0
02143000313

مهم ترین دقایق در روز برای شما کدام است؟

 مهم ترین بیست دقیقه در روز برای شما

مهم ترین دقایق در روز برای شما کدام است؟ آن لحظاتی ست که شما آن را صرف برنامه ریزی کردن می کنید.

می دانم که برای خیلی از شما کلمه برنامه ریزی خیلی کلمه جالبی نیست اما نگران نباشید. منظور من نوشتن برنامه های تجاری یا اهداف سالیانه تان نیست. من خیلی ساده می گویم که بیست دقیقه در هر روزتان را به این اختصاص بدهید که اولیت هایتان را بشناسید و برنامه آن روزتان را منظم کنید.همین بیست دقیقه که امروز به انجام این کار صرف می کنید ممکن است از هدر رفتن ساعت ها وقت فردای شما جلوگیری کند و روزتان را به یک روز عالی تبدیل کند.
همه می دانند که مهم ترین منبعی که کارآفرینان دارند زمان است. پس بیایید این زمان ها را از دست ندهید و آن ها را به انجام کارهایی که اصلا برایتان مهم نیست صرف نکنید. همه بهانه می آورند که اگر در طول روز زمان بیشتری داشتند می توانستند به همه کارهایشان برسند. ولی چرا نمی آیید به آن ساعت هایی فکر کنید که به تماشای تلویزیون هدر می رود؟ شما هم قبول کنید که زمان هایی را در روز این گونه هدر داده اید.من نیز به شخصه این را تجربه کرده ام.

این بسیار واجب است که کارآفرینان زمان خودشان را در روز حفظ کنند یعنی مثلا به دیگران بدون اینکه نگران باشیم به احساساتشان لطمه زده ایم نه بگوییم. یعنی این که بدانیم نه گفتن یعنی در واقع شانس بله گفتن در آینده به موضوعی که اهمیت خیلی بیشتری دارد.

برنامه روزانه من

من این برنامه را از ۴ دسامبر ۲۰۱۲ شروع کردم و تقریبا برایم تبدیل به یک عادت شده است. اسمش را هم “هشت کار در روز” گذاشتم.

۱- هشت کار را که امروز قرار است به آن ها برسم را یادداشت می کنم. اگر نتوانم این هشت کار را در یک روز کاری انجام بدهم پس می فهمم جایی دارم اشتباه می کنم.
۲- شش تا از آن کارها مربوط به کارم می شود و دوتایش امور شخصی ست.
۳- فردای آن روز ارزیابی می کنم که کدامیک از آن کارها را انجام داده ام و دوباره لیستی برای آن روزم تهیه می کنم.
۴- روزهای شنبه (اولین روز تعطیل) این نسبت را برعکس می کنم. یعنی شش کار شخصی و دو کار مربوط به شغلم را انجام می دهم. که البته کار حرفه ای حتی در حد پرداخت قبوض هم می تواند باشد. در روزهای یکشنبه (دومین روز تعطیل) هم اصلا لیستی درست نمی کنم چون یکشنبه ها روز استراحت است.

روال بالا یعنی اختصاص بیست دقیقه یا کمتر در روز به ایجاد یک لیست از اهدافم و اولویت بندی کردن آن ها بسیار برای کارم، زندگی خصوصی ام و حتی سلامتی ام مفید بوده است. برنامه “هشت کار در روز” برنامه ای بوده که برای من جواب داده است. به طبع شما می توانید تکنیک های دیگری را پیش بگیرید. مثلا تیم فریس، کارآفرین معروف آمریکایی این را پیشنهاد می کند که در روز سه تا پنج کار را بنویسید و از بین آن ها یکی را انتخاب کرده و انجام بدهید یا جینا ترپانی، نویسنده و وبلاگ نویس آمریکایی پیشنهاد می کند که بین لیست خود مهمترین را انتخاب کرده و انجام دهید.

من به شخصه عاشق این هستم که روز خودم را این طور شروع کنم که زمان کوتاهی تصور کنم که روزم چه طور پیش خواهد رفت و به این فکر کنم که چه طور می توانم روزی موفق داشته باشم. بعضی ها دوست دارند بیست دقیقه قبل از این که به رخت خواب بروند به برنامه های فردایشان فکر کنند.

شما خودتان مهمترین بیست دقیقه روزتان را پیدا کنید و تنها مساله ای که می ماند این است که آن را صرف چه کاری کنید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *