت ساعتی است که زمان را برای ۱۰۰۰۰ ساعت نگه می دارد. این تکنولوژی برای تفکر بلند مدت طراحی شده است. همانطور که بزوس در وبسایت clock می نویسد: “بشر اکنون به اندازه ای پیشرفت کرده که نه تنها می تواند عجایب خارق العاده به وجود بیاورد، بلکه در کنار آن می تواند مشکلات مدنی نیز به وجود آورد که اکنون نیاز به تفکر بلند مدت اهمیت پیدا می کند.”

تمرکز به آینده و انتخاب اهداف و آرزوهای دور از دسترس، نگرش و بینش خاص بزوس را پرورانده است. توانایی آمازون برای حفظ تکامل و بازنویسی قوانین، انعکاس مستقیمی از آن است. برای بزوس این سفر هرگز پایان نمی یابد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *