0
02143000313

۷ روشی که با استفاده از شکرگزاری می‌توانید زندگی‌تان را بهبود ببخشید

7 روشی که با استفاده از شکرگزاری می‌توانید زندگی‌تان را بهبود ببخشید

قدرت شکرگزاری

من باور عمیقی به استفاده از قدرت شکرگزاری برای ایجاد تغییرات مثبت دارم. یادآوری مداوم موهبت‌ها و شکرگزاری نسبت به آنها می‌تواند تاثیر بزرگی روی کیفیت زندگی شما داشته باشد. وقتی سرشار از قدردانی باشید، به تدریج واقعیت زندگی شما را تغییر می‌دهد. من متوجه شدم چطور یک عمل ساده و مثبت می‌تواند تغییرات زیادی در زندگی یک شخص ایجاد کند. در واقع، پذیرفتن قدرت عمیق سپاسگزاری یکی از چیزهایی است که تاثیر بزرگی روی زندگی من داشته است. سپاسگزاری باعث شده فرد متعهد و مثبت‌تری باشم. سپاسگزاری من را به یک همسر، پدر و فرزند بهتر تبدیل کرده است. به صراحت می‌توانم بگویم که سپاسگزاری زندگی من را بهتر کرده است.

کثرا افراد بابت نعمت هایی که در زندگی شان دارند هیچ گاه خدا را شکر نمی کنند و از این موضوع اطلاعی ندارند که زمانی که خداوند را بابت نعمت هایش شکر کنند چه معجزه ای در زندگی شان اتفاق می افتد. بخاطر نعمت هایی که در زندگی تان دارید از خداوند سپاس‌گزار باشید حتی نعمت های کوچک تا نعمت‌های بزرگ و بیشتری را جذب کنید. منبع

شکرگزاری
شکرگزاری

قدرت سپاسگزاری را تحت کنترل بگیرید

 

در حال حاضر شاید به دستاوردهایی که من رسیده‌ام نرسید، امّا می‌توانم کاملاً ضمانت کنم که تمرین سپاسگزاری و قدردانی می‌تواند زندگی شما را به خوبی تغییر بدهد.

هیچ شکی در ذهن ندرام که عمل ساده شکرگزار بودن احساس شما را در جهت مثبت تغییر خواهد داد. چه تعداد استراتژی ساده دیگر سراغ دارید که چنین تاثیری داشته باشد؟

اجازه دهید نگاهی به چند روش ساده که می‌توانید شروع به استفاده از شکرگزاری در زندگی‌تان کنید بیاندازیم، در اینصورت می‌توانید از منافعی که فوراً کسب خواهید کرد لذت ببرید. البته اینها تنها چند مثال براساس تجربیات شخصی من و دیگران هستند که می‌خواهم با شما در میان بگذارم. مشخصاً همه آنها قابل اعمال به زندگی شما نیستند، پس هر کدام که احساس راحتی می‌کنید را انتخاب کنید.

 

شکرگزاری
شکرگزاری

۷ روشی که با استفاده از شکرگزاری می‌توانید زندگی‌تان را بهبود ببخشید

۱- صبح‌ها لیست سپاسگزاری‌تان را مرور کنید

صبح‌ها یک دقیقه اختصاص داده و به همه افراد و چیزهای حاضر در زندگی‌تان که بابت‌شان سپاسگزار هستید فکر کنید و این کار را به یک روال روزانه تبدیل کنید. یک مرور سپاسگزاری ساده فوراً حال و حوصله‌تان برای باقی روز را بهتر کرده و به شما کمک می‌کند تا توجه‌تان را روی چیزهای دیگری که بابت‌شان به خاطر حضور در زندگی‌تان سپاسگزار هستید متمرکز کنید. آیا استفاده بهتری از این یک دقیقه به ذهن‌تان می‌رسد؟

شکرگزاری
شکرگزاری

۲-  وقتی روز سختی دارید، یک لیست سپاسگزاری تهیه کنید

ما همه هر از گاهی با چنین روزهای چالش‌برانگیزی مواجه می‌شویم. در طول چنین روزهای سختی، حفظ نگرش مثبت کار سختی می‌تواند باشد. یکی از چیزهایی که می‌تواند یک روز بد را بهتر کند، زمان گذاشتن و تهیه لیستی از چیزهایی است که بابتش سپاسگزار هستید. مهم نیست چه مواردی را لیست می‌کنید، همیشه چیزهایی هست که بابت‌شان سپاسگزار هستیم. درست کردن لیست چنین چیزهایی نقطه تمرکزتان را تغییر داده و باعث می‌شود احساس بسیار بهتری داشته باشید.

شکرگزاری
شکرگزاری

۳- در عوض عصبانی شدن از دست کسی، سپاسگزاری‌تان را نشان دهید

می‌دانم که این کار همیشه راحت نیست، چون نیاز به تغییر ناگهانی نگرش دارد. امّا می‌توانم به شما قول بدهم که باعث آرامش خاطر شما خواهد شد. اگر عصبانی شدید، سعی کنید زبان‌تان را گاز گرفته و در مقابل وسوسه عکس‌العمل نشان دادن مقاومت کنید. در عوض، چند نفس عمیق کشیده، آرام بگیرید و سعی کنید به دلایلی که بابت‌شان حضور این شخص در زندگی‌تان سپاسگزار هستید فکر کنید. حال‌تان به مرور شروع به تغییر از عصبانی بودن به وضعیتی می‌کند که احساس قدرت می‌کنید.

شکرگزاری
شکرگزاری

۴- به جای انتقاد کردن، سپاسگزاری‌تان را نشان دهید

این هم مشابه استراتژی بالاست، با این تفاوت که چالش کمتری دارد. این تکنیک ساده می‌تواند کلاً یک رابطه مثل ازدواج را دگرگون کند. اگر مدام از همسرتان انتقاد کنید، ازدواج‌تان به تدریج رو به زوال خواهد رفت. بله، بسیار مهم است که درباره مشکلاتمان صحبت کنیم، امّا هیچ کس دوست ندارد مدام مورد انتقاد قرار بگیرد. پس، وقتی متوجه شدید برای انتقاد کردن وسوسه شده‌اید، سعی کنید کنترل احساسات‌تان را به دست گرفته و آرام‌تر رفتار کنید. حالا لحظه‌ای درنگ کرده و درباره همه دلایلی که واقعاً به خاطر حضور همسرتان در زندگی‌تان سپاسگزار هستید فکر کنید. بعد این موارد را هر چه سریعتر به اشتراک بگذارید و ببینید روابط‌تان چطور مستحکمتر می‌شود.

شکرگزاری
شکرگزاری

۵- وقتی با چالش بزرگی مواجه شدید، بابتش سپاسگزار باشید

خیلی از افراد مشکلات را دلیلی برای گله و شکایت می‌بینند و برای خودشان احساس تأسف می‌کنند. به من اعتماد کنید، این نگرش شما را به هیچ جایی نمی‌برد. به جای این کار سعی کنید وجوه مثبت حاضر در چنین تجربیات مشکلی را ببینید. آیا می‌توانید از آنها به عنوان یک فرصت برای یادگیری و رشد سپاسگزاری کنید؟ این تغییر ساده در نگرش می‌تواند یک چالش را به یک چیز مثبت با منافع طولانی‌مدت تبدیل کند. امّا برای رخ دادن چنین چیزی ما نیاز به به کار گرفتن نگرش شکرگزاری داریم.

شکرگزاری
شکرگزاری

۶٫ در هر فرصتی سپاسگزاری‌تان را به دیگران بیان کنید

هر وقت کسی حتی به مقدار کم توجهی به شما نشان داد از او تشکر کنید. انجام این کار به شما احساس بهتری داده و دیگران را هم تشویق می‌کند تا توجه بیشتری به شما نشان دهند. آدم‌های گستاخ و بی‌توجه زیادی در دنیا وجود دارد، امّا شما می‌توانید نیرویی برای گستراندن کمی سپاسگزاری در اطراف‌تان باشید. حتی کوچکترین عمل مهربانانه را هم در نظر داشته باشید. وقتی متوجه چنین اعمالی شدید، سریع حس سپاسگزاری‌تان را بیان کنید و ببیند چه اتفاقی می‌افتد. شما می‌توانید از طریق قدرت سپاسگزاری خود به دیگران کمک کنید تا احساس بهترین نسبت به خودشان داشته باشند.

شکرگزاری
شکرگزاری

۷- روی چیزهایی که دارید تمرکز کنید، نه چیزهایی که ندارید 

آیا تا به حال به دوروبرتان نگاه کرده و چون جایی که زندگی می‌کنید خانه رویایی شما نیست یا ماشینی که می‌رانید آنطور که دوست دارید نیست احساس کمبود کرده‌اید؟ به راحتی فراموش می‌کنیم که میلیاردها نفرد دیگر هستند که وضع‌شان به مراتب از ما بدتر است. آنها بابت داشتن چیزهایی که شما دارید بسیار سپاسگزار خواهند بود. وقتی زندگی خودتان را با چنین افرادی مقایسه می‌کنید، شاید نتوانید کمکی به آنها بکنید، امّا حداقل بابت چیزهایی که دارید سپاسگزار خواهید بود. شاید همه چیز نداشته باشید، امّا باید بپذیرید که موهبت‌های فروانی در اختیار دارید.

شکرگزاری
شکرگزاری

تغییر ایجاد کن و لذت ببر

هر چه بیشتر روی حس سپاسگزاری تمرکز کنید، بابت زندگی‌تان سپاسگزارتر و شادتر خواهید بود. نگرش سپاسگزاری باعث می‌شود از موهبت‌هایی که در اختیار دارید آگاه شده و مانع این می‌شود که ارزش‌ آنها را نادیده بگیرید. به خاطر داشته باشید، شادترین افراد کسانی که بهترین چیزها را دارند نیستند، آنها کسانی هستند که به خاطر هر چیزی که در اختیار دارند سپاسگزار هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *