0
02143000313

کلیپ انگیزشی تغییر ذهن

ما چگونه دنیا را می نگریم؟ آیا نگرش همه ما نسبت به دنیا یکسان است؟ آیا سیمای دنیایی که من می نگرم با چهره دنیای نشسته بر نگاه شما یکی است؟ نگرش هر یک از ما نسبت به جهان آفرینش و رویدادهای گوناگون آن مبتنی بر تجارب عملی، شنیده ها و خوانده های ماست. رویدادهایی  را که دیده ایم و اتفاقاتی را که مشاهده کرده ایم، هر یک به مثابه سنگی سنگین و آجری نمادین بنای جهان بینی ما را تشکیل می دهد.

انیشتین می‌گفت:
“آنچه در مغزتان می‌گذرد، جهانتان را می‌آفریند.”

استفان کاوی (از سرشناس‌ترین چهره‌های علم موفقیت) احتمالا با الهام از همین حرف انیشتین است که می‌گوید:

“اگر می‌خواهید در زندگی و روابط شخصی‌تان تغییرات جزیی به وجود آورید، به گرایش‌ها و رفتارتان توجه کنید؛ اما اگر دلتان می‌خواهد قدم‌های کوانتومی بردارید و تغییرات اساسی در زندگی‌تان ایجاد کنید، باید نگرش‌ها و برداشت‌هایتان را عوض کنید.”

او حرف‌هایش را با یک مثال خوب و واقعی، ملموس‌تر می‌کند. صبح یک روز تعطیل در نیویورک سوار اتوبوس شدم. تقریبا یک سوم اتوبوس پر شده بود. بیشتر مردم آرام نشسته بودند یا سرشان به چیزی گرم بود و در مجموع فضایی سرشار از آرامش و سکوتی دلپذیر برقرار بود. تا این که مرد میان سالی با بچه‌هایش سوار اتوبوس شد و بلافاصله فضای اتوبوس تغییر کرد. بچه‌هایش داد و بیداد راه انداختند و مدام به طرف همدیگر چیز پرتاب می‌کردند. یکی از بچه‌ها با صدای بلند گریه می‌کرد و یکی دیگر روزنامه را از دست این و آن می‌کشید و خلاصه اعصاب همه مان توی اتوبوس خرد شده بود. اما پدر آن بچه‌ها که دقیقا در صندلی جلویی من نشسته بود، اصلا به روی خودش نمی‌آورد و غرق در افکار خودش بود. بالاخره صبرم لبریز شد و زبان به اعتراض باز کردم که:

آقای محترم! بچه‌هایتان واقعا دارند همه را آزار می‌دهند. شما نمی‌خواهید جلویشان را بگیرید؟
مرد که انگار تازه متوجه شده بود چه اتفاقی دارد می‌افتد، کمی خودش را روی صندلی جابه‌جا کرد و گفت:
بله، حق با شماست. واقعا متاسفم. راستش ما داریم از بیمارستانی بر می‌گردیم که همسرم، مادر همین بچه‌ها نیم ساعت پیش در آن جا مرده است. من واقعا گیجم و نمی‌دانم باید به این بچه‌ها چه بگویم. نمی‌دانم که خودم باید چه کار کنم و …
و بغضش ترکید و اشکش سرازیر شد.”

استفان کاوی
استفان کاوی

استفان کاوی بلافاصله پس از نقل این خاطره می پرسد:
صادقانه بگویید آیا اکنون این وضعیت را به طور متفاوتی نمی‌بینید؟ چرا این طور است؟ آیا دلیلی به جز این دارد که نگرش شما نسبت به آن مرد عوض شده است؟

و خودش ادامه می‌دهد که:
راستش من خودم هم بلافاصله نگرشم عوض شد و دلسوزانه به آن مرد گفتم:
واقعا مرا ببخشید. نمی‌دانستم. آیا کمکی از دست من ساخته است؟ و….

اگرچه تا همین چند لحظه پیش ناراحت بودم که این مرد چطور می‌تواند تا این اندازه بی‌ملاحظه باشد، اما ناگهان با تغییر نگرشم همه چیز عوض شد و من از صمیم قلب می‌خواستم که هر کمکی از دستم ساخته است، انجام بدهم. حقیقت این است که به محض تغییر برداشت، همه چیز ناگهان عوض می‌شود. کلید یا راه حل هر مساله‌ای این است که به شیشه‌های عینکی که به چشم داریم بنگریم؛ شاید هر ازگاه لازم باشد که رنگ آن‌ها را عوض کنیم و در واقع برداشت یا نقش خودمان را تغییر بدهیم تا بتوانیم هر وضعیتی را از دیدگاه تازه‌ای ببینیم و تفسیر کنیم.

آنچه اهمیت دارد خود واقعه نیست، بلکه تعبیر و تفسیر ما از آن است که به آن معنا و مفهوم می‌دهد.

دکتر کاوی با این صحبتش آدم را به یاد بیت زیبای مولانا می اندازد که :

“پیش چشم‌ات داشتی شیشه‌ کبود            لاجرم عالم کبودت می‌نمود”

بنابراین چه زیبا و خردمندانه است که به گاه داوری درباره هر کس و هر چیز و هر پدیده، پس از دریافت آخرین خبر و واپسین رویداد، آن گاه درباره آن مورد به داوری و اظهار نظر بنشینیم. پیش داوری درباره هر پدیده امری بس نکوهیده و کاری بسیار ناپسندیده است و چه بسا داور را به وادی هلاکت و ورطه ضلالت افکند.

خوی ناپسند پیش داوری برای هر شهروندی نازیبا، و برای مدیران جامعه بسیار نازیبنده تر است. مدیر هر دستگاه و نهاد باید با سعه صدر بر گستره ذهن خود بیفزاید و پذیرای هر گونه آگاهی جدید درباره حوزه مدیریت خود باشد. تغییرات ذهن باید بر اساس واقعیات و آگاهی های تازه شکل گیرد و با تغییر آگاهانه ذهن، تغییرات بیرونی را در قلمروی مدیریت خود آغاز کند. البته بدیهی است هر گونه مقاومت در برابر تغییرات منطقی و خردمندانه بیهوده و محکوم به شکست است.

مدیر باید این نکته حکیمانه و سخن عالمانه هارولد ویلسون را فراموش نکند که:

«کسانی که از تغییر طفره می روند، معمار نابودی خویش اند!»

از شما دعوت می کنیم پس از دیدن این کلیپ انگیزشی، نظر خودتان را در همین صفحه برایمان درج کنید…

با سمینارما همراه باشید و این کلیپ انگیزشی رو تماشا کنید.

 

کلیپ انگیزشی ” کسی که هستی رو به خاطر داشته باش”

 

کلیپ انگیزشی ” رویاهات را به خاطر بیار”

 

کلیپ انگیزشی ” گذشته را فراموش کن”

 

کلیپ انگیزشی ” دوباره شروع کن”

 

کلیپ انگیزشی ” خودت را از نو بساز”

 

کلیپ انگیزشی ” شکست ناپذیر”

 

کلیپ انگیزشی ” سال جدید، من جدید”

 

کلیپ انگیزشی ” من قهرمان هستم”

 

کلیپ انگیزشی “تولدی دیگر”

 

کلیپ انگیزشی “هدف و تغییر دیدگاه”

 

کلیپ انگیزشی “تولدی در تاریکی”

 

کلیپ انگیزشی “انگیزه قهرمانی”

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *