0
02143000313

می‌خواهید ذهن قدرتمندی داشته باشید؟ این ۱۱ عادت را در خود نهادینه کنید

می‌خواهید ذهن قدرتمندی داشته باشید؟ این 11 عادت را در خود نهادینه کنید

یادگیری قدرت ذهن

قدرت ذهنی یک انتخاب بوده و قابل یادگیری است، نه یک کیفیت درونی که به طور شانسی در افراد وجود داشته باشد. همه ما به نقاط حساسی در زندگی‌مان رسیده‌ایم، جایی که قدرت ذهنی ما مورد آزمایش قرار گرفته است. شاید یک دوست یا همکار سمی بوده، یک شغل کشنده یا رابطه‌ای که در آن دچار کشمکش بوده‌اید. با هر چالشی که مواجه هستید باید قدرتمند باشید، امور مختلف را با دید جدیدی ببینید و اگر می‌خواهید با موفقیت از آن عبور کنید باید قاطعانه اقدام کنید. شاید به نظر ساده بیاید. همه ما دوستان خوب، شغل خوب و روابط خوب می‌خواهیم. امّا اینطور نیست.

داشتن ذهن قوی و قدرتمند برای موفقیت در هر کاری لازم است پس با شناخت موانع رسیدن به این مهم هرکسی می تواند به بهترین نحو از قدرت ذهنی خود در کار و زندگی استفاده کند. منبع 

قدرت ذهن
قدرت ذهن

اینکه از نظر ذهنی قوی باشیم کار سختی است، مخصوصاً وقتی احساس تردید داریم. توانایی شکستن قالب‌های مرسوم و انتخاب یک مسیر جدید نیازمند چنان شجاعت، شهامت و جرأت بسیار زیادی است که تنها نزد افرادی که از نظر ذهنی قدرتمند هستند موجود است. اینکه چطور افراد از نظر ذهنی قدرتمند خودشان را از باقی افراد جدا می‌کنند بسیار شگفت‌انگیز است. جایی که دیگران موانع غیرقابل عبور می‌بینند، آنها چالش‌هایی می‌بینند که بایست بر آنها غلبه کنند.

وقتی کارگاه توماس ادیسون در سال ۱۹۱۴ آتش گرفت، یکی از نمونه‌هایش نابود شد و ۲۳ میلیون دلار خسارت وارد شد. پاسخ ادیسون به این واقعه بسیار ساده بود:«خدا را شکر که تمام اشتباهاتم آتش گرفت. حالا می توانم از نو شروع کنم.» عکس‌العمل ادیسون نشانه‌ای از یک ذهن قدرتمند است—دیدن فرصت‌ها و اقدام کردن در حالی که همه چیز ناامیدکننده است.

عادت‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود قدرت ذهنی‌تان آنها را در خود نهادینه کنید. در واقع، نشانه آدم‌هایی که از نظر ذهنی قدرتمند هستند واقعاً به مثابه استراتژی‌هایی است که می‌توانید از امروزه شروع به استفاده کنید.

۱۱ عادت برای بهبود ذهن قدرتمند

 1. آنها هوش عاطفی(EQ) سرشاری دارند
 2. آنها اعتماد به نفس بالایی دارند
 3. آنها به راحتی «نه» می‌گویند
 4. آنها آدم‌های سمی را خنثی می‌کنند
 5. آنها تغییر را در آغوش می‌گیرند
 6. آنها شکست را در آغوش می‌گیرند
 7. ا اینحال، آنها اشتباهات را تکرار نمی‌کنند
 8. آنها خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند
 9. آنها ورزش می‌کنند
 10. آنها به اندازه کافی می‌خوابند
 11. آنها فوق‌العاده مثبت هستند

آنها هوش عاطفی(EQ) سرشاری دارند

هوش عاطفی بنیان یک ذهن قدرتمند است. شما نمی‌توانید بدون توانایی درک و تحمل کامل احساسات منفی و انجام یک کار سازنده با آنها، از نظر ذهنی قدرتمند باشید. لحظاتی که قدرت ذهنی شما مورد آزمایش قرار می‌گیرد، در نهایت هوش عاطفی شما هم مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

EQ
EQ

برخلاف هوش ریاضی(IQ)، که یک ویژگی ثابت است، هوش عاطفی(EQ) شما مهارت انعطاف‌پذیری است که می‌توانید آن را با درک و تلاش بهبود ببخشید. هیچ تعجبی ندارد که ۹۰ درصد افراد با عملکرد بالا دارای هوش عاطفی بالایی هستند و افراد با هوش عاطفی بالا به طور میانگین در حدود ۲۸۰۰۰ دلار در سال بیش از افرادی که هوش عاطفی پایینی دارند درآمد کسب می‌کنند. متاسفانه به مهارت هوش عاطفی خیلی کم پرداخته می‌شود. سایت TalentSmart  بیش از یک میلیون نفر را مورد آزمایش قرار داده و به این نتیجه رسیده‌ که تنها ۳۶ درصد از این افراد توانایی تشخیص دقیق احساسات‌شان در هنگام رخ دادن را دارند.

آنها اعتماد به نفس بالایی دارند

افراد با ذهن قدرتمند این نظر فورد که ذهن شما تاثیر قدرتمندی بر توانایی شما برای موفقیت دارد را تصدیق می‌کنند. این نظر تنها برای انگیزه دادن نیست، یک واقعیت است. مطالعه‌ی اخیری که در دانشگاه ملبورن انجام شده نشان می‌دهد که افراد با اعتماد به نفس بالا دستمزد بالاتری دریافت کرده و سریعتر از دیگران ترفیع می‌گیرند.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

«چه فکر کنید که می‌توانید یا فکر می‌کنید که نمی‌توانید، در هر صورت حق با شماست.»–هنری فورد

آنها به راحتی «نه» می‌گویند

تحقیق انجام شده در دانشگاه برکلی نشان می‌دهد که هر چه گفتن نه برای شما سخت‌تر باشد، احتمال اینکه استرس، فرسودگی و افسردگی را تجربه کنید بیشتر می‌شود. افراد با ذهن قدرتمند می‌دانند که گفتن نه بهتر است و آنقدر عزت نفس و بینش دارند که خودشان را از دردسر و مشکلات دور کنند.

وقتی زمان نه گفتن فرا می‌رسد، افراد با ذهن قدرتمند از گفتن عباراتی مثل «فکر نمی‌کنم که بتوانم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز می‌کنند. آنها با اعتماد به نفس بالا نه می‌گویند، چون می‌دانند که گفتن نه به یک تعهد جدید، آنها را نسبت به تعهدات موجودشان مصمم‌تر کرده و به آنها فرصتی می‌دهد تا با موفقیت آنها را به انجام برسانند.

نه گفتن
نه گفتن

افراد با ذهن قدرتمند همچنین می‌دانند چطور با گفتن نه به خودشان، قدرت اراده‌شان را نشان بدهند. آنها لذت را به تاخیر انداخته و از اقداماتی که از روی انگیزه آنی و بدون فکر قبلی ناشی شده و موجب آسیب به آنها می‌شوند را پرهیز می‌کنند.

آنها آدم‌های سمی را خنثی می‌کنند

آدم‌هاي سمي نه تنها بسياري از ما را محاصره كرده‌اند، بلكه آنقدر قدرتمند و تاثيرگذار هستند كه تنها با يك تماس تلفني يا چند ساعت معاشرت، مي‌توانند افكارمان را به هم بريزند. آنها هميشه دليلي براي ناليدن دارند. از گراني گرفته تا گرم شدن هوا يا صداي بنايي همسايه، همه موارد مي‌توانند روز اين آدم‌ها را خراب كنند و به سدي براي شادي‌هاي‌شان تبديل شوند. آدم‌های سمي نه‌تنها اين دليل‌ها را با خود از يك گفت‌وگو به گفت‌وگوي ديگر مي‌برند، بلكه براي شريك كردن شما در حرف‌ها و افكارشان هم تلاش مي‌كنند و به دنبال جلب تاييد و همراهي شما هستند.

قدرت ذهن
قدرت ذهن

کنار آمدن با آدم‌های مسموم برای اغلب افراد ترسناک و خسته‌کننده است. افراد با ذهن قدرتمند تعاملاتشان با چنین افرادی را از طریق تحت کنترل قرار دادن احساسات آنها کنترل می‌کنند. وقتی آنها نیاز به روبرو شدن با یک شخص مسموم را داشته باشند، به این وضعیت عقلانی نزدیک می‌شوند. آنها احساسات‌شان را شناخته و اجازه نمی‌دهند عصبانیت یا ناامیدی منجر به هرج و مرج شوند. آنها همچنین نقطه نظر فرد سمی را هم در نظر گرفته و قادرند زمینه‌های مشترکی پیدا کرده و راه‌حل‌هایی برای مشکلات ارائه کنند. حتی وقتی اوضاع کاملاً به هم ریخته باشد، افراد با ذهن قدرتمند قادرند افراد سمی را نادیده گرفته و به آنها اجازه ندهند تا باعث ناراحتی آنها شوند.

آنها تغییر را در آغوش می‌گیرند

افراد با ذهن قدرتمند انعطاف‌پذیر بوده و به طور مرتب خودشان را با شرایط سازگار می‌کنند. آنها می‌دانند که ترس از تغییر باعث فلج شدن آنها شده و تهدید اصلی برای موفقیت و شادی آنهاست. آنها به دنبال تغییری که در گوشه‌ای کمین کرده می‌گردند و برای رخ دادن این تعییرات طرحی برای اقدام تهیه می‌کنند.

تنها در صورت پذیرا بودن تغییر است که می‌توانید چیزهایی خوبی در آن پیدا کنید. اگر می‌خواهید فرصت‌هایی که حاصل تغییر هستند را شناخته و روی آنها سرمایه‌گذاری کنید، باید نسبت به آنها ذهن و آغوش بازی داشته باشید.

آنها شکست را در آغوش می‌گیرند

افراد با ذهن قدرتمند شکست را در آغوش می‌گیرند، چون می‌دانند که مسیر منتهی به موفقیت با آن سنگ‌فرش شده است. هیچ کس تا به حال موفقیت واقعی را بدون پذیرش اولین شکست تجربه نکرده است. بزرگترین پیشرفت‌ها معمولاً زمانی که احساس می‌کنید خیلی ناامید و مردد هستید حاصل می‌شوند. همین ناامیدی است که شما را مجبور می‌کند متفاوت فکر کنید، فراتر از چارچوب‌های معمول عمل کرده و راه‌حلی که به دنبالش هستید را ببینید.

قدرت ذهن
قدرت ذهن

با اینحال، آنها اشتباهات را تکرار نمی‌کنند

افراد با ذهن قدرتمند می‌دانند که جایی که تمرکز می‌کنند وضعیت احساسی‌شان را مشخص می‌کند. وقتی فقط روی مشکلاتی که با آنها روبرو هستید تمرکز می‌کنید، باعث ایجاد احساسات منفی و استرس می‌شوید، که مانع عملکرد شماست. وقتی روی اقدامات‌تان برای بهتر کردن خودتان و شرایط‌تان تمرکز می‌کنید، احساس مفید بودن را در خود ایجاد می‌کنید، که باعث ایجاد احساسات مثبت و بهبود عملکرد شما می‌شود. افراد با ذهن قدرتمند خودشان را بدون اینکه آنها را فراموش کنند، از مشکلات دور می‌کنند. با حفظ فاصله مناسب از مشکلات، بازهم به اندازه کافی به آنها برای مراجعه مجدد دسترسی داشته، قادرند خودشان را برای موفقیت‌های آینده آماده کنند.

آنها خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند

افراد با ذهن قدرتمند در مورد دیگران قضاوت نمی‌کنند، چون می‌دانند که هرکسی چیزی برای ارائه دارد و آنها برای اینکه احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند، نیاز به بی‌ارزش کردن دیگران ندارند. مقایسه خودتان با دیگران محدودکننده است. حسادت و خشم زندگی را از وجود شما می‌مکد. آنها انرژی شما را به تاراج می‌برند. افراد با ذهن قدرتمند زمان و انرژی خود را هدر نداده و از اینکه دیگران چه فکری در مورد آنها می‌کنند نگران نیستند. در عوض هدر دادن انرژی به خاطر حسادت، آن انرژی را در جهت تقدیر کردن به کار می‌گیرند. وقتی موفقیت دیگران را جشن می‌گیرید، هر دو شما نفع می‌برید.

آنها ورزش می‌کنند

مطالعه‌ای که در موسسه تحقیقات انتاریو شرقی انجام شده نشان می‌دهد که کسانی که در هفته دوبار و به مدت ۱۰ هفته ورزش می‌کنند، احساس اجتماعی بودن و سلامت بیشتری کرده‌اند. آنها همچنین به خودپنداره و عزت‌نفس‌شان رتبه بالاتری داده‌اند. بهتر از همه، به جای اینکه این تغییرات فیزیکی باشند که باعث ایجاد تغییرات مثبت در اعتماد به نفس‌شان باشد که عنصر کلیدی در قدرت ذهن است، این افزایش آندروفین ناشی از ورزش است که باعث ایجاد تفاوت می‌شود.

ورزش کردن
ورزش کردن

آنها به اندازه کافی می‌خوابند

سخت است که در مورد اهمیت خواب برای افزایش قدرت ذهن‌تان اغراق کنیم. وقتی خواب هستید، مغز شما پروتئین‌های مسموم را حذف می‌کند که حاصل فعالیت‌های عصبی در هنگام بیداری شما هستند. متاسفانه، مغز شما در صورتی که خواب باشید به اندازه کافی آنها را پاک می‌کند، بنابراین وقتی خواب کافی نکنید، پروتئین‌های مسموم در سلول‌های مغز شما باقی مانده، از طریق ایجاد اختلال در تونایی شما برای فکر کردن ویرانی به بار می‌آورند، چیزی که هیچ مقدار از کافئین نمی‌تواند آن را درست کند.

افراد با ذهن قدرتمند می‌دانند که خودکنترلی، تمرکز و حافظه‌شان وقتی به اندازه کافی نخوابند کاهش خواهد یافت، پس خواب با کیفیت را در اولویت بالا قرار می‌دهند.

خوابیدن
خوابیدن

آنها فوق‌العاده مثبت هستند

کافی است مدتی چشمان‌تان را به اخبار بدوزید، خواهید دید که فقط چرخه‌ای از خبرهای مربوط به جنگ، حملات وحشیانه، اقتصاد شکننده، شرکت‌های ورشکسته و فجایع محیط‌ زیستی وجود دارد. شاید به نظر برسد که دنیا دارد به آخر نزدیک می‌شود. و کسی چه می‌داند؟ شاید اتفاق بیافتد. امّا افراد با ذهن قدرتمند در این مورد نگران نیستند، چون خیلی روی مسائلی که کنترلی روی آنها ندارند تمرکز نمی‌کنند. در عوض سعی می‌کنند یک شبه انقلاب کنند، آنها انرژی‌شان را روی دو چیزی که کاملاً تحت کنترل‌شان است متمرکز می‌کنند، توجه و تلاش‌شان.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *