0
02143000313

پنج روش برای تقویت ذهن

با رسیدن به ۳۰ سالگی، قدرت ذهنی افراد، خیلی آرام روند نزولی پیدا می‏کند. شاید این اصطلاح که در این سن عقل کامل می‏شود هم به همین علت باشد. اما کاهش قدرت یادگیری در اثر بالا رفتن سن، غیرقابل اجتناب نیست و با تغذیه صحیح، پرهیزهای غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و ذهنی می‏توان ذهن را تقویت کرد و مغز را مانند دوران جوانی قدرتمند نگه داشت. اگر می‏خواهید مغزتان را جوان نگه‏دارید به این ۵ توصیه عمل کنید.

 

۱ – در اینترنت بگردید:

 هنگام جستجو در اینترنت مرکز کلیدی تصمیم‎گیری و استدلال مغز فعال می‏شود. به گفته دانشمندان دانشگاه UCLA کلیک کردن در اینترنت بیشتر از خواندن و مطالعه ذهن را تحریک می‎کند. یافته‏های این محققان نشان داده است که جستجو در اینترنت ارتباطات مغزی‏ای را فعال می‏ کند که هنگام خواندن فعال نمی‏شوند اما این موضوع تنها در افرادی که در این کار تجربه و مهارت کافی دارند صدق می‏کند.

نتایج ام.آر.آی مغز افراد مورد مطالعه در این تحقیق نشان داده است فعالیت مغز افرادی که به طور مرتب با اینترنت کار می‏ کنند ۳ برابر افرادی است که برای اولین بار این کار را انجام می‏دهند. به عقیده این محققان جستجو با استفاده از موتورهای جستجوگر در طول زمان می‏تواند موجب تقویت قدرت ذهن شود. آنها پیشنهاد می‏کنند چند روز در هفته و هر بار ۲۰ دقیقه درباره موضوعات مورد علاقه‏تان و مسایلی که دوست دارید درباره‏شان بیشتر بدانید در اینترنت جستجو کنید. این کار علاوه بر اینکه به اطلاعات‏تان اضافه می‏کند موجب تقویت ذهن‏تان هم می‏شود.

۲ – ورزش کنید:

بررسی‏ها نشان داده است ورزش موجب افزایش قدرت ذهنی می‏شود. گروهی از محققان با بررسی نتایج تحقیقات قبلی دریافتند ورزش‏های آیروبیک علاوه بر افزایش سرعت و کارایی ذهن موجب بزرگ شدن بافت مغز هم می‏شود. برای اینکه از این فایده ورزش بهره ببرید لازم نیست ورزش‏های سخت و سنگین انجام دهید، ۵۰ دقیقه پیاده‏روی سریع به مدت ۳ بار در هفته نیز این تاثیر را دارد. ساده‏ترین و ارزان‏ترین ورزش پیاده‏روی است. برای داشتن ذهن فعال‏تر پیاده‏روی در پارک را فراموش نکنید. گروهی از محققان دانشگاه میشیگان دریافتند افرادی که محل‏های مناسب مانند پارک و فضای سبز را برای پیاده‏روی انتخاب می‏کنند حافظه و توجه‏شان در مقایسه با افرادی که در خیابان‏های شهر پیاده‏روی می‏کنند ۲۰ درصد بیشتر است.

۳ مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید:

به گفته روان‌پزشکان و دندانپزشکان انگلیسی سلامت دهان و دندان با سلامت ذهن ارتباط نزدیک دارد. این محققان با بررسی هزار فرد ۲۰ تا ۵۹ ساله دریافتند التهاب و عفونت لثه و مشکلات دندان با کاهش قدرت ذهنی در بزرگسالی ارتباط دارد. بنابراین بهتر است به توصیه دندانپزشک‏تان توجه کنید و حداقل روزی یک‌بار و هر بار به مدت دو دقیقه دندان‏هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان را هم فراموش نکنید.

۴ – شاتوت بخورید:

بررسی‏های جدید نشان داده است میوه‏های ارغوانی رنگ موجب تقویت قدرت ذهن می‏شود. پژوهشگران دانشگاه توفتز دریافتند موش‏هایی که ۲ درصد رژیم غذایی ‏شان را شاتوت تشکیل داده بود در مقایسه با موش‏هایی که این ماده غذایی در رژیم‏شان نبود بهتر و سریع‏ تر در مسیرهای پرپیچ و خم حرکت کرده و راه‌شان را پیدا می‏کنند. این محققان در بررسی دیگری دریافتند شاتوت در رژیم غذایی‎ موش‏ها موجب افزایش رشد سلول‏های ناحیه هیپوکامپ مغز می‏شود. به گفته این محققان آنتوسیانین، رنگدانه ارغوانی رنگ که در شاتوت وجود دارد، عامل این تغییر ذهنی است. این ماده حاوی نوعی مواد شیمیایی است که از موانع خون و مغز عبور کرده و در ناحیه یادگیری و حافظه مغز می‏نشیند. برای داشتن ذهنی فعال یادتان نرود که در فصل این میوه‏ها از خوردن‏شان غافل نشوید و آنها را به شکل تازه و یا مخلوط با ماست نوش جان کنید.

۵ – پازل بچینید:

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آلاباما با بررسی ۳ هزار زن و مرد سالمند نشان داد پس از شرکت در ۱۰ جلسه ۶۰ تا ۷۵ دقیقه‏ای فعالیت‏های تقویت ذهن توانایی مغز افراد سالمند بیشتر شده و با قدرت ذهنی افراد ۱۰ سال جوان‏تر از خودشان برابری می‏کند. یکی از فعالیت‏های مفید برای تقویت ذهن پازل است. با پازل‏های ساده و کوچک شروع کنید و در زمان‏ بیکاری سرگرم چیدن آنها شوید. وقتی مهارت‏تان بیشتر شد سراغ پازل‏های بزرگ‏تر بروید.

 

[yt_promotion_box type=”none” align=”center” title=”پکیج جامع تندخوانی – تقویت حافظه” title_color=”#fff” button_text=”برای مشاهده محصول کلیک کنید” button_link=”https://www.seminarema.com/speed-reading.html#yt-shortcode” width=”100″ target=”_blank” promotion_color=”#fff” promotion_background=”#4e9e41″ promotion_radius=”0px” button_color=”#fff” button_background=”#2e6b24″ button_background_hover=”#e81f2e” button_radius=”0px” ] روش‌های نوین مطالعه مجموعه‌ای از مهارت‌ها هستند که در راستای آموختن و یادگیری موثر به‌کار گرفته می‌شوند، تندخوانی و  استفاده از تکنیک های تقویت حافظه از جمله راهکارهایی هستند، که به شما کمک می کنند تا مطالعه ی موثری داشته باشید. [/yt_promotion_box]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *